חדר מיון טלפוני לשבורי לב

‏11/02/2013

לרגל חג האהבה: חדר מיון טלפוני לשבורי לב

פורום CBT פותח חדר מיון טלפוני לשבורי לב, לרגל חג האהבה. הקו יפעל לאורך כל יום האהבה, בטלפון 1-800-100-940, ויספק למתקשרים יעוץ ראשוני חינם, על ידי מטפלים המתמחים בטיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי (CBT). 

 

התגובות לחג האהבה המתקרב נחלקות לשניים. מצד אחד נמצאים הזוגות המאושרים שמחכים להזדמנות להפגין את אהבתם, ומנגד נמצאים הבודדים והמתוסכלים שיום זה מדגיש אף יותר את מצבם.

על פי ד"ר אוהד הרשקוביץ, יו"ר פורום CBT, "יום האהבה הוא יום שמעורר טריגרים שליליים אצל רבים. ביום שבו אור הזרקורים נמצא על זוגיות והאדרתה, מי שאינו נמצא בזוגיות או שהזוגיות שלו אינה מתאימה לדפוס המקובל, מרגיש שהחריגות שלו מועצמת.

בחג האהבה יש עלייה באחוז האנשים שחווים מחשבות דיכאוניות, חרדות, מחשבות אובססיביות או תחושת ערך נמוך. הם יושבים בבית וחושבים מחשבות שליליות כדוגמת "לעולם לא אמצא זוגיות", "הזוגיות שלי לא מספיק טובה", "אף אחד לא יאהב אותי כמו האקס ", וכן הלאה. המחשבות הללו פוגעות בדימוי העצמי ופועלות למעשה כנבואה שמגשימה את עצמה."

"חג האהבה מנסה לשקף לנו כיצד נראית זוגיות מוצלחת, ולכן הוא משמש עבור רבים כבסיס להשוואה עם מצבם הנוכחי. עבור מי שלא נמצא בזוגיות הפער נראה גדול מאד, והוא מעורר תחושות של כשלון וחוסר יכולת. רווקים רבים יושבים בחג הזה ושואלים את עצמם – מה לא בסדר איתי? למה אני לא מצליח למצוא אהבה? ומעוררים בעצמם חרדות וספקות. החרדות והספקות הללו מקשים עליהם לאזור את האומץ הדרוש למצוא אהבה בעתיד, ובכך יוצרים מעגל שקשה לצאת ממנו.

חדר המיון הטלפוני של פורום CBT, נועד כדי לספק לאותם רווקים את נקודת שבירת המעגל. באמצעות הכלים אותם מציעה שיטת CBT, שהינה שיטת טיפול פסיכולוגית המטפלת הן במימד החשיבתי והן בהתנהגותי, אנו מאפשרים למתקשרים לשנות את נקודת המבט שלהם על עצמם ומצבם, ועוזרים להם שלא לשקוע בתוך הרחמים העצמיים." מסביר ד"ר הרשקוביץ.

לא כל הזוגות חוגגים את חג האהבה, ואצל חלק מהם ההתעלמות מהחג יוצרת גם כן עלייה ברמת החרדות. לדברי יו"ר פורום CBT, "אנחנו משווים את הזוגיות שלנו לאחרים ומתחילים לתהות האם העובדה שלא ציינו את חג האהבה אומרת שהזוגיות לא בריאה, שאנחנו לא מאושרים יחד, או שאנחנו מאבדים עניין אחד בשני והופכים לזוגות שלא עושים כלום יחד.

 [vsw id="iUYjpJKHMdE" source="youtube" width="425" height="344" autoplay="no"]

קשה להעלות את הנושא הזה דווקא בעיצומו של חג אהבה. לכן אנו מציעים לבני זוג שמוצאים את עצמם עם תהיות מסוג זה, לשוחח איתנו ולבחון האם מדובר בפרשנות, שמועצמת לאור היום, או בבעיה אמיתית בקשר. אנשים מגיעים למסקנות מרחיקות לכת על סמך השוואה קוגניטיבית לדפוס של "מהו חג האהבה ומהי אהבה?", ובאמצעות כלי האבחון והטיפול של ה-CBT, ניתן להבין מהי אהבה עבורנו ומה אנו צריכים ממנה כדי להיות מאושרים."

חדר המיון הטלפוני יסייע למתקשרים לבחון האם מדובר באירוע חולף שנוצר בשל נוכחותו של חג האהבה או בגלל מאפייני אישיות, שמקשים עליהם ליצור קשרים זוגיים ולשמור אותם. "אנשים בעלי ערך עצמי נמוך, פרפקציוניזם, חרדות, אובססיות לאקס, או נטייה לנרקיסיזם, סובלים מבעיות התמודדות עם הרגש שמקשות עליהם להפתח לאחר ולקיים זוגיות טובה ויציבה.

מצד אחד נמצאים האנשים שלא מאמינים שימצאו עוד זוגיות ולכן הם אינם מרפים מהאקס, או נשארים בקשר שבו הם סובלים. מנגד, נמצאים האנשים שמחבלים בכל סיכוי לזוגיות, על ידי השתלטות, פסילה מהירה, או חניקת בני הזוג בתשומת לב. אבחון של המצב וטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שמשנים את דפוסי החשיבה וההתנהגות, יכולים להגדיל את הסיכוי שבחג האהבה הבא אותם אנשים ימצאו זוגיות טובה ומאושרת, ולא יצטרכו את חדר המיון ללבבות שבורים שהקמנו." מסכם ד"ר הרשקוביץ.

הקו החם יפעל ביום האהבה ה-14.2.13, החל מהשעה 7:00 בבוקר, ועד ל1:00 בלילה. את הקו יאיישו מטפלים מוסמכים בשיטת CBT, שיציעו למתקשרים אוזן קשבת ויעוץ ראשוני. ניתן לפנות לקו החם בטלפון 1-800-100-940.

אודות ד"ר אוהד הרשקוביץ:

ד"ר אוהד הרשקוביץ הוא פסיכולוג מטפל, יו"ר פורום CBT ומנהל מכון CBT, המקיים טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים שכוללים ליווי בשטח בזמן תרגול ליישום השינויים בזמן אמת. ד"ר הרשקוביץ קיבל את התואר דוקטורט לפסיכולוגיה קלינית (Psy.D.) מבי"ס המקצועי לפסיכולוגיה בשיקאגו, ארה"ב (Chicago School of Professional Psychology) ועלה לישראל בשנת 2004. לד"ר הרשקוביץ, ניסיון של למעלה מעשור בטיפול בשיטת CBT במקומות הנחשבים בארץ בטיפול בהפרעות כפייתיות, טראומה והפרעות אכילה.

אודות פורום CBT:

פורום CBT הוקם על ידי מטפלים מובילים בתחום ה-CBT בישראל, על מנת לקדם את החשיפה והמודעות לטיפול פסיכולוגי בשיטת CBT בארץ. שיטת CBT היא השיטה המובילה לטיפול פסיכולוגי במדינות המערביות, והיא מגובה בהוכחות מחקריות ובשיעורי הצלחה פנומנליים. בראש הפורום עומדים היו"ר ד"ר אוהד הרשקוביץ, בעל מכון CBT, ומנכ"ל הפורום שיר נוי, בעלת מכון חיבורים הפעילים מזה שנים בתחום.

מכון CBTחדר מיון טלפוני לשבורי לב