האם אני יכול לעשות טיפול CBT לעצמי

האם אני יכול לעשות טיפול CBT לעצמי

האם ניתן לעשות טיפול CBT לבד? טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא שיטת טיפול שמתבצע בעזרת כלים קונקרטיים וברורים, כשהם מיועדים לעזור למטופל לזהות ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות שיוצרים הבעיות שונות. כלים אלו חוזרים על עצמם בבעיות פסיכולוגיות שונות, ובעצם התפקיד של המטפל הוא בעיקרון לתת הסברים למנגנון של הבעיה ואז ללמד כלים שנועדים לזהות ולהחליף את המנגנונים שתורמים לאותה בעיה.

ברמת העיקרון את כל הדברים האלה אפשר ללמוד בפוטנציאל גם באופן עצמאי. יש היום המון משאבים – ישנם ספרים לטיפול עצמי, סרטונים באינטרנט, תוכנות למיניהן ומשאבים נוספים. בסופו של דבר, כל אחד יכול ללמוד בשיטה הנוחה לו את הכלים האלו. לכן, ברמה התאורטית כן ניתן ללמוד את הכלים של שיטת ה-CBT באופן עצמאי.

מה שכן, לפעמים הסובל לא יצליח לזהות את כל הדפוסים שלו, כשבחלק מהמקרים הוא מפספס את העובדה שהוא משתמש בדפוסים ישנים ולא אדפטיביים. במצב שכזה המטופל לא יוכל לאתגר דפוסים אלו ולכן יעזור לו להשתמש באיש מקצוע שיוכל לשקף לו את השימוש בדפוסים הלא אדפטיביים.

כן צריך לציין, שמשום שטעויות ופספוסים אלו נוטים לחזור על עצמם כשמסתכלים לאורך המוני מטופלים, אז ניתן לנבא או לצפות לטעויות הנפוצות. כתוצאה זה מאפשר להתייחס אל אותן טעויות גם במסגרת תוכנות לטיפול עצמי.

מי יכול לעשות טיפול עצמי לבד?

כשמקבלים את ההסברים של שיטת ה-CBT בצורה פשוטה, ומקבלים את ההדגמה בשימוש הכלים הטיפוליים באופן ברור, רוב הסובלים יכולים ללמוד ליישם את הכלים בלי צורך בטיפול בקליניקה כל עוד יש להם אינטרס ומוטיבציה לנסות ללמוד לבד, ויש כוח רצון לתרגל באופן עצמאי ללא השגחה של צד שלישי. סובלים שחווים פחות מוטיבציה או כוח רצון לעבוד לבד, או מרגישים שזקוקים לליווי של איש מקצוע, עלולים פחות להצליח לעבור טיפול עצמי.

טיפול עצמי מתאים במיוחד לאנשים שפחות נוח להם לשתף עוד בנאדם בבעיות שלהם, או אנשים שאין להם כרגע תקציב או זמן לפגישות שבועיות, או אנשים שגרים באזור שאין מטפל מוסמך בשיטת CBT שמטפל קרוב אליהם. במצבים אלו טיפול עצמי יכול להציע יתרון על טיפול פרונטלי בקליניקה.

דוגמה לתוכנית לטיפול עצמי

דוגמה לתוכנית לטיפול עצמי היא התוכנית "כלים לטיפול עצמי בשיטת CBT". תוכנית זו, הנעשית בהנחייתי, עושה שימוש בפורמט של סרטוני וידיאו. במהלכה אני עובר על כל ההסברים וכלים שחשוב לכם ללמוד, שעוברים עליהם בקליניקה מול מטופלים בשר ודם. ההבדל היחיד הוא הפורמט. אתם תקבלו את כל הכלים הנחוצים להורדה ולתרגול, הנעשה על בסיס שבועי, וכל שצריך כדי להשתתף בתוכנית זו גישה לאינטרנט. ניתן ללמוד עוד על תוכנית "כלים לטיפול עצמי בשיטת CBT" בקישור הבא:

 

טיפול עצמי CBT

 

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

  • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
  • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
  • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
  • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
  • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט >>

 

 

דר' אוהד הרשקוביץ

פסיכולוג ומומחה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). מטפל ומקבל מטופלים במסגרת קליניקה פרטית בפתח תקווה או בסקייפ. לפרטים או קביעת פגישה לחצו כאו. הוא פיתח קורס אינטרנטי לטיפול עצמי בשיטת CBT. לפרטים על הקורס לחצו כאן.

דר' אוהד הרשקוביץהאם אני יכול לעשות טיפול CBT לעצמי