ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

תקופת החגים – כיצד ניתן להימנע מהתקפי חרדה בחגים

הפרעות חרדה מתאפיינות בתחושות פחד או בהלה עזים וקיצוניים, המלוות הן בתסמינים פיזיים והן בתסמינים נפשיים. התקפי החרדה שחווה החולה קשורים, בדרך כלל, לחשיפה לגורם הגירוי (לדוגמה – אדם הסובל מאגורפוביה סובל מהתקף חרדה כשהוא נחשף למקומות פתוחים והומי אדם). האם בחגים ישנה השפעה על חרדה?

החגים כגורם סיכון להתקפי חרדה

אין ספק כי תקופת החגים מהווה קטליזטור עוצמתי להתקפי חרדה, בעיקר כאלו הנובעים מחרדה חברתית או חרדה מוכללת (Generalized Anxiety Disorder, GAD).

אם ההכנות לחג נחשבות למלחיצות ומתוחות עבור המארח הממוצע, הרי שהן עלולות להיות הרבה יותר "מאיימות" עבור מארחים הסובלים מהפרעות חרדה. אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מוכללת, למשל, נאלצים להתמודד עם שאלות רבות במהלך ההכנות לחג – האם אצליח לעמוד בציפיות של האורחים? האם כולם יגיעו למפגש? האם הערב יעבור בשלום?  מה יחשבו עלי? ועוד ועוד…..

גם אנשים הסובלים מחרדת נהיגה או מאגורפוביה (פחד ממקומות ציבוריים ופתוחים) עלולים להיקלע לסיטואציות מעוררות חרדה בתקופת החגים – כבישים סואנים, קניונים עמוסים וסופרמרקטים מלאים עד אפס מקום, הם רק חלק מהשינויים המהווים גורם זרז להתקפי חרדה.

לאנשים הסובלים מחרדה חברתית קשה במיוחד לשרוד את תקופת החגים.
קשה להם להתמודד עם ארוחות חג משפחתיות, בהן נוכחים אנשים רבים (קרובים ורחוקים), וזאת משום שהם חווים פחד בלתי רציונאלי מפני שיפוטיות וביקורתיות תמידית ויתרה של הסובבים אותם.
אם במהלך השנה, הם יצליחו להימנע מלהשתתף במפגשים חברתיים, הרי שבחגים ההתחמקות היא כמעט בלתי אפשרית.

כאמור, התקפי החרדה מלווים בתחושות לא נעימות וקיצוניות המתבטאות גם באופן פיזי – דופק מואץ, הזעת יתר, כאבי בטן, הקאות, תחושת נימול, גלי חום וכו' וגם באופן נפשי – מתח, פחד, קשיי ריכוז, שכחה, עצבנות יתר ואיבוד שליטה.
החרדות, על כל גווניהן, פוגעות בתפקוד התקין של הסובל ומונעות ממנו לתקשר ולהתנהל באופן פונקציונאלי, הן בסיטואציות יומיומיות והן בעונות החגים.

 

 

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

דילוג לתוכן