אילו סוגי דיכאון יש וכיצד ניתן לטפל בהם?

דיכאון הינו הפרעה נפשית, מחלה הפוגעת במצב הרוח ופוגעת בתפקוד היום יומי, הן בגוף והן בנפש. דיכאון מגיע בסוגים שונים ורמות שונות של חומרה.

ניתן לומר כי לדיכאון יש פנים שונות ורמות שונות של חומרה. סוגי דיכאון נפוצים יכולים להיות דיכאון מינורי המכונה גם דיסטמיה או דיכאון מג'ורי הידוע כ – Major Depression Disorder – MDD. דיכאון מג'ורי הינו דיכאון שיכול להופיע בכל גיל אצל כל אדם והוא כולל לפחות אפיזודה אחת של דיכאון. הלוקים בדיכאון נבדלים זה מזה באורכן של האפיזודות, וכן באורך ההפסקות בין אפיזודה לאפיזודה. הטיפול בדיכאון כולל ברוב המקרים טיפולים שונים המלווים אף בטיפול תרופתי.

דיסטימיה

בסוג דיכאון המכונה – דיסטימיה אין אינדיקציה לאפיזודה מסוימת של דיכאון מג'ורי. אדם הלוקה בסוג דיכאון זה, עלול לחוש במצב רוח ירוד או בתופעות נוספות במשך תקופה ארוכה, ואין תקופה שעולה על חודשיים בהם הוא לא מרגיש במצב רוח ירוד. כאשר אדם לוקה בדיסטימיה הוא מרגיש תופעות שונות, בין היתר, הוא חסר תיאבון, הוא מתקשה לישון או לקום, הוא חש עייפות רבה, חוסר יכולת להתרכז ולבצע משימות, קושי להגיע לבדו להחלטות מסוימות, הוא מרגיש חסר כוחות ותקווה.

דיכאון מג'ורי

דיכאון זה הינו הפרעה נפשית הפוגעת במצב הרוח ובתפקוד היום יומי בנפש ובגוף של הלוקה בה. בניגוד לעצבות או משבר זמני חולף, דיכאון הינו הפרעה מתמשכת (כשבועיים ואף יותר). היא עלולה להחריף בצורה קיצונית במידה ולא מטפלים בה בזמן. מעבר לכך, ללוקים בה יש קושי מסוים להניע עצמם ולפנות לטיפול יעיל. אדם הסובל מדיכאון מסוג מג'ורי, יכול לשקוע ברגשות קשים כמו – ייאוש ועצב, הוא מאבד עניין בסביבתו ובחייו האישיים, הוא לוקה בדימוי עצמי ירוד ופעמים רבות יכול אף להגיע למחשבות אובדניות.

דיכאון לאחר לידה

זהו דיכאון נפוץ לנשים לאחר לידה. מדובר בדיכאון קליני לכל דבר ועניין ויכול להופיע עד כשנה לאחר הלידה ואף יותר. מחקרים שונים מסבירים את תופעת הדיכאון והגורמים לו- מפאת  השינויים הקיצוניים שעובר גוף של אישה בעת הלידה אך לא רק, דיכאון זה יכול לנבוע מסיבות נוספות כמו -חסך בשעות שינה והנקה, שאלו גורמים נוספים המגבירים את הטלטלה שעובר גופן. לרוב, דיכאון מסוג זה מתחיל בחודשים שקרובים יותר ללידה, האישה נכנסת למשבר נפשי אישי ומציגה סימפטומים מובהקים הקשורים לדיכאון. מדובר בדיכאון קשה ביותר, שיכול להקשות על האם הטרייה בתפקוד יום יומי בגידול תינוקה והיא עלולה אף להירתע ממנו ולחשוש מקרבתו.

הגורמים לדיכאון כרוני

כל סוגי הדיכאון יכולים להתפרץ בכל גיל ובכל מצב בחיים מסיבות שונות ומגוונות. אחת הסיבות היא – מרכיב גנטי: הנטייה לדיכאון עלולה לעבור בתורשה במשפחה. מעבר לכך, דיכאון יכול לפרוץ מסיבות של אירועים שונים שהיו לאנשים בעבר או בילדות ואף בהווה. הם יכולים לקרות בשל מצבי קושי כמו – מצבים כלכליים קשים או לחצים גדולים במהלך הקריירה או בשל תקרית מסוימת ועוד. בנוסף לכך, מצבי דיכאון יכולים להיות גם מגורמים פיזיים שונים, כמו – תזונה לא נכונה ומחסור בוויטמינים, שימוש מופרז בסמים, הפסקת עישון, חוסר שינה כרוני, משבר גירושין, אובדן של איש קרוב ועוד סוגים שונים של מקרים שגורמים להתפרצות של דיכאון.

הסימפטומים השונים להופעתה של ההפרעה

תסמיני הדיכאון הם ברורים לחלוטין וניתן לזהות אותם די בקלות. לרוב מדובר בירידה דרסטית ברמת התפקוד והאנרגיה ביום יום המלווה במחשבות שליליות ואף אובדניות. ניתן לומר כי במידה ומופיעים אצל אדם לפחות חמישה מהסימפטומים המופיעים ברשימה, לפחות במשך שבועיים – הוא סובל מהפרעת דיכאון ורצוי לטפל בכך כמה שיותר מהר.  להלן רשימת התסמינים:

חוסר אנרגיה ותחושת כבדות, בעיות זיכרון ובעיה בלקיחת החלטות, תחושת חוסר תקווה, התקפי בכי ורגזנות יתר, קשיי שינה או שנת יתר, עצבנות יתר וחוסר רוגע, ירידה בחשק לפעילות כייפית, סלידה בפעילות מינית, עליה או ירידה בתיאבון, תנודות דרסטיות במשקל, כאבים גופניים שאינם משתפרים בטיפול רפואי כמו כאבי ראש ובטן, חרדה, דכדוך עמוק או עצבות וריקנות שעות רבות ביום או כל הזמן, מחשבות על מוות או פחד ממנו ונטיות אובדניות.

לרוב אדם הנמצא בדיכאון, חש כי משהו לא תקין אצלו, והוא מתקשה לגשת לטיפול מתאים, על הסביבה להיות ערניים לכך ולסייע לו לגשת לטיפול מתאים. לדוגמא – אם ההורה מרגיש כי בנו מתקשה בלקיחת החלטות, לוקה בהתקפי בכי ורגזנות יתר, מרגיש כי הוא עצבני וחסר רוגע – יש לשקול לגשת לטיפול בהקדם האפשרי על מנת לטפל בבעיה.

דוגמא לתופעת דיכאון מסוגים שונים

אדם הסובל מדיכאון מסוג מג'ורי, בשל משבר גירושין קשה, יכול לשקוע ברגשות אשם קשים כמו – ייאוש ועצב, חוסר אנרגיה, כבדות, הוא מאבד עניין בסביבתו ובחייו האישיים, קושי בתפקוד הורות, ליקוי בדימוי עצמי, מחשבות אובדניות או ניסיונות אובדניים ועוד.

אדם הסובל מדיכאון מסוג  דיסטימיה, הוא לא בהכרח נראה כלפי חוץ חריג, אך בפנים הוא חש היטב שתפקודו אינו בריא כלל וכלל. התפקוד של הלוקים בהפרעה נמוך בהרבה מהפוטנציאל התפקודי שלהם. לדוגמא – אדם החווה פיטורין ממקום עבודתו, הוא עדיין יוצא מביתו, אך בפנים הוא שרוי בחוסר תאבון, הוא מתקשה לישון או לקום וכתוצאה מכך חש עייפות, הוא מתקשה להתרכז ולהגיע להחלטות, חש דימוי עצמי נמוך ומרגיש סוג של חוסר תקווה להמשך הקריירה שלו.

כיצד ניתן להתגבר על סוגי הדיכאון?

כיום יש מעל 80% הצלחה בטיפול באנשים הסובלים מהפרעת דיכאון מסוגים שונים, ניתן לטפל בתופעה בעזרת טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שהוא אחד הטיפולים הפופולריים ביותר.

מכון – CBT  מביא עבורכם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שהוא טכניקת טיפול קצרת מועד יעילה ביותר המבוססת על שילוב עקרונות טיפול קוגניטיביים והתנהגותיים ומיועדת לטיפול בסימפטומים שונים של דיכאון. המטפל המיומן ילווה אתכם יד ביד לאורך כל הטיפול וילמד אתכם לחשוב באופן חיובי ולתקוף ואף להשכיח את המחשבות הדיכאוניות, וזאת בעזרת טכניקות ייחודיות המאפיינות את השיטה. במכון CBT הטיפול הינו כולל פגישות מול מטפל קוגניטיבי וניתן לשלב פגישות בשטח עם מלווה בזמן תרגול שינויים התנהגותיים.

קראו עוד אודות דרכי הטיפול בהפרעת דיכאון כאן

לסיכום:

טיפול CBT הינו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יעיל ביותר להפרעות דיכאון ודורש מספר פגישות אצל מטפל מוסמך, ובכך הופך המטפל את הטיפול לממוקד בבעיית דיכאון. אם הנכם חושבים לגשת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עליכם לוודא כי אכן מדובר במכון מקצועי ולהם צוות מטפלים מוסמך בלבד. תוכלו למצוא ברחבי הארץ מספר רב של מכונים ומטפלים שונים בשיטה זו, או לגשת למטפל פרטי. בכל מקרה, עליכם לבחור מטפל המומחה ספציפית לבעיה לה נדרשת טיפול, מכיוון שלעיתים ישנם מכונים המציעים מטפלים שונים ולכל אחד תחום התמקצעות משלו.

טיפול קוגניטיבי הינו טיפול יחסית קצר מועד המתמקד בדפוסי חשיבה בעייתיים שמחזקים את פיתוח והחזקת סימפטומי הדיכאון. בתחילת הטיפול, המטופל נכנס לתהליך של זיהוי מחשבות קיצוניות אותן בהמשך ניתן להחליף עם מחשבות מאוזנות ובריאות יותר.

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ המלמד אותך להתגבר החרדות ולשפר את החיים שלך מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן