חיפוש
Close this search box.

הפרעת דחק חריפה (ASD)

טיפול קוגניטיבי

מה זו הפרעת דחק חריפה (ASD)?

הפרעת דחק חריפה, או בשמה הלועזי Acute Stress Disorder – ASD, משתייכת למשפחת הפרעות החרדה. הפרעה זו דומה באופייה ל”אחותה” הידועה שנקראת PTSD – הפרעת דחק פוסט טראומטית, מאחר ומדובר ברקע דומה וסימפטומים זהים אצל הסובלים ממנה. מדובר בתגובה נפשית קשה לאירוע טראומטי ספציפי וידוע, לטווח קצר של עד 48 שעות לרוב ועד חודש (בניגוד להפרעת PTSD, שמוגדרת ככרונית וחמורה יותר, ונמשכת לאורך תקופה של מעל חודש ימים).

הפרעות חרדה באופן כללי מופיעות הרבה פעמים אצל אנשים כתוצאה מטראומה כלשהי, אבל לא בהכרח. ישנן חרדות ספציפיות שנקראות “פוביות” שלא ידוע בהכרח מה גרם לפריצתן (לפעמים זהו פחד לא רציונאלי מחפצים, לפעמים מבעלי חיים, פחדים ממים, מסיטואציות חברתיות ועוד). לפעמים זו תגובה מיידית לאירוע (כמו פחד לנהוג בעקבות תאונת דרכים) ולעיתים מדובר בהופעת סימפטומים אפילו שנים לאחר המקרה. חרדות מופיעות בסיטואציות שונות וברמות שונות. הפרעת דחק חריפה (והפרעת דחק באופן כללי) עלולה לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים והתפקוד של מי שסובל ממנה והקרובים אליו.

תסמינים של תגובת דחק חריפה

טווח הזמן בו סובל האדם מתגובת דחק חריפה מוגדר כמצב בו הנפש “מסתגלת” לאירוע אליו נחשפה ועל כן התוצאה היא ערעור חריף של יציבות ותחושות קשות המלוות בסימפטומים שונים בדומה לחרדות שונות ולדיכאון. זהו מצב שאפשר להגדירו גם כ”הלם” זמני, ובו אדם עלול לסבול מסיוטים קשים והפרעות שינה, פלאשבקים של האירוע ושל סיטואציות אחרות בזמן ערנות, אי יכולת להתרכז, בלבול ברמות שונות ודיכאון משתק.

סימפטומים נוספים:

  • ניתוק מהסביבה, ניתוק מהמציאות ולפעמים אפאטיה (ניתוק רגשי טוטאלי מהסביבה, היעדרותן של חוויות רגשיות כלשהן). במצבים חמורים אי יכולת של ממש לתקשר עם הסביבה בשום רמה.
  • תחושות ניתוק מהמציאות ברמה של ‘דה ריאליזציה’ – האדם מרגיש שהוא חווה חלום, חי בתוך הזיה או חלום ואינו באמת חווה את הדברים.
  • אמנזיה – האדם שוכח כל מיני פרטים הקשורים לחייו. לפעמים הדחקה של פרטי האירוע עצמו כאילו לא קרה.
  • רגשות אשם ומוסר, על עצם הישרדותו של אדם בסיטואציה קשה (לדוגמא – תאונה בה האדם שרד ואחרים לא).

לפעמים הסימפטומים יתעוררו כתוצאה מטריגר כמו חשיפה למוטיבים דומים או גירויים הקשורים לאירוע עצמו. מצב כזה עלול להביא אדם למצב של הימנעות טוטאלית ממקומות, מצבים או אנשים כדי לא להיזכר ולא לחוות שום דבר שקשור לאירוע הקשה עצמו.

האירוע הגורם להפרעת דחק חריפה ASD

ברוב המקרים ידוע על אירוע ספציפי שחווה האדם באופן ישיר. לרוב מדובר בחוויית פחד אימתני שכרוך בסכנת חיים אותה שרד, כמו חוויה משדה הקרב, תאונת דרכים קשה, תקיפה אלימה/מינית, התמודדות עם טביעה/שריפה, אסונות טבע או מצבים דומים. בישראל לצערנו ישנם מצבים רבים יותר העלולים לגרום לתופעה כמו פיגועי טרור, אירועים מלחמתיים או נפילות של טילים בקרב אוכלוסיה אזרחית.

אולם, ישנם מקרים בהם מספיקה קירבה לאירוע קשה, כמו אדם קרוב שחווה טראומה דומה ולא חוויה ישירה. למשל, כאשר הורה הלוקה בתגובת דחק חריפה לאחר שילדו חווה אירוע קשה כזה או אחר.

איך מרגיעים חרדות

הטיפול בהפרעת דחק חריפה

נכון הדבר כי לפעמים תמיכה מסורה ועזרה של אוהבים וקרובים לאדם המתמודד עם הפרעת דחק חריפה מספיקה כדי לעזור לו לעבור את החלקים הקשים ולהתאושש, לפעמים לחלוטין. אולם יש לזכור כי אחרי חודש בו אדם סובל מסימפטומים, הרפואה הפסיכיאטרית מגדירה את ההפרעה כבר כהפרעה כרונית (הפרעת דחק פוסט- טראומה) שזהו מצב חמור ודורש טיפול הרבה יותר מקיף. ועל כן, יש לקחת מאוד ברצינות את המצב המדובר ולתת לו מענה טיפולי ותמיכה בטווח הקצר. ככל ש”תופסים” את המצב בשלב מוקדם יותר, כך הסיכויים להחלמה מלאה ובוודאי להימנע מהפיכתו למצב כרוני – גדולים יותר.

הטיפול שנחשב היום כאפקטיבי ביותר גם להפרעת דחק חריפה וגם להפרעת דחק פוסט-טראומטי, הינו טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. במסגרת הטיפול ניתן מענה לתסמיני החרדה בשני רבדים – הרובד המחשבתי (קוגניטיבי) והרובד המעשי-פרקטי (ההתנהגותי). במהלך הטיפול מעבדים את האירוע הקשה ואת חוויית החשיפה אליו מכל ההיבטים ומאבחנים את דפוסי המחשבה הקשים והתחושות המלווים את האדם הסובל. מתמקדים בטיפול בדפוסי החשיבה הקשים שגורמים לחוויה לצוף ולרדוף את האדם ומבצעים מה שנקרא הבניה מחדש של החשיבה בנושא; את דפוסים אלו משחלפים בדרכי חשיבה אחרות, מחשבות חיוביות, אופטימיות ומרגיעות עם יותר נטיעה במציאות.

ברובד ההתנהגותי, באופן מבוקר והדרגתי, משחזרים חשיפה ברמות שונות לגירויים הקשורים לאירוע כדי לתרגל טכניקות התמודדות והרגעה במצבים אלו. השילוב של שני הרבדים הללו נותן תמיכה רחבה וכלים רבים שמסייעים להתמודדות והתגברות על החרדה ותופעות הלוואי הקשות שלה.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן