ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

היפוכונדריה – למה דווקא טיפול בשיטת CBT?

היפוכונדריה

כמה פעמים ביום אתם מוטרדים ממצבכם הבריאותי כשבאמת אין סיבה לכך? כל כמה זמן אתם מבלים אצל רופאים שונים? קוראים על מחלות שונות? יתכן ואתם סובלים מסוג של OCD בשם היפוכונדריה.

היפוכונדריה – היא בעצם פחד מוגזם ממחלות שונות, סוג של הפרעה או חרדת בריאותית נפשית. אדם הלוקה בהיפוכונדריה נמצא בחשש תמידי ומצוקה שמא הוא סובל ממחלה חמורה אשר הרופאים לא הצליחו לגלות. יש החוששים שהם עומדים לחלות במחלה רצינית, ומיחושים או סימפטומים פיזיים של הגוף הינם המנבאים על כך. מחקרים רבים טוענים כי – 4-6% מכלל האוכלוסייה סובלים מתופעה זו ללא מכנה משותף בין הסובלים ונמצאת באופן זהה אצל נשים וגברים. יתרה מכך, ממוצע הגילאים השכיח למחלה זו היא לרוב בגילאים 20-30 אך קיימת גם בטווח גילאים נוספים.

לקריאה נוספת בנושא היפוכונדריה >>

טיפול CBT – השיטה היעילה לטיפול בהיפוכונדריה

היפוכונדריה היא למעשה הפרעת חרדה לכל דבר על כל השלכותיה. טיפול נכון יכול לצמצם באופן משמעותי את הסימפטומים של ההפרעה ולהעלות בצורה ניכרת את איכות חייו של אדם הסובל בעיה זו.  ישנם שלושה סוגי טיפולים למחלה זו. הראשון הוא – טיפול פסיכותרפויתי, השני הוא – טיפול תרופתי. והטיפול היעיל ביותר הוא – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בשיטת CBT.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוכח כיעיל ביותר לטיפול בהפרעת היפוכונדריה. הטיפול עצמו מתמקד בשינוי דפוסי התנהגות וחשיבה של המטופל, בו הוא לומד לזהות את דפוסי החשיבה האופייניים לו ולמצבו. בהקשר הבריאותי הוא לומד כיצד לבצע הקשר בין ההתעסקות האובססיבית בתסמינים גופניים של המחלה. בנוסף, הוא לומד כיצד לא להיכנע לדפוסים אלה והוא לומד על ידי שיטה זו לסגל חשיבה אופטימית ורגועה יותר בחייו ובכך להפחית את העיסוק בתסמיני המחלה.

מדובר בשיטה יעילה יותר מאשר טיפול תרופתי וזאת מאחר שטיפול תרופתי מותאם לאדם הסובל מהפרעות חרדה נוספות ולא רק מהפרעת היפוכונדריה. מעבר לכך, טיפול קוגניטיבי הוא טיפול טבעי ללא חומרים כימיים ונחשב לטיפול יעיל יותר ביחס לטיפול התרופתי. בכל מקרה ניתן לשלב בין השניים במקרים חמורים.

לטיפים נוספים וכלים יעלים להתמודדות עם היפוכונדריה לחצו כאן

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במכון CBT זוכה לאחוזי הצלחה גבוהים ביותר אצל אנשים המתמידים בו. ובשורה התחתונה והחשובה – הטיפול על ידי מיטב אנשי הצוות של חברתנו נעשה באופן פרטני ומקצועי ומאפשר לכם להשיג חזרה שליטה על חייכם.

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

דילוג לתוכן