מהם היתרונות של טיפול קוגניטיבי?

פחדים, חרדות ומתחים נפשיים הם חלק בלתי נפרד מאורח החיים של העידן המודרני. קשיים כלכליים וביטחוניים, חתירה מתמדת להישגיות, עבודה אינטנסיבית סביב השעון, תזונה לקויה והיעדר פעילות ספורטיבית מעלים את השכיחות של תופעות החרדה בקרב כל שכבות האוכלוסייה, קטנים וגדולים כאחד.
על פי נתונים סטטיסטיים, לפחות חמישה אחוז מהאוכלוסייה סובלים מהפרעות חרדה, בעוצמה כזו או אחרת.
החרדה גורמת ללוקים בה, לתחושת אובדן שליטה על החיים ולפגיעה ניכרת בתפקוד היומיומי, בהנאה, בכוח הרצון וביוזמה.


הבסיס העיקרי של תופעות חרדה הוא מחשבות שליליות, פסימיות וטורדניות, שאינן תואמות את המציאות (חלקן מבוססות על אירועים טראומתיים מהעבר).
המטרה של טיפול קוגניטיבי היא לזהות את דפוסי החשיבה הללו, לשנות אותן ולהתאימן למציאות, וכן, ליצור ביחד עם המטופל דפוסי התנהגות נורמטיביים (באמצעות טיפול התנהגותי) שיסייעו לו להתגבר על אתגרים ולהתמודד בהצלחה עם קונפליקטים בתחומים השונים בחיים (עבודה, לימודים, קשר בינאישי ועוד).
הנחת היסוד של הטיפול הקוגניטיבי היא שאם אדם ילמד לשלוט על מחשבותיו ורגשותיו הוא יוכל גם לשלוט על חייו, למצות את כישוריו, להתמודד בנקל עם בעיות ומכשולים, ולא פחות חשוב, להיות אופטימי, מציאותי וליהנות מהחיים.

מהו הייחוד של טיפול קוגניטיבי?

לטיפול קוגניטיבי יש יתרונות יחסיים ודומיננטיים, שהופכים אותו לטיפול היעיל והמוצלח ביותר להתמודדות עם בעיות חרדה (חרדה חברתית, חרדת נהיגה, חרדת בחינות ועוד), הפרעת לחץ פוסט טראומטית, התקפי פאניקה, OCD ודיכאון.

  • אורך טיפול – טיפול קוגניטיבי הינו טיפול קצר מועד, ממוקד ומכוון מטרה.הוא אורך בממוצע כשש עשרה פגישות (שלושה עד שישה חודשים).התמדה בטיפול בתדירות שבועית למשך מספר חודשים, ריאלית גם  עבור אנשים עסוקים יותר.
  • מחיר הטיפול – כיוון שטיפול קוגניטיבי הינו קצר מועד, העלות הכוללת שלו, בטווח הארוך, זולה באופן ניכר משיטות טיפול אחרות, כדוגמת הפסיכואנליזה הקלאסית.
  • התמודדות עם קשיים בהווה ובעתיד – בניגוד לטיפולים הפסיכולוגיים המסורתיים, שבוחרים לנבור באירועים כואבים מהעבר הרחוק, טיפול קוגניטיבי (והתנהגותי) מתמקד בפרשנות אקטיבית של מחשבות ורגשות בהווה, במטרה לשפר את אורח חייו של המטופל בעתיד. טיפול קוגניטיבי מקל על הסימפטומים הבעייתיים ב”זמן אמת” ומסייע למטופל לשבור את מעגל החרדה, מהר ככל שניתן.
    שינוי במחשבות האוטומטיות, בפרשנויות, באמונות ובתפיסות השגויות, הקיימות באופן בלתי נשלט, בראשו של המטופל, הוא שיוביל לתוצאות הרצויות.
  • אקטיביות המטופל – טיפול קוגניטיבי משולב, בדרך כלל, עם טיפול התנהגותי (CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי) ועל כן הוא יותר אקטיבי ואפקטיבי. בשלב הראשון של הטיפול מזהים את המחשבות השליליות, מנתחים אותן ומחליפים אותן במחשבות פרודוקטיביות וחיוביות יותר. בשלב השני, עובדים על שינוי דפוסי התנהגות (שמשתנים עקב שינוי החשיבה) במטרה להתמודד באופן אפקטיבי עם קשיים בחיים. במהלך הטיפול לומד המטופל גם טכניקות להרגעה ושליטה עצמית (הרפיה, נשימה נכונה, דמיון מודרך ועוד)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי דורש אקטיביות ויוזמה מצד המטופל. בשלב של הטיפול ההתנהגותי, מקבל המטופל משימות, הכוללות התמודדות עם המצבים, המעוררים בו חרדה. בדרך זו, לומד המטופל להתמודד באופן מעשי ופרודוקטיבי עם קשיים ואתגרים, שבחר לברוח מהם, עד כה.
קצב הטיפול מותאם לרצונות וליכולות האישיות של המטופל.

  • מדידה של אפקטיביות הטיפול – כאמור, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול המכוון לבעיה ספציפית. את תכנית הטיפול מחלקים (בהתאם למטרת הטיפול) ליעדים מובנים וברורים מראש. עובדה זו מאפשרת לבדוק ולכמת את ההישגים בטיפול.
  • כלים לעתיד – מטרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, היא לא רק לאפשר התמודדות עם בעיות בהווה, אלא גם להעניק למטופל כלים פרקטיים להתמודדות עם בעיות חדשות/דומות, העלולות להתפתח בטווח הרחוק יותר. הודות לטיפול, יוכל המטופל ליישם באופן עצמאי את טכניקות הטיפול שלמד גם בקונפליקטים שייווצרו בעתיד.

במציאות האינטנסיבית והלחוצה של חיינו, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו כלי חשוב וייחודי להתמודדות עם משברים ומצבים “רגישים”, המשבשים את איכות החיים של רבים מאיתנו.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן