חיפוש
Close this search box.

איך בוחרים מטפל לטיפול קצר מועד?

כולם מדברים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אך מהו בעצם טיפול זה? ואיך בוחרים את המטפל הטוב ביותר? הרי בחירת המטפל הינה בחירה משמעותית ובעלת שיקולים רבים וזאת מאחר ומדובר בטיפול קצר מועד בעל תוצאות מרשימות.

הבחירה בצורך לקבל טיפול מבעל מקצוע, היא בחירה אשר כרוכה בלבטים רבים. לרוב, לאנשים רבים לוקח זמן להחליט אם הם צריכים טיפול אך אם החליטו שכן, לעתים אנשים לא יודעים איזה סוג טיפול הם צריכים, מה שמעכב להם את הליך הטיפול ובחירת המטפל. לכן, אם הנכם סבורים כי משהו בחייכם או בחיי יקירכם מתנהל שלא כשורה, נסו למצוא כמה שיותר מהר את סוג הטיפול המתאים ביותר לבעיה הספציפית ללא עיכובים מיותרים. זכרו כי עצם העובדה שהחלטתם לגשת לקבל טיפול, הדבר אומר כי הנכם מודעים לבעיה ופתרתם כבר שליש ממנה, ומה שנותר לכם כרגע הוא – לבחור את סוג הטיפול המתאים ואת המטפל המסור.

חשיבות הסמכה מקצועית של המטפל

כיום אין חובת הסמכה למטפלי CBT בשוק, אך היתרונות בטיפול אצל מטפלים מוסמכים שעברו הכשרה בתחום והסמכה ממוסדות לימוד מוכרים, הם בולטים ואף הכרחיים לטיפול מקצועי ונכון.
מה לומדים המטפלים?
במסגרת לימוד התחום, המטפלים לומדים את עקרונותיה של גישה זו, ומכירים דרכי יישום פרקטיות של התאוריה בתהליך טיפולי. במהלך הלימוד המטפלים מתמקצעים בכלי התשאול, אבחון הבעיה, רישום ומעקב הנדרשים למטפל. בנוסף, הם לומדים את יתרונותיה וחסרונותיה של השיטה “הקוגניטיבית התנהגותית”, ואיך להבדיל בינה לבין הפסיכואנליזה, וכן בינה לבין שיטות טיפול נוספות.
לימוד השיטה הנו תהליך ארוך ובו חומר לימוד רב וקריטי לטיפול יעיל ונכון. לכן, אם ברצונכם לגשת לטיפול זה, עליכם לוודא כי מדובר במכון או במטפל מוסמך ומקצועי.
בחירת המטפל הנכון לטיפול יעיל ומוצלח
בחירת המטפל הראוי והנכון הינה חיונית ביותר לטיפול יעיל ומוצלח במיוחד כאשר מדובר בטיפול קצר מועד.

מה יש לבדוק טרם בחירת המטפל?

המלצות – אם בחרתם בטיפול CBT, יש לברר עם חברים או מכרים ובכן לקבל מהם המלצות על מטפלים מסורים אשר ישתמשו בשירותיהם בעבר ואכן ראו תוצאות מרשימות.
• הכשרת המטפל – יש לוודא כי אכן מדובר במטפל מוסמך בעל תעודה המציינת זאת. בארץ, המטפלים המוכשרים ביותר בתחום ה-CBT, הם אלה אשר סיימו בהצלחה תואר שני המתמחה בתחום ה-CBT. כל מטפל שאינו בעל תואר שני ב-CBT, השלים ועבר הכשרה מעמיקה ופרטנית בתחום ה-CBT שאורכה שנתיים לפחות, במוסד אקדמי מקצועי בארץ או בחו”ל.
יחסי אנוש – הם אחד הקריטריונים החשובים וההכרחיים ביותר בהצלחת טיפול CBT לכן, יש לבחור מטפל CBT המצטיין ביחסי אנוש טובים במיוחד. בכל מקרה חשוב שיהיה קשר אישי ויחס נינוח בין המטפל למטופל.
כימיה – שלב החשוב בבחירת מטפל CBT הוא שלב הכימיה. אך איך תדעו שאכן יש בינכם כימיה? הקשיבו לעצמכם, לתחושות הבטן, בדקו עד כמה מרגיש לכם טוב בחברתו כאדם, עד כמה אתם יכולים לראות את אותו מטפל קרוב אליכם ועד כמה תרגישו נינוחים ותוכלו להתמסר לתהליך הטיפול בעזרתו. זכרו כי שאלות אלו יעזרו לכם בבחירת המטפל הנכון עבורכם.

תפקידו של המטפל

תפקידו העיקרי של המטפל לתת מענה רחב לאנשים שחיים יום-יום במצוקות שונות ומחפשים פתרון טוב, קצר מועד אשר ייתן להם פתרונות מוצלחים לטווח ארוך. מדובר בטיפול שמחזיר לאנשים את איכות החיים להם ולסובבים אותם ואת השליטה שלהם בחייהם. במהלך הטיפול, תפקידו של המטפל לכוון אתכם על ידי תכנית מסוימת. תחילה על המטפל לבצע הערכה מקיפה של הבעיה ממנה הנכם סובלים ואז המטפל יבנה עבורכם תכנית טיפול מותאמת אישית לכל לפי צרככם האישיים והרקע שלכם. במקרים רבים נתקלים מטפלים בבעיות שקיבלו מענה בטיפול פסיכולוגי סטנדרטי, שלעתים אינו מתאים ועלול להחריף את הבעיה במקום להביאה על פתרון, וגם כמובן כרוך בטיפול ארוך מאוד, מייגע ויקר, וזאת ביחס לטיפול הקצר שמציע מטפל CBT שהינו טיפול ממוקד.

חשיבות התאמת המטפל למטופל, במיוחד בטיפול קצר מועד

חלק ניכר מהצלחת הטיפול, נובע מהיחסים הנרקמים בין המטופל למטפל, הכימיה בניהם והרגשת הנוחות עם המטפל הינה קריטית ביותר. על המטופל מוטלת אחריות חשובה לתהליך ובלעדיה לא תהיה שום התקדמות, החלטה על שינוי, לקיחת יוזמה ופעלתנות מצד המטופל. על המטפל להשריש למטופל את האמונה כי הוא שולט בחייו ועליו להיות עם רצון וראש פתוח בכדי לעבור את התהליך ובכן לסיימו בהצלחה רבה. אחרת, אם למטופל אין מוטיבציה או אחריות לקחת על עצמו שינו, אין טעם להתחיל כלל וכלל את התהליך הטיפול.

שיפור דימוי עצמי

לרוב מטופלים המגיעים אל מטפלים לטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT אינם מרוצים מהדרך שחייהם מתנהלים אולם הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אינו מלמד אותם שליטה עצמית, אלה טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד את המטופלים את היתרונות שבהרגשה הטובה ובכן עובד על שיפור דימוי העצמי בחברה ובכלל.
על המטפל בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, להגיע להבנה טובה יותר של המטופל ולכן לעתים קרובות הוא ישאל את המטופל שאלות מנחות לגבי המציאות של התחושות מסוימות ומעודד את המטופל לשאול אף הוא שאלות שונות שיסיעו לו להגיע אל ליבו ואל רגשותיו, ובכך לשפר את דימוי העצמי של המטופל, ולהתמודד מול בעיה זו מבחינה התנהגותית. מטפלים רבים בדרך כלל מתמקדים בבעיה אחת אשר מצריכה טיפול ממוקד. במכון CBT, אנו מציעים טיפול משולב המשלב בתוכו מספר טיפולים מגוונים, המתבצעים על ידי מגוון אנשי מקצוע, כך למעשה אנו מטפלים במספר בעיות יחדיו ותורמים ליעילותו והצלחתו של הטיפול.

טיפול מובנה ולמידת מושגים חדשים

טיפול זה הוא טיפול מובנה ונמשך בסדר מסוים שנקבע מראש. בכל טיפול המטופל לומד מושגים חדשים, טכניקות חדשות ומרחיב את יכולתו לשלוט במחשבותיו ובתגובותיו הרגשיות וההתנהגותיות בחיי החברה ובכלל. שהרי בסופו של דבר טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מראה למטופלים כיצד לחשוב ואיך להתנהג על מנת להשיג את כל מטרותיהם בחיים ובכן לסייע למטופלים ללמוד מחדש את התגובות הרגשיות שלהם ולסגל לעצמם דרכי התנהגות חדשים, יותר רצויים, נוחים ויותר פרודוקטיבית מבחינת החיים.
הטיפול עצמו הוא תהליך קצר מועד פנימי אותו עובר המטופל. השגת המטרות הטיפוליות יכולות לקחת זמן רב מעבר לשעת הטיפול השבועית עם המטפל ודורש תרגול, חיזוק הישגים, רצינות והתמדה מצד המטופל. אם הנכם עומדים בתנאים אלו, צפויה לכם דרך חיים חדשה ומעניינת.

לסיכום:

אם הנכם חושבים לגשת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עליכם לוודא כי אכן מדובר במכון מקצועי ולהם צוות מטפלים מוסמך, אשר השלים הכשרה מעמיקה. תוכלו למצוא ברחבי הארץ מספר רב של מכונים ומטפלים שונים בשיטה זו, או לגשת למטפל פרטי. בכל מקרה, יש לבחור את המטפל המומחה ספציפית לבעיה לה נדרשת טיפול. לעתים ישנם מכונים המציעים מטפלים שונים ולכל אחד תחום התמקצעות משלו. כמו כן, רוב המטפלים בארץ מתמקדים או בטיפול ההתנהגותי או בטיפול הקוגניטיבי ולא שניהם. ייחודו של מכון CBT, מצוי בשילובם של מספר טיפולים עלי ידי אנשי מקצוע כמו פסיכותרפיסטים ופסיכולוגים, אשר השלימו לימודי CBT של לפחות שנתיים, הכוללים התמחות מקצועית. אנו מקפידים על השלמה של הכשרה פורמלית מלאה ומורחבת בידי כל מטפל ומטפל, כדי לתת את המענה המקצועי ביותר למטופלים שמגיעים אלינו.

קבעו פגישה היום! >>

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן