חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

השוואה בין שלושה סוגים של טיפול בחרדה

השוואה בין שלושה סוגים של טיפול בחרדה

יש לא מעט סוגי טיפולים שמטרתם להקל על חיינו ולסייע בהתמודדות עם מגוון גדול מאוד של בעיות ומצוקות נפשיות.

שניים מהטיפולים המרכזיים שגם נחשבים במחקרים למצליחים ביותר בהתמודדות עם חרדות (והפרעות נוספות) הם טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT) וטיפול דינאמי-פסיכואנליטי. ­­­­לצידם, נמצא גם טיפול תרופתי. 

במאמר זה נשווה בין שלושת טיפולים אלו בפרמטרים של זמן הטיפול, משך זמן השפעה ועלויות הטיפול.

כמה זמן אורך כל טיפול?

כמעט תמיד הטיפול הארוך ביותר הוא הטיפול הדינאמי-פסיכואנליטי. טיפול דינאמי לרוב אינו מתקיים במסגרת זמן מוגדרת מראש, ומטופלים המקבלים טיפול זה יכולים להימצא בטיפול גם מספר שנים, לפי צרכי המטופל והתקדמות הטיפול.

טיפול תרופתי בחרדה, לעומת זאת, נמשך כל עוד המטופל ממשיך להראות סימפטומים של חרדה. לרוב מדובר על פרק זמן הנע בין שנה לשנים רבות.

הטיפול הקצר מבין השלושה, הינו טיפול התנהגותי-קוגניטיבי שנקרא גם טיפול CBT. טיפול זה מוגדר מראש כטיפול הנמשך בממוצע בין שלושה חודשים לחצי שנה, לרוב בין עשרה לעשרים מפגשים אישיים.

משך ההשפעה של הטיפול

מבחינת משך ההשפעה (כמה כל אחד מהטיפולים "מחזיק"), ניתן לחלק את הטיפולים לשתי קבוצות: בקבוצה הראשונה נמצאים הטיפול הדינאמי וההתנהגותי-קוגניטיבי שיעילותם מוערכת לשנים רבות לאחר תום הטיפול עצמו.

בקבוצה השנייה ניתן למצוא את הטיפול התרופתי אשר האפקטיביות הגבוהה ביותר שלו היא למשך הטיפול עצמו, בעוד לתרופות אין השפעה לאחר הפסקת נטילתם.

עלות הטיפול

עלות פגישת טיפול ממוצעת היא כ- 350 ₪ בכל סוגי הטיפול (בפועל המחירים נעים בין 250 לבין 500 ש"ח). כאשר לוקחים בחשבון נתון זה ומשלבים אותו יחד עם מידע נוסף הידוע לנו לגבי שלושת הטיפולים ניתן להגיע להערכה בנוגע לעלות הכוללת של כל טיפול וטיפול.

במקרה של טיפול דינאמי, נכניס לחישוב פגישה שבועית במהלך זמן של שנה עד שלוש שנים (בהפחתת מספר שבועות מוערך בשל חגים וחופשות) ונגיע לסכום של 40 פגישות בשנה או 120 פגישות בשלוש שנים בערך. נכפיל את העלות של פגישה ממוצעת במספר השבועות בהם מתקיים הטיפול ונגיע לסכום של כ-14 אלף ₪ לשנה, ו-42 אלף ₪ לשלוש שנים.

לשם השוואה, במקרה של פגישות טיפול בשיטה התנהגותית-קוגניטיבית, שילוב העלות השבועית הממוצעת יחד עם מספר פגישות מוערך של 10-20 מפגשים תביא אותנו לסכום עלות טיפול כולל של בין 3,500 ל-7,000 ₪.

במקרה של טיפול תרופתי ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על עלות הטיפול, ולכן זה יהיה בלתי אפשרי לתת הערכה ממוצעת. מבין גורמים אלו ניתן למנות את סוג התרופה הניתנת, האם ניתנות מספר תרופות במקביל, המינון של כל תרופה, אורך הטיפול, ומקורות מימון כגון מימון פרטי, מימון קופ"ח או מימון דרך ביטוח.

ניתן אף להוזיל את עלות הטיפול בשיטת CBT, אם לוקחים קורס טיפול עצמי שמעניק את כל הכלים שנלמדים בפגישה עם פסיכולוג ליישום באופן עצמאי, ומאפשר ללומדים בו לקבל פגישות בעלות מוזלת בעת הצורך. 

השוואת טיפולים CBT טיפול דינמי

איזה טיפול מומלץ עבורי?

את התשובה לשאלה 'איזה טיפול מומלץ עבורי?' כל אחד מכם יצטרך למצוא בתוך עצמו לאחר סקירת המידע הרלוונטי. במהלך החיפוש אחר התשובה כדאי שתשקלו את העניין תוך כדי שאתם לוקחים בחשבון את השאלות הבאות:

  • האם אתם זקוקים לתמיכה לטווח הקצר או הארוך?
  • מה היא היכולת הכלכלית שלכם?
  • האם אתם מוכנים לנקוט בגישה אקטיבית הדורשת יותר אומץ?
  • האם המטפל האידיאלי שלכם הינו מטפל אקטיבי או פאסיבי יותר?
  • האם אתם סובלים מסימפטומים ברורים של חרדה (למשל פחד עמוק, התקפי פאניקה, תופעות התנהגותיות לא נעימות כמו קשיי שינה ואכילה)?
  • האם אתם מרגישים באופן כללי שחוויתם טלטלה בחייכם גם שאין לכך סימפטומים ברורים?
  • וחשוב שתיקחו בחשבון שיקולים רלוונטיים נוספים.

ידוע היום מעבר לכל ספק שכל שיטת טיפול יכולה להועיל, חלקן מקלות גם בטווח הארוך בהתמודדות עם קשיים ומצוקות.

בסופו של דבר, ההמלצה הברורה היא כן לגשת לאחד מכיוונים אלו ולהתחיל את השינוי שיסייע לכם לתפקד ובסוף היום להיות יותר מאושרים ושמחים בחלקכם.

טיפול עצמי CBT

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן