חיפוש
Close this search box.

פחד קהל במקום העבודה

פחד קהל נחשב לפחד הנפוץ ביותר באוכלוסייה. על פי נתונים סטטיסטיים, למעלה מ- 30% מהאנשים סובלים, במידה כזו או אחרת, מפחד קהל, כאשר אצל חלקם, הפחד מוגבל לעמידה מול קהל בלבד ואילו אצל אחרים הוא חלק מחרדה חברתית, שבאה לידי ביטוי בתחומים נוספים (השתתפות באירועים, אינטראקציה עם אנשים זרים וכו’).

ראוי לציין כי המושג “פחד קהל” הינו סובייקטיבי ומשתנה מאדם לאדם. בעוד שיש אנשים הסובלים מחרדה חברתית כתוצאה מאינטראקציה עם שני אנשים בלבד, ישנם אנשים שמפתחים פחד קהל רק כשהם נדרשים להרצות באולמות הומי אדם.

פחד קהל במקום העבודה עלול לפגום בתפקוד התקין של העובד ולמנוע ממנו להתקדם ולטפס בסולם הדרגות.
אנשים הסובלים מחרדה חברתית ברמה גבוהה, יימנעו מהצעות עבודה הכרוכות בהצגת פרזנטציות ודיבור מול קהל. פעמים רבות, שלבי המיון, הכוללים השתתפות במרכז ההערכה יהוו עבורם מחסום לקבלה למקומות עבודה רצויים.
במקרים כאלו, טיפול בחרדה הכרחי להתמודדות טובה ויעילה עם סיטואציות, המעוררות פחד קהל.

פחד קהל – סימפטומים:

 • הזעת יתר בגוף ובידיים
 • גלי חום
 • דופק מואץ
 • רעידות בגוף (וברגליים)
 • בחילות
 • הסמקה
 • גמגום
 • קשיי ריכוז, בלק – אאוט ובלבול

ככלל, אנשים עם נטייה לפרפקציוניזם ולביקורת עצמית גבוהה, עלולים לסבול מחרדה חברתית ומפחד קהל. השאיפה להציג נאום או פרזנטציה בצורה מדויקת ומושלמת והחשש שלא יצליחו לענות על שאלות כראוי, מעלה את מפלס החרדה וגורם לרגשות שליליים.
גם החשש שאנשים יזהו את הסימפטומים הנלווים לחרדה, תורם להגברת הפחד.

טיפול בפחד קהל בעבודה:

הכנה יסודית ומעמיקה לקראת הנאום ו/או הצגת פרזנטציה הינה המפתח להתמודדות יעילה ומוצלחת עם פחד קהל:

 • חשוב לתכנן בקפידה את המצגת, בכל שלביה, כולל פתיחה וסיום, ולתרגל את הצגתה. (אפשר להתאמן גם מול המראה).
 • מומלץ להתמקד, תוך כדי ההרצאה, בפרצופים המוכרים ובאנשים תומכים (עמיתים, מכרים וכו’)
 • חשוב להרגיש תחושת ביטחון לגבי הידע האישי והמקצועי הרלוונטי להרצאה
 • כדי ליצור עניין, מומלץ להעביר מסר בסיפור רלוונטי למצגת (לאנשים קל יותר לזכור סיפורים עם מוסר השכל).
 • תרגולי נשימה לפני המצגת ונשימות עמוקות במצבים של לחץ, מסייעים להתמודדות עם חרדה חברתית ופחד קהל.

טיפול CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול CBT נחשב לכלי אפקטיבי לטיפול בחרדה בכלל ולטיפול בפחד קהל במקום העבודה בפרט.
כיוון שמדובר בטיפול תכליתי ומכוון סימפטומים, הוא מאפשר להתגבר על מכשולים במקום עבודה בפרק זמן קצר.

הטיפול מתחלק לשני שלבים:

 • טיפול קוגניטיבי המתמקד בזיהוי המחשבות השליליות המובילות לרגשות השליליים הקשורים בחוויית העמידה מול קהל, ובהחלפתם במחשבות חיוביות, התואמות למציאות.
 • טיפול התנהגותי המתמקד בתרגול חשיפה לסיטואציות של עמידה מול קהל באופן הדרגתי ובהתאם לקצב האישי של המטופל (עבודה מול מצלמת וידיאו במטרה לזהות דפוסי התנהגות לא תואמים וכו’). במהלך הטיפול רוכש המטופל טכניקות הרפיה להתמודדות עם סימפטומים מעוררי חרדה (נשימה נכונה, הרפיית השרירים באזור השפתיים וכו’)

אין ספק כי חרדה חברתית ופחד קהל פוגעים באיכות החיים ובסיכויי ההצלחה במקום העבודה. הבשורה הטובה היא שניתן להתגבר על ההפרעה ועל הסימפטומים הנלווים לה, באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי מכוון מטרה וקצר מועד.

