חרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?

הפרעות חרדה קיימות אצל ילדים ומבוגרים כאחד, אבל האם הן באות לידי ביטוי באותו אופן? האם חרדה אצל ילדים שונה מחרדה בקרב מבוגרים? איך מזהים שהילד סובל מהפרעת חרדה ולא מסתם פחד? וכיצד מטפלים בחרדות אצל ילדים?

הפרעת חרדה כללית מאופיינת בדאגה מתמשכת, לא רציונאלית, ומוגזמת לגבי דברים יומיומיים.
ילדים, באופן טבעי, מתמודדים עם פחדים רבים- אנשים חדשים, סיטואציות לא מוכרות שהם נאלצים להסתגל אליהן, מסגרות חדשות שחורגות מהביטחון שמספקים ההורים. פחדים שנובעים מסיטואציות כאלה הם טבעיים לחלוטין אולם,
כאשר הם באים לידי ביטוי בתגובה חריגה ומוגזמת, ביחס לסיטואציות פשוטות שאין בהן כל סכנה אובייקטיבית, כגון: נסיעה במכונית, מפגש עם כלבים וסיטואציות חברתיות-  עולה החשד שאין מדובר בפחדים טבעיים אלא בהפרעת חרדה
הדורשת התערבות מקצועית וטיפול בחרדות.

סימפטומים שעלולים להעיד על הפרעת חרדה אצל ילדים

הילד מסרב ללכת לישון ומושך ככל יכולתו את שעות הערות, או מבקש שההורה יישן איתו, הילד מתעורר פעמים רבות במשך הלילה מסיבות שונות, הילד מרטיב במיטה, הילד מתקשה להתרכז גם בפעילויות מהנות כמו משחק, מפחד מהחושך, מפחד ללכת לחברים או מפחד לשהות לבד. אלו סימפטומים שעלולים להעיד על חרדה אצל ילדים.

ביטויים של הפרעות חרדה אצל ילדים

התקפי פאניקה  הילד עלול לסבול מהתקפים קצרים אך אינטנסיביים אשר מלווים בסימפטומים גופניים עזים: בחילות והקאות, רעידות וצמרמורות, הזעה מוגזמת, כאבי בטן וכאבי ראש.

חרדה חברתית
– כאשר הילד מראה סימנים של פחד מסיטואציות חברתיות יומיומיות כמו: דיבור בכתה או מחוץ לבית בכלל, חשש לאכול בפני אנשים, ביישנות מוגזמת בסיטואציות חברתיות והימנעות ממפגשים חברתיים, סביר כי הילד סובל מחרדה חברתית.

חרדת נטישה
– הילד מגיב באופן מוקצן לסיטואציות של פרידה מההורים או מהבית, עד כדי הפרעה לפעילות הרגילה, סובל מסיוטים או בעיות שינה, או מסימפטומים פיזיים כאשר הוא חווה סיטואציות של פרידה, הדבר עלול להעיד על חרדת נטישה.

התמודדות עם חרדה אצל ילדים

ראשית, יש לזכור כי לא כל סימן לחרדה מעיד על הפרעות חרדה אצל ילדים. ילד שמעדיף את חברת הוריו, מסרב לעיתים ללכת לחברים או מרטיב בלילה בתקופות מסוימות, לא בהכרח סובל מחרדה חברתית או מחרדת נטישה.
אולם, חשוב להיות ערניים, וכאשר מזוהים מצבים של חרדה שפוגעים בתפקוד התקין של הילד ובאורח חייו, מומלץ לנקוט במספר צעדים:
בדקו את עצמכם – אם אתם חרדים בעצמכם, הילד מרגיש בזה ומחקה אתכם.
העניקו לילד תחושת בטחון –  שדרו לילד שמה שהוא מרגיש טבעי לחלוטין וזה יעבור. הוא נוטה לסמוך עליכם.
אל תשדרו לחץ – אם אתם משדרים לחץ כאשר הילד מגלה תסמינים של חרדה, אתם מגבירים את תחושת החרדה שלו.
פנו לטיפול
– אם מדובר בסיטואציה שאתם,כהורים, אינם מצליחים להתמודד איתה, חשוב שתפנו לסיוע מקצועי.
טיפול בחרדה עשוי להיות יעיל מאוד ולסייע לשפר תוך זמן קצר את התמודדות הילד עם הסיטואציות מעוררות החרדה ואת תפקודו.

דר' אוהד הרשקוביץ

דר' אוהד הרשקוביץ הינו פסיכולוג המתמחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), ומטפל בפתח תקווה או בסקייפ. פניות בטלפון 03-9411808 או לחלופין בקרו בפרופיל שלו וקבעו פגישה כאן: http://bit.ly/dr_ohad

דר' אוהד הרשקוביץחרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?

Related Posts