מהו התקף פאניקה (התקף יחיד)

התקף חרדה בודד הינו פרק זמן של לפחות עשר דקות שבו חווה אדם רגעים ארוכים של אימה קשה ופחד עמוק לחייו לרוב ללא שום סיבה הגיונית נראית לעין. מדובר במצב שהטריגר אליו הוא פסיכולוגי ולרוב לא אירוע שמעורבת בו סכנת חיים אמיתית, למרות שלפעמים התקף פאניקה עלול לקרות כתוצאה מהתמודדות עם איום אמיתי על החיים שקרה לפני כן. במקרים של התקף קשה במיוחד הוא עלול להימשך גם הרבה יותר מעשר דקות ולהגיע אפילו לכמה שעות ארוכות מאוד בהן ימשיכו התסמינים של ההתקף להופיע. במידה וההתקף הבודד מתרחש שוב ושוב הוא ישתייך למה שמכונה "הפרעת פאניקה". אולם ייתכן כפי שאנו מתארים כאן כי יתרחש מקרה של התקף יחיד בודד.

מהם התסמינים של התקף פאניקה

כאמור בעת התקף פאניקה אדם חווה מה שמרגיש לו כאיום על חייו ולכן הגוף מגיב גם הוא כמו שהיה מגיב בטבע בשעת איום ומצוקה מתוך רצון להתגונן ולשרוד. ומדובר במספר תהליכים המתרחשים במקביל בגוף, כמו למשל: נשימה מואצת (מה שנקרא "היפר וונטילציה") ודופק מהיר שמביא איתו גם הזעה מוגברת. בנוסף, הגוף חווה רעידות קשות ולפעמים גם סחרחורות ותחושת חנק. במקרים קיצוניים גם המוח מגיב והאדם חווה מעין "ניתוק מעצמו" כלומר ניתוק מן המציאות כפי שנחווית באותו רגע. כל התסמינים הללו (ונוספים) משתקים את האדם. לפעמים אופי הסימפטומים עלול לגרום למי שחווה אותם לחשוב שהוא עובר התקף לב או אירוע גופני חמור בסגנון.

מה עשוי לעורר התקף פאניקה?

הגורמים שעלולים לעורר התפרצות של התקף פאניקה מתחלקים לגורמים שהם גופניים וגורמים סביבתיים.

גורמים פיזיים:

  • הפרעות פסיכיאטריות אצל האדם שגורמים להתקