ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

אילו סוגי חרדות ישנן, וכיצד ניתן לטפל בהן?

חרדה הינה אחת הבעיות השכיחות ביותר בתחום של בריאות הנפש, הפוגעת בכל שכבות האוכלוסייה, כולל אוכלוסיות בריאות ונורמטיביות. היא מוגדרת כפחד קיצוני ולא רציונאלי, הגורם להימנעות מהתמודדות עם הסיטואציה, הגורם או החפץ, הגורמים לפחד.
סוגי חרדות קשות

החרדה משקפת הקצנה של פחד לגיטימי ואבולוציוני שקיים בכל אדם, עד כדי שיבוש אורח החיים והתפקוד היומיומי. על פי מחקרים שבוצעו בתחום, עולה כי לפחות חמישה אחוז מהאוכלוסייה, סובלים מהפרעות חרדה בעוצמה כזו או אחרת.
עוד עולה כי, רק פחות משליש מהסובלים, בוחרים לפנות לטיפול בחרדות, בשל הסטיגמה הקיימת על הפונים לקבלת סיוע נפשי.

 

ניתן לחלק את סוגי החרדות למספר קבוצות:

  • הפרעת חרדה כללית (GAD) – הפרעת חרדה כללית נחשבת לבעיה נפשית מאוד נפוצה. על פי נתונים סטטיסטיים, בין ארבעה לשמונה אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים ממנה. המאפיין העיקרי שלה, הינו עיסוק מתמיד במחשבות טורדניות (המעלות את מפלס המתח והחרדה) ברוב שעות היום, וללא קשר לאירוע ממשי. הדאגות והמחשבות השליליות הן תמידיות ומשתלטות על כל תחומי החיים (לימודים, עבודה, זוגיות, קשרים חברתיים וכו'). התסמינים הפיזיים, הנלווים להפרעת חרדה כללית הם: עייפות, קשיי ריכוז, חולשה, עצבנות והפרעות שינה.
  • הפרעת פאניקה (Panic Disorder) – התקף פאניקה מאופיין כמצב של תחושת פחד וחרדה עזה וקיצונית, המגיעה לשיאה תוך עשר דקות ונמשכת כחצי שעה. התקפי החרדה מופיעים בהתחלה ללא טריגר (גורם חיצוני) ובהמשך הם עלולים להגיע למצבים קיצוניים של הימנעות מוחלטת מחשיפה למקומות פומביים הומי אדם (אגורפוביה). התקפי הפאניקה מלווים בתסמינים פיזיים קשים: הפרעות בקצב הלב, הפרעות נשימה, יובש בפה, רעידות בלתי רצוניות, הזעת יתר, לחצים בחזה, הפרעות במערכת העיכול, פחד אי רציונאלי ותמידי ממוות וכו'.
  • פוביה ספציפית PHOBIA)) – פוביה הינה מצב של פחד והתקף חרדה קיצוני, הממוקד בחפץ מסוים, בעל חיים או סיטואציה ספציפית. תגובת החרדה היא מוקצנת, בלתי פרופורציונאלית ואינה תואמת את המציאות.
  • חרדה חברתית – אחד מהסוגים השכיחים של פוביה הוא חרדה חברתית, שמאופיינת כפחד קיצוני ולא רציונאלי ממצבים של ביקורת או דחייה על ידי אנשים אחרים. אנשים הסובלים מחרדה חברתית מפחדים ליצור אינטראקציה עם אנשים ועקב כך נכנסים למעגל של הימנעות מחשיפה חברתית. התופעה פוגעת באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, ולעיתים קרובות, גם גורמת לדיכאון נפשי.
  • אגורפוביה – אגורפוביה מבטאת פחד של אנשים ממקומות ציבוריים הומים וממרחבים גדולים ופתוחים. אנשים הסובלים מהתופעה נמנעים מלעשות דברים בסיסיים, כדוגמת נסיעה ברכבת/באוטובוס או יציאה לקניונים.
  • פוביות ספציפיות נוספות: פחד מעקרבים/עכבישים, פחד מדם, פחד גבהים ועוד.
  • הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) – הפרעה טורדנית כפייתית מתאפיינת במחשבות טורדניות, אובססיביות ופולשניות, הגורמות להתנהגויות כפייתיות, שנועדו להפחית את רמת החרדה. חזרתיות קומפולסיבית על פעולות מסוימות (רחצת ידיים, סידור חפצים בסדר מסוים ועוד) גורמת לסובלים מההפרעה להירגע.
  • הפרעה פוסט טראומטית (PTSD)  – הפרעה פוסט טראומטית הינה הפרעת חרדה הנגרמת כתוצאה מחשיפה לאירוע טראומטי (פיגוע, אונס, תאונת דרכים וכו'). אנשים הסובלים ממנה ממשיכים לחוש ולחוות את החוויה הטראומטית ואת הפחד מפציעה ו/או ממוות, עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי.

המשותף לכל הפרעות החרדה הוא הפחד המשתק והבלתי רציונאלי, הגורם להימנעות מהסיטואציות שמעלות את החרדה. מעגל ההימנעות והתסמינים הפיזיים הנלווים לחרדה, פוגמים באופן משמעותי באורח החיים ובתפקוד היומיומי התקין.

רוצה לבדוק מהי רמת החרדה שלך

טיפול בחרדות – לא חייבים להמשיך לסבול!

טיפול CBT הוכח כטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם הפרעות חרדה, על כל גווניה.
הטיפול מתמקד בשני תחומים חשובים, המשלימים זה את זה:

  • טיפול קוגניטיבי – הבסיס של הפרעות חרדה נעוץ בדפוסי חשיבה טורדניים, שליליים ובלתי רציונאליים. לכן, השלב הראשון של הטיפול מתמקד בהתחקות אחר המחשבות החרדתיות והפתולוגיות, במטרה לשנות אותן ולהתאימן למציאות.
  • טיפול התנהגותי – בשלב השני מפתח המטפל, בשיתוף פעולה מלא עם המטופל, דפוסי התנהגות נורמטיביים הולמים, המאפשרים להתמודד, הלכה למעשה, עם אותן סיטואציות, שנתפסות כמאיימות.

טיפול CBT הינו טיפול קצר (3-6 חודשים), יעיל, ממוקד ומכוון מטרה.
הטיפול הינו  אקטיבי וניתן למדידה (המטופל מעורב באופן אקטיבי בטיפול ויש לו אפשרות להעריך ולכמת את ההישגים).

הפרעת חרדה הינה תופעה נפוצה,  המאפיינת את העולם המערבי והמודרני. הבשורה הטובה היא, שלא חייבים לסבול מהפרעות חרדה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל וממוקד, יסייע לכל אחד ואחד להתמודד ולהתגבר על אתגרים וקונפליקטים רגשיים מעוררי חרדה.

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

מלחמה מחרידה – איך מתגברים על הפחד מאזעקות?

המלחמה מעלה חששות בכל אחד מאתנו, אולם ישנם אנשים שאורח יומם נפגע במיוחד • אם החשש לביטחונכם האישי ולביטחון משפתכם מלווה אתכם לאורך כל היום ובכל פעם שנשמעת סירנה אתם מתמלאים בבהלה, ייתכן שאתם לוקים בחרדה – וכן, יש דרך לצאת ממנה.

פחד ממחטים/זריקות

בשלב הראשון, חשוב לברר את המקור של הפחד – מראה המחט, רתיעה מדם, פחד מכאב, פחד מרופאים ומאחיות או חרדה מהליכים רפואיים, על מנת לבנות תכנית טיפול מתאימה.
טיפול בחרדות באמצעות CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) הוכח כמוצלח ויעיל ביותר.
מטרת הטיפול הינה להפחית בהדרגה את התגובה הרגשית לגורם, המעורר את החרדה, עד להיעלמות מוחלטת של התקפי הפאניקה.

חרדה מבעלי חיים – כיצד מתמודדים איתה?

חרדה מבעלי חיים מוגדרת כפוביה ספציפית המתעוררת עקב חשיפה לחיות (כגון דבורים, חתולים וכלבים) וגורמת להתקפי פאניקה, שאינם פרופורציונאליים לגודל האיום האמיתי.  הגיוני שאנשים יחששו

דילוג לתוכן