מהי בעיית קשב וריכוז ADD / ADHD?

הפרעת קשב וריכוז כשמה כן היא – קשיים של אדם ביכולת הריכוז שלו שמתבטאת במגוון צורות ותחומים כמו אי יכולת לשמור על מיקוד בעת ביצוע מטלות שונות או בעת שיחה עם אנשים. ישנה אבחנה בין שני סוגים של הפרעת קשב: ADD (Attention Deficit Disorder) ו- ADHD שבו נוספת המילה Hyperactive – היפראקטיביות, שמוסיפה סימפטומים נוספים להפרעה, בעיקר אצל ילדים.

בקצב החיים המהיר והתובעני של היום, סימפטומים שונים של ההפרעה יכולים להופיע באופן זמני ומוחלש אצל הרבה אנשים. אולם האבחון של הסימפטומים כהפרעה ייעשה רק במידה ומדובר בתקופה ארוכה של לפחות 6 חודשים שסובלים מהסימפטומים, כמו גם השפעה תפקודית לפחות על שני תחומי חיים (בין אם זה עבודה, לימודים, חיי המשפחה או קרשים חברתיים). כמו כן, ההפרעה בצורתה הפסיכולוגית מופיעה אצל ילדים כבר מתחת לגיל שבע, וביותר מחצי מהמקרים ממשיכים הסימפטומים להשפיע על החיים שלהם גם כמתבגרים ומבוגרים. ולכן היום יודעים שאין מדובר בהפרעה של ילדים בלבד ויש להתייחס אליה בהתאם.

ידוע היום כי ההפרעה אינה נשארת אותו דבר במהלך השנים אלא מתפתחת ומשתנה מאדם לאדם. המודעות בחברה מאוד גברה בעשורים האחרונים ויש היום נכונות ויכולת לאבחן אותה ולטפל בה. בעבר, ילדים רבים שלא אובחנו סבלו מאוד במסגרת הלימודים ורבים לא שרדו לסיים את בית הספר עד הסוף. היום המצב מאוד שונה ויש אמצעים שונים לשלב ילדים עם ההפרעה במסגרות רגילות לחלוטין עם סיוע וליווי.

אצל מבוגרים עלולה הפרעת ADD לגרום לבעיות רבות והפרעות בתפקוד בתחומים שונים ולכן גם פה יש לתת את הדעת ולטפל בה במידת הניתן.


 

מהם הסימפטומים והשכיחות של הפרעת ADD / ADHD?

ישנם תסמינים קטנים רבים אשר משתנים באופיים ועצמתם בין אנשים שונים הסובלים מבעיות קשב, אולם היום מחלקים באופן ברור את הסימפטומים לשלושה סממנים בולטים המאפיינים את הפרעת הADD:

  1. חוסר יכולת לשמור על מיקוד וריכוז לאורך זמן – הדעת מוסחת בקלות ומקשה מאוד על ביצוע מטלות מתחילתן ועד הסוף כמו גם קושי רב להישאר מרוכזים במהלך הרצאה או שיחה למשל. כמו כן, היכולת לבצע יותר ממטלה אחת בו זמנית נפגעת מאוד.
  2. אימפולסיביות – קשיים בדחיית סיפוקים, קשיים בשליטה בדחפים. למשל קושי בלחכות בתור, קושי לשמור כללי שיחה פשוטים ונטייה להתפרצות לדברים, קבלת החלטות נמהרת ולקיחת סיכונים ועוד.
  3. היפראקטיביות (ADHD) – חוסר מנוחה כללי של הגוף והנפש. היפר-אקטיביות פירושה העברי היא "פעלתנות יתר". צורך בפעילות כל הזמן, אי יכולת להתמודד עם רגעים שקטים או "מתים", חוסר מנוחה של הגוף – נטייה להזזה ("הקפצה") של הרגליים, הידיים, לפעמים עוויתית קטנות של חלקי הגוף. אצל ילדים אפשר לראות גם תסמינים כמו התחצפות, דיבור מהיר ובלתי פוסק ועוד.

ההערכה היא שבין 3-10% מהאוכלוסיה באופן כללי סובלים מבעיות קשב וריכוז, בעיקר אצל ילדים. 5-10% מהילדים סובלים מ-ADD/ADHD, כאשר הרוב זה בנים, אולם כאמור ההפרעה קיימת בכל שכבות הגיל השונות.

הגורמים לפרוץ הפרעת ADD / ADHD

בניגוד למה שהיה מקובל מאוד לחשוב, הגורמים להפרעת ADD/ADHD הינם פיזיולוגיים לחלוטין ואין להם שום קשר לסביבה או לחינוך כזה או אחר. הסיבות העיקריות נעוצות בגנטיקה (וניתן לראות כי קרובי משפחה מדרגה ראשונה סובלים מ-ADD/ADHD בשכיוחות גבוהה יותר) או בסיבוכים שונים במהלך הריון ולידה, כמו עישון או שתיית אלכוהול מופרזת של האם, או בעיה באספקת חמצן למוח במהלך הריון או לידה.

כמו כן, ישנם גורמים ביולוגים נוספים כמו מחסור בחומרים שונים במוח, פגיעת ראש או זיהום חריף (למשל דלקת קרום המוח) שיכולים להוות טריגר להתפרצות ההפרעה.

ישנה אסכולה הטוענת כי גם גורמים פסיכולוגיים עלולים להיות חלק מהתהוות ההפרעה כמו הזנחה קשה או התעללות בילדים שמביאה בסופו של דבר להפרעות קשב קשות.

הטיפול המומלץ בבעיות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז נותנות ביטוי בתפקוד היומיומי והעלולות להיות נטל כבד מאוד על החיים לאלו הסובלים מהן. התפקוד בעבודה יכול להיפגע קשות, קשה מאוד לתפקד בצורה תקינה בלימודים ועוד. בהיעדר טיפול והתייחסות עשויה הפרעת קשב וריכוז לפגוע בהיבטי חיים נוספים ולהוות מקור למצוקה רבה גם לסובלים מההפרעה וגם לסובבים אותם.

הטיפולים המקובלים היום כמו שהפרעות נפשיות רבות, הם טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

טיפול CBT נמצא כיעיל מאוד בהתמודדות עם ADD. הטיפול משפר את הדימוי העצמי, יכולת המימוש העצמית, המצב הבריאותי, הרגשי והחברתי – כל אלו אשר מושפעים מאוד מהבעיות התפקודיות שגורמת הפרעת ADD/ADHD. בין השאר, טיפול CBT על מגוון הכלים שלו והליווי הצמוד, מסייע גם בהתמודדות עם החברה, הקרובה והפחות קרובה – אשר פעמים רבות מהווה המקור העיקרי למצוקה בשל חוסר יכולת להכיל את האדם עם ההפרעה ולהבינו.

מאחר וכל אדם סובל לפעמים מסימפטומים שונים ומתמודד איתם באופן מאוד שונה, גם הטיפול צריך להיות מותאם אישית לאדם לצד אבחון מדוקדק והתגברות על קשיים בטיפול שנובעים מעצם ההפרעה עצמה (המוטיבציה והיכולת להתרכז ולטפל). לפעמים מומלץ שילוב עם טכניקות שונות של ריפוי בעיסוק. הטיפול הוא כמובן גם אחר אצל מבוגרים או ילדים.

במכון CBT הטיפול כולל פגישות מול מטפל קוגניטיבי וגם פגישות בשטח עם מלווה בזמן תרגול טכניקות להתמודדות מול בעיות קשב וריכוז. 


מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:
מכון CBTבעיות קשב וריכוז (ADD/ADHD)