חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה עושים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

מה עושים בטיפול CBT

מה עושים בטיפול CBT?

להלן פירוט קצר על מה עושים בטיפול CBT מול מטפל:

הפגישה הראשונה היא פגישת הכרות. המטפל שואל שאלות על מנת שהוא יוכל להבין את הרקע של המטופל, הסימפטומים שלו, כמו גם היסטוריה רפואית. אחר כך המטפל נותן הסבר מפורט על השיטה הטיפולית. לאחר פגישת ההכרות מתחילים לעבוד על זיהוי דפוסי חשיבה והתנהגות שעולים בכל מיני מצבים בעייתיים. אלו גרמו למטופל בעבר לחוות רגשות לא נעימים, לחשוב מחשבות לא רצויות, ולהגיב בצורה לא אדפטיבית. המטופל מתחיל לרכוש כלים שיעזרו לו לזהות את אותם הדפוסים, וכלים שיעזרו לו לאתגר דפוסים אלו ולהחליפם בכלים יותר אדפטיביים בעתיד.

מתוך שידור לייב בפייסבוק

ברמה הקוגניטיבית במהלך הטיפול מושם דגש על כלים שעוזרים לזהות תוכן מחשבות שעולות לפני, ותוך כדי, המצב הבעייתי. לאחר מכן הפרשנות שניתנה לאותו מצב בעייתי נבדקת מחדש יחד עם המטפל. במידה ומוצאים פרשנות לא בריאה אז נעשית עבודה משותפת כדי למצוא פרשנות יותר מבוססת, ואז מתרגלים את היכולת לפרש את הדברים אחרת בזמן אמת. אם קיימת התעסקות יתר בנושאים, חפירה ונבירה בהם, תוך ניסיון מתמשך להגיע לתחושת וודאות, אז מקבלים תרגילים שנועדו לקצר את ההתעסקות במחשבות אלו. אם הנטייה היא למחשבות שליליות אז מקבלים תרגילים שמטרתם היא לתרגל חשיבה מחזקת, חיובית ובריאה.

ברמה הרגשית יכול להיות שקיים קושי להכיל רגשות לא נעימים, וזה בא לידי ביטוי בנטייה להימנע, לברוח, להתעצבן או להשתלט. במקרה כזה מקבלים תרגילים שמטרתם היא פיתוח הסבלנות הרגשית אל מול תחושות שליליות אלו, ופיתוח היכולת להכיל את אותם רגשות לא נעימים. לחלופין, ניתן דגש על חיזוק התנהגויות התורמות לתחושה חיובית, נעימה ומחזקת בחייו של המטופל.

ברמה ההתנהגותית יכול להיות שקיימת נטייה להימנעות, בריחה, התעצבנות, שתלטנות, תוקפנות או חיפוש לא מרפה אחר וודאות. אם זה המצב אז ניתנים כלים המאפשרים להגיב בצורה יותר בריאה ומכילה באירוע או מצב בעייתי. כלים אלו ניתנים בצמוד לתרגילים רגיעה והרפיה, שגם אותם לומד המטופל.

בדומה לנעשה בחדר כושר מתפתח אצל המטופל "שריר של סבלנות רגשית", חלה למידה של תגובות חדשות ואדפטיביות, והביטחון העצמי אל מול המצבים הבעייתיים מתחזק ועולה. ממש מדובר על תוכנית אימונים, אך כזאת שהדגש בה אינו פיזי אלא רגשי. התרגול, אגב, נעשה במרווחים שבין פגישה לפגישה.

ניתן לקרוא עוד על השיטה של טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) כאן >>

היום ניתן לקיים טיפול בשיטת CBT גם בפגישות מול מטפל וגם באופן עצמאי באמצעות כלים מקוונים. ישנם קורסים ותוכנות המלמדים את אותם טכניקות ומאפשרים למטופל לתרגל עם כלים טיפוליים ללא צורך בפגישות עם מטפל.

מה קורה בקורס מקוון לטיפול עצמי?

 
  • מקבלים אותם הסברים כמו בטיפול פרונטלי, באמצעות סרטוני וידיאו
  • מקבלים אותם כלים להורדה או הדפסה, כולל דוגמאות
  • מקבלים כלי חדש במהלך השיעור השבועי, כל שבוע
  • יש זמן לתרגל את הכלי השבועי בין השעורים במהלך השבוע
  • תוך כדי הקורס, מקבלים תמיכה באמצעות קבוצת תמיכה או אפשרות לפגישה אישית עם מטפל

בסופו של דבר בקורס לטיפול עצמי לומדים את כל הכלים החשובים, זה נעשה במתכונות הדומה לאימון אישי, ולפי מחקרים ניתן להפיק את אותה תועלת כמו בטיפול מול מטפל בשר ודם.

אם אתם מתעניינים בקורס לטיפול עצמי של ד"ר אוהד הרשקוביץ, תוכלו לקבל עליו פרטים נוספים בקישור הבא:

טיפול עצמי CBT

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן