חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?

למה יש לי מחשבות טורדניות

מה זה בכלל OCD ואיך זה קשור למחשבות שמציקות לך כל כך? למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?

האם אתה מוצא את עצמך שואל: "למה יש לי מחשבות טורדניות"? או "למה יש לי טקסים"?

אני יכול רק לנחש שיש לך רגעים לא פשוטים בכלל, כשאתה יודע שיש לך מבחן עוד יומיים, אבל משהו בפנים לא נותן לך לשבת רגע ללמוד כמו בן אדם. פתאום הרבה יותר חשוב לך לנקות את הסלון. ושוב לנקות. ועדיין לא נראה לך מספיק נקי. ושוב אתה מרגיש שאולי צריך עוד ניגוב אחד לריצפה ואולי אז תרגיש טוב יותר ותוכל סופסוף לשבת ללמוד. והנה הלך הערב.

ובאופן לא מפתיע אני מכיר לא מעט מצבים ממש דומים. את באיזה לוּפּ של מחשבות. מחר יש לך פרזנטציה חשובה בעבודה אבל במקום לשבת ולעבור על החומר כדי להגיע סופר מוכנה – את על קוצים בגלל איזה דייט טיפשי ומשהו שהוא אמר. משהו קטן אבל שיושב לך בפנים כמו שלושים טונות וכבר ימים שאת משחזרת בראשך את השיחה, מנסה להבין למה אמר מה שאמר. ולא משנה בכלל שלעולם לא תראי שוב את הבחור ההזוי הזה, את לא מסוגלת להעביר חמש דקות בלי לחשוב על מהלך השיחה ביניכם שוב ושוב ושוב….
וככה, אתה מרגיש מנוהל על ידי מחשבות מוזרות או טקסים קטנים ואין לך שום שליטה כבר. מה זה? האם כולם מרגישים כמוך או שמשהו לא בסדר אצלך? ובכן, אין כאן בסדר או לא בסדר.

אם את מרגישה שבשביל להירגע ולשלוט בחייך את ממש חייבת אבל ממש – לעלות חמש פעמים את המדרגות לדירה הלוך חזור גם אם זה אומר לאחר לפגישה או לצאת מהבית מיוזעת אחרי שהתקלחת והתאפרת. את פשוט חייבת כי זה הדבר היחיד שמרגיע לך קצת את הנשימה. אולי את סובלת מ-OCD ?..

OCD היא הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית שגורמת לאדם לחוות לחץ נפשי מעיק במיוחד, כמעט עוצר נשימה ותפקוד – כאשר הדרך היחידה להקל על הלחץ הזה היא באמצעות טקס כלשהו. או לחילופין, נשים עם OCD מוצאות עצמן ממש כמוך – לא שולטות בזרם המחשבות הטורדניות במשך שעות וימים.

הנה כמה סימפטומים ידועים של OCD:

מחשבות אובססיביות
מחשבה טורדנית, לא רציונאלית ובלתי ניתנת לגירוש, המעוררת חרדה. למשל משאלות אובססיביות. דחפים בלתי נשלטים (למשל דחף לנקות ולסדר, דחף לערוך רשימות, דחף לקפל בגדים). קושי גדול בקבלת החלטות – התלבטות אובססיבית ושינוי דעה תזזיתי לכאן ולכאן. טקסים כפייתיים (קומפולסיות) מעשים וריטואלים לאו דווקא רציונאליים אך את מרגישה שחייבת לבצע כדי להירגע (לדוגמא כיבוי והדלקה של אור, נעילה ופתיחה של דלת שוב ושוב, הזזת חפץ ממקום למקום). דחף לניקיון – שטיפת ידיים, ניקיון הסביבה וכדומה לפי טקס קבוע, בדיקה חוזרת ונשנית של הגז, סידור דברים ויצירת סימטריה. דחפים נוספים כוללים נגיעה או הימנעות מנגיעה בפריטים מסוימים, ספירה של פריטים, או חזרה על ביטויים כמנטרה בראש או בעל פה.

לפני שתילחץ, ורגע לפני שכבר החלטת שיש לך – אולי כדאי שאספר לך שגם אם אתה סובל מOCD אתה ממש לא לבד… גברים ובעיקר נשים רבות בעולם וגם פה בארץ חוות דרגות שונות של תסמינים OCD. וזה מפריע, אוף זה מפריע, אני יודע. מפריע לישון לפעמים, מפריע לתפקד, מפריע ללמוד, מפריע ליהנות מהחיים.

מה הטקס שלך? האם את צריכה לסדר את המגירות במטבח כדי להירגע ולכתוב את הסמינר שהיית צריכה להגיש כבר אתמול? אתה מאחר כרונית לכל מקום כולל ראיונות עבודה, רק בגלל שאתה חייב להדליק ולכבות את האור 16 פעם? זה מספיק בשביל לבדוק האם אתה סובל מ OCD.

והחדשות הטובות שאני רוצה לספר לך הן, שגם אם אכן אובחנת עם OCD – יש טיפולים לכך בעלי אחוזי הצלחה גבוהים.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן