חרדה אצל ילדים

חרדה היא תופעה נפשית מעיקה משותפת לכולם – ילדים, מתבגרים, מבוגרים ולפעמים הסימפטומים שמעידים על חרדה כזו או אחרת יכולים להיות דומים אצל כולם. עם זאת, ישנו גם שוני בין חרדה בגילאים שונים, והטיפול וההתייחסות לחרדות אצל ילדים לעיתים שונות במהותן. ראשית כל חשוב להבין כי חרדות אצל ילדים הן שכיחות ועלולות להופיע בכל מיני שלבי גדילה והתפתחות באופן טבעי; יש לדעת לאבחן מתי החרדה היא טבעית ומתונה ומתי היא חורגת מגדר הרגיל ומצריכה טיפול והתייחסות מיוחדים.

 

תסמיני חרדה אצל ילדים

אז אם מדובר בחששות טבעיים בשלבים שונים בחיים, מתי החרדה מגיעה לרמה חריגה שמצריכה טיפול ממוקד? ובכן ישנם כל מיני סימנים שעשויים להעיד על כך שהילד סובל מחרדה. יש ללמוד לזהותם וגם לבחון את תדירותם והאם הם מתמתנים לבד או מחריפים. בין התסמינים הבולטים:

  1. קשיי ריכוז אצל הילד וחוסר שקט באופן כללי.
  2. קשיים בשינה – קושי בהרדמות, שינה טרופה מלווה בחלומות רעים (הילד מתעורר הרבה, בוכה מתוך שינה או סימנים דומים), הרטבת המיטה בלילה.
  3. תגובות קיצוניות של התפרצויות זעם, כעס או בכי, בעיקר אצל ילדים שלרוב לא מגיבים באופן הזה. כלומר שינויי התנהגות קיצוניים.
  4. "הידבקות" להורים – אי רצון להתרחק מההורים והצורך כל הזמן להיות איתם במגע ולא לעזוב את צידם.
  5. הילד נבהל בקלות מתזוזות, רעשים או גירויים אחרים (במיוחד נפוץ באזורים בארץ בהם סובלים מנפילות טילים ואזעקות ומצבים ביטחוניים קיצוניים).

 

מה גורם לחרדה אצל ילדים?

בגדול כל שינוי בחייו של ילד יכול להוביל לחרדה ברמה מסוימת. יציאה מחיקם הבטוח והמגונן של ההורים למסגרות שונות היא רקע טבעי לפחדים שונים וחרדות.

בין אם זה הליכה לגן, לבית הספר, לחוגים וכדומה או שינויים אחרים בחיים כמו הורה שיוצא לעבודה לאחר שהיה בבית, בייביסיטר חדש/ה, מעבר דירה וכן הלאה. בכל אחת מהסיטואציות האלו טבעי שיחוש הילד לחצים שונים ופחדים, שעלולים להידרדר לחרדות של ממש. כמובן אובדן של אדם קרוב יכול להשפיע בצורה מאוד טראומטית על ילד, כולל הופעת חרדות.

בארץ אנו מוצאים עצמנו מתמודדים גם עם סיטואציות חריגות למדי כמו מצבים ביטחוניים חריגים שעלולים בקלות לערער את ביטחונם של ילדים עד לכדי מצב של חרדות וקשיים תפקודיים. ואגב, בין אם ממצב ביטחוני או מסיבות אחרות, חשוב לדעת כי כאשר אחד ההורים או כל מבוגר אחר שקרוב לילד במיוחד נמצא בעצמו תחת לחץ גדול ומגיב בחרדה, דיכאון או תגובה נפשית קיצונית כלשהי, גם זה בפני עצמו יכול לערער את מצבו הנפשי של ילד ולגרום לו לחרדות משל עצמו. ולכן תמיד חשוב לשמור עובדה זו במחשבות ולהיות מאוד מודעים לדברים שנאמרים ליד הילד ולהתנהגות קיצונית לידו.

 

כיצד מטפלים בתופעת חרדה אצל ילדים באמצעות טיפול CBT

ראשית כמה מילים על טיפול CBT באופן כללי, או בשמו המלא – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. מדובר בטיפול קצר טווח עם יעדים ברורים, שפונה לטפל בשני רבדים חשובים בדרך להקלה נפשית והפחתת מצוקה שנגרמת מהפרעות נפשיות  שונות; הרובד הראשון הוא הקוגניטיבי – הרובד החשיבתי. זיהוים של דפוסי מחשבה בעייתיים הקשורים למצוקה, ובאמצעות עבודה פרטנית החלפתם בדפוסי חשיבה אחרים וחיוביים. הרובד השני הוא ההתנהגותי, יישום התנהגות ותגובות הלכה למעשה בהתאמה לדפוסים החדשים אותם מתרגלים, כדי בסופו של דבר לצמצם או להעלים לחלוטין את ההפרעה בה מטפלים.

אז איך זה עובד עם ילדים? ובכן העקרונות זהים לחלוטין בטיפול למבוגרים וילדים. עם זאת, המערכת התומכת השותפה לטיפול, היא הרבה יותר חשובה במקרה של ילדים. ברוב המקרים ההורים יעברו הדרכה פרטנית ואף ייקחו חלק במפגשים או בחלקם, תלוי בגיל ויכולות של הילד. בנוסף, ישנם מקרים בהם ההורים יתבקשו לשתף בתהליך ובייעוץ גם את הצוות המקצועי סביב הילד, בין אם זה בגן, בבית הספר או מסגרות חינוכיות אחרות רלוונטיות. שיתופם של האנשים הקרובים, בני משפחה או צוות מקצועי, בתהליך שעובר הילד מעלה את סיכויי ההצלחה ולרוב גם מקל מאוד על הילד, שכן המעורבות הזו מגדילה את התמיכה סביבו וכך הוא יכול לפעול ביתר ביטחון ולהשיג יותר התקדמות.

ושווה להשקיע את הזמן והמשאבים הנדרשים לטיפול שכזה. מדברים היום על סטטיסטיקה של כ-80% מקרים בהם טיפול נכון בחרדה קרוב לזמן הופעתה פותר את הבעיה אצל הילד ללא "גרורות", כלומר – ללא תופעות לוואי נפשיות שמקשות על הילד בהמשך הדרך.  מכון CBT מציע היום את כל הכלים הטיפוליים לעזור להורים להתמודד ולפתור את המצוקה שמציקה לילד. אם אינכם בטוחים בצורך או בסוג הטיפול, מומלץ בהחלט להתייעץ עם אנשי המקצוע לגבי המשך הדרך.

 

מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:
מכון CBTחרדות אצל ילדים

כתיבת תגובה