שיתוף המאמר:

4 תגובות

 1. שלום,
  יש לי בעיה מאז שאני קטנה עם חוסר בטחון עצמי ואני לא מסוגלת לדבר ליד קהל
  אני מרגישה שהחיים שלי תמיד ירודים בגלל המצב שבו אני נמצאת,
  זה בעיקר קורה לי במקומות עבודה שאני עובדת. ואני לא מצליחה להתקדם בחיים.
  אשמח שתגידו לי איך אתם יכולים לטפל במצב הזה?

  1. הי שיר
   קודם כל אציין שהבעיה שאת מתארת היא נפוצה מאד, במיוחד במקומות עבודה. הרי פחד קהל הוא תוצאה של בטחון עצמי נמוך, אך הדבר גם גורם להימנעות מתפקוד תקין במקומות עבודה, דבר שתורם עוד יותר לבטחון עצמי נמוך, ולכן נוצר מעגל שלילי.
   טיפול CBT שובר את המעגל באמצעות כלים ותרגילים שמפתחים אצל המטופל מודעות הן ברמת החשיבה השלילית (“יצחקו עליי”, “אני לא מסוגלת, משהו לא בסדר אצלי”, וכו’), והן ברמת התגובה ההתנהגותית (הימנעות, פרפקציוניזם, וכו’). המטופל לומד להחליף את המחשבות והתנהגויות הבעייתיות אם דפוסים יותר בריאים והסתגלותיים. עם התרגול תוך זמן קצר המטופל מתרגל לזהות ולעצור את החשיבה האוטומטית, ובמקום לחזק את האמונה הבריאה (“אני לא חייב להיות מושלם, זה יהיה מספיק טוב וזה חשוב לי”, וכו’) ולבחור בתגובה אדפטיבית יותר (התמודדות במקום בריחה) שתחזק את הבטחון עצמי (“אני כן מסוגלת ואני מגשימה את עצמי”).
   הטיפול נמצא במחקרים כהטיפול היעיל ביותר עבור פחד קהל, וכבר טופלו אצלנו עשרות עובדים שהצליחו לפרוץ דרך במקום העבודה שלהם כתוצאה של התגברות על החרדה.

 2. היום בשיעור הייתי צריכה לעשות הרצאה לכיתה,ידעתי את החומר מעולה והכל היה לי בנוי בראש כמו שצריך אבל ברגע האמת נחנקתי ולא ידעתי מה לעשות.אני יודעת שהמצגת שלי היתה טובה ואני יודעת את החומר מעולה אז למה לא יכולתי לדבר?
  ההרגשה הזאת מלווה אותי כל פעם שיש הרצאה מול הכיתה,אני מתכוננת חודשים מראש וזה פוגע בעוד תחומים בחיי. היום איכזבתי את עצמי מאוד כי הייתי בטוחה שאני מסוגלת אבל פשוט לא יכולתי לדבר.
  אני יודעת שהדבר יתקע אותי רבות במשך חיי ,איך אתגבר על הבעיה הזאת??

  1. הי נעה
   החנק שאת מתארת אינו תגובה לחוסר יידע שלך בחומר – הרי את נשמעת בטוחה ביידע – אלא תגובה לתחושות הלא צפויות שעולות לך בזמן שעליך להציג מול אחרים. הרי חוויה כזו של להציג מול אחרים כרוכה ברגשות של חרדה, מחשבות שליליות, תחושות פיזיות לא נעימות של מתח, וכו’. כשהבטחון שלנו ב”נורמטיביות” של החוויה הרגשית וביכולת שלנו לחוות אותה ולהמשיך הלאה אינו גבוה, אנו מגיבים בצורה קשה ורק מכפילים את המצוקה של אותו רגע, דבר שיכול להפוך מתח בבטן להקאות, כאב ראש לסחרחורת, קשיי ריכוז לבלבול מוחלט, וכן הלאה. ככל שאנו לא מצליחים להתגבר על הבעיה עם הזמן, כך היא נראת לנו יותר חמורה, הבטחון שלנו נפגע יותר, ואז הסמפטומים כתוצאה רק מחמירים עם הזמן.
   לכן בטיפול קוגניטיבי התנהגותי המטופל מקבל כלים ללמוד איך לזהות את הפירושים ודפוסי חשיבה הלא בריאים שיכולים להחמיר את התגובה הנורמטיבית, ולהחליף דפוסים לא בריאים בדפוסים יותר אדפטיביים, הן ברמת החשיבה והן ברמת ההתנהגות, כך שיוכל לחוות תגובה רגשית פחותה גם בעוצמה וגם בזמן.
   מקווה שההסבר ברור!

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן