ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

מה זה טריכוטילומניה (תלישת שיערות)?

מה זה טריכוטילומניה - תלישת שיערות

מצאת את עצמך במודע או שלא במודע תולש שיערות מגופך? מסתבר שישנם רבים אשר עושים זאת מבלי שהם באמת מבינים מדוע, או מבלי שהם מודעים לכך. לתופעה יש שם – טריכוטילומניה, והיא שייכת לקבוצת ההפרעות של שליטה בדחפים. כלומר המתמודדים עם הבעיה מרגישים דחף בלתי נמלט לבצע זאת, למרות שהדבר אינו מועיל עבורם. ברוב המקרים התופעה מופיעה בילדות ואצל מתבגרים, אך גם בגיל מאוחר יותר היא עלולה להופיע. על פי הנתונים הסטיסטיים כאחוז אחד או שניים מהאוכלוסיה סובלים מהפרעה זו. אך אחוז גבוה יותר, כעשרה אחוזים, חוו אפיזודות של תלישת שיערות בחייהם. האנשים הסובלים מהתופעה חשים דחף למשיכת שיערות עד כדי תלישתן, בעיקר באזור הקרקפת, הגבות, הריסים והזקן; אך זה בהחלט יכול לבוא לידי ביטוי גם באזורים אחרים בגוף. כמו כן, חלק מהסובלים מטריכוטילומניה מכניסים את השערות לפה, כוססים ציפורניים ואפילו מבצעים פעולות שונות של פגיעה עצמית. אז למה אני תולש שיערות?

למה אנשים תולשים שיערות?

למריטת שיערות ישנן השלכות, זה עלול לגרום לקרחות ובושה עד כדי הימנעות מאחרים, וכמובן פגיעה בדימוי העצמי, אם כך מדוע תולשים שיערות?

אחד ההסברים לתופעה מיוחס לאנשים אשר אינם  פורקים רגשות וגופם מחפש אחר צורות לפרוק את המתח המצטבר. ישנן הרבה סיבות מדוע אנשים אינם פורקים רגשות; יתכן שלא למדו להשלים ולהכיר ברגשות שלהם או לפרוק אותן בצורה בריאה, כמו לדוגמה באמצעות עיסוק בפעילות גופנית. בעיות אלו יכולות להתחיל עוד בבית ההורים, במקרים בהם התנהגות ההורים גרמה לילדים לפחד מרגשות קיצוניים ולהפוך לאנשים מאופקים רגשית.

משיכת שיערות ותלישתן מהווה אמצעי לפריקת אותו מתח רגשי. תלישת שיערות אינה גורמת לכאב של ממש, אך מי שתולש שיערות חווה תחושת מתח וריגוש בטרם המעשה והקלה מספקת באופן מיידי לאחר תלישת השערות.

יתכן שתופעת הטריכוטילומניה היא תורה לבטא דחפים מיניים ודחפים תוקפניים. כמו כן תופעות המאפיינות טריכוטילומניה תועדו אצל אנשים הסובלים מטראומה או אשר סבלו בעבר. יש המתייחסים להפרעה כבעייה נוירו – פסיכיאטרית; לא ניתן לפסול טענה זו, בהחלט משיגים תוצאות חיוביות באמצעות טיפול בתרופות פסיכיאטריות.

איך עוצרים תלישת שערות (טריכוטילומניה)?

הדבר הראשון הוא ההכרה בבעייה. במקרים רבים אנשים הסובלים מתלישת שיער אינם מודעים לבעיה, אלא רק כאשר אחרים מעירים להם ומפנים את תשומת לבם להתנהגות זו, או כאשר מופיעות קרחות באזורים בולטים. תופעת הטריכוטילומניה עלולה לגרום לפגיעה במראה החיצוני, פגיעה המלווה במצוקה נפשית ותפקודית.

המקרים בהם הבעיה נעלמת ללא טיפול הם נדירים, וגם אז זה קורה לאחר תקופת סבל מיותרת. מי שסובל מתסמינים של מריטת שערות, מוטב שיפנה לטיפול באופן מיידי. הגישה הטיפולית המבוססת ביותר במחקרים היא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). ישנם מקרים בהם הטיפול יותר מורכב מכיוון שנדרש מענה לתופעות של חרדה ושל דיכאון המגיעות יחדיו ובמקביל לבעיית תלישת השערות. קראו עוד על טיפול בטריכוטילומניה כאן >>

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

טיפול בטריכוטילומניה

טריכוטילומניה – הקץ לבושה! על דרכי טיפול

טריכוטילומניה הינה הפרעה נפשית שבאה לידי ביטוי בתלישת שיער כפייתית. מומחי טיפול בטריכוטילומניה מסווגים אותה כהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), כאשר המאפיין המרכזי שלה הוא היעדר יכולת להתגבר

דילוג לתוכן