למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?

אין תגובות

וככה, אתה מרגיש מנוהל על ידי מחשבות מוזרות או טקסים קטנים ואין לך שום שליטה כבר. מה זה? האם כולם מרגישים כמוך או שמשהו לא בסדר אצלך? ובכן, אין כאן בסדר או לא בסדר.

אם את מרגישה שבשביל להירגע ולשלוט בחייך את ממש חייבת אבל ממש – לעלות חמש פעמים את המדרגות לדירה הלוך חזור גם אם זה אומר לאחר לפגישה או לצאת מהבית מיוזעת אחרי שהתקלחת והתאפרת. את פשוט חייבת כי זה הדבר היחיד שמרגיע לך קצת את הנשימה. אולי את סובלת מ-OCD ?..

OCD היא הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית שגורמת לאדם לחוות לחץ נפשי מעיק במיוחד, כמעט עוצר נשימה ותפקוד – כאשר הדרך היחידה להקל על הלחץ הזה היא באמצעות טקס כלשהו. או לחילופין, נשים עם OCD מוצאות עצמן ממש כמוך – לא שולטות בזרם המחשבות הטורדניות במשך שעות וימים.

הנה כמה סימפטומים ידועים של OCD:

 • מחשבות אובססיביות
  • מחשבה טורדנית, לא רציונאלית ובלתי ניתנת לגירוש, המעוררת חרדה. למשל משאלות אובססיביות.
  • דחפים בלתי נשלטים (למשל דחף לנקות ולסדר, דחף לערוך רשימות, דחף לקפל בגדים).
  • קושי גדול בקבלת החלטות – התלבטות אובססיבית ושינוי דעה תזזיתי לכאן ולכאן.
 • טקסים כפייתיים (קומפולסיות)
  • מעשים וריטואלים לאו דווקא רציונאליים אך את מרגישה שחייבת לבצע כדי להירגע (לדוגמא כיבוי והדלקה של אור, נעילה ופתיחה של דלת שוב ושוב, הזזת חפץ ממקום למקום).
  • דחף לניקיון – שטיפת ידיים, ניקיון הסביבה וכדומה לפי טקס קבוע, בדיקה חוזרת ונשנית של הגז, סידור דברים ויצירת סימטריה.
  • דחפים נוספים כוללים נגיעה או הימנעות מנגיעה בפריטים מסוימים, ספירה של פריטים, או חזרה על ביטויים כמנטרה בראש או בעל פה.

 

לפני שתילחץ, ורגע לפני שכבר החלטת שיש לך – אולי כדאי שאספר לך שגם אם אתה סובל מOCD אתה ממש לא לבד… גברים ובעיקר נשים רבות בעולם וגם פה בארץ חוות דרגות שונות של תסמינים OCD. וזה מפריע, אוף זה מפריע, אני יודע. מפריע לישון לפעמים, מפריע לתפקד, מפריע ללמוד, מפריע ליהנות מהחיים.

 

מה הטקס שלך? האם את צריכה לסדר את המגירות במטבח כדי להירגע ולכתוב את הסמינר שהיית צריכה להגיש כבר אתמול? אתה מאחר כרונית לכל מקום כולל ראיונות עבודה, רק בגלל שאתה חייב להדליק ולכבות את האור 16 פעם? זה מספיק בשביל לבדוק האם אתה סובל מ OCD.

והחדשות הטובות שאני רוצה לספר לך הן, שגם אם אכן אובחנת עם OCD – יש טיפולים לכך בעלי אחוזי הצלחה גבוהים.

 

ocd-surveyצור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)

דר’ אוהד הרשקוביץ הינו פסיכולוג המתמחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), ומטפל בפתח תקווה. פניות בטלפון 03-9411808 או לחלופין בקרו בפרופיל שלו וקבעו פגישה כאן: http://bit.ly/dr_ohad

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?

כתיבת תגובה