חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה זה OCD?

מה זה OCD

מה זה OCD? היא למעשה הפרעה נפשית – בשמה המלא בעברית – אובססיביות-קומפולסיביות. זוהי בין ההפרעות הנפוצות ביותר. לכולנו יש פה ושם נטייה למחשבות אובססיביות על כל מיני דברים בחיים: על גברים או ענייני זוגיות, בעיות בעבודה, קשיים בלימודים, משפחה…  ידוע היום, כי אצל נשים רבות מדובר ביותר מסתם מחשבות מטרידות. לגברים יש נטייה יותר לקומפולסיביות – דחפים כפייתיים, התנהגות מסוימת שכרוכה בכל מיני טקסים קטנים שביצועם נותן איזה שקט נפשי זמני.

צריך להבדיל בין מחשבות טורדניות שלכולנו יש לבין מחשבות כאלו שלא נותנות לנו מנוח ומונעות מאיתנו לתפקד באופן רגיל. כשאנחנו לא מצליחים להפסיק לחשוב על אחד המרצים באוניברסיטה, כשנאבד שינה מרוב מחשבות על חיפוש עבודה, כשלא נצליח לעשות שום דבר כמו שצריך בגלל מחשבות על הדייט שהיה כבר לפני כמה שבועות – אם התופעה מוקצנת ומשתלטת על שגרת החיים כדאי לפנות לייעוץ.הדחפים שמלווים מחשבות אובססיביות יכולים להיות סביב המון דברים. ניקיון אובססיבי של סביבתנו הקרובה. שטיפת ידיים בתדירות גבוהה מאוד (ולא רק לפני האוכל או אחרי ביקור בשירותים). סידור פריטים באופן מסוים (נגיד ישבת ללמוד למבחן אבל לא הצלחת עד שלא ארגנת מחדש את כל המגירה של כלי הכתיבה, ושוב ארגנת ושוב ארגנת). יצאת מהבית לראיון עבודה ולפני שהדלקת וכיבית את האור 16 פעם לא הצלחת בכלל לצאת מהבניין. אלו רק דוגמאות בודדות מיני המון טקסים קטנים שמהווים דחפים כפייתיים.

הכל פונקציה של תדירות. אתם מרגישים שאתם לא שולטים על החיים בגלל שהטקסים והמחשבות השתלטו על כל חלקה טובה? זה הזמן לבדוק האם אתם סובלים מהפרעת OCD .

עד כאן החדשות המטרידות. החדשות הטובות הן, שהיום ישנן דרכים ושיטות להתמודד עם ההפרעה באופן שמשפר את החיים ומחזיר את השליטה בחיים לידיים שלכם. לא עוד ייפגעו הציונים באוניברסיטה בגלל שהמחשבות נודדות… לא עוד תפספסו משרה אחר משרה שרציתם כי אתם מאחרים כרוני בשל כל הטקסים הקטנים שמרגיעים אתכם בבית. לא עוד תרגישו חוסר אונים תהומי כי אין לכם היכולת לקבל החלטות מרוב מחשבות שמכרסמות…

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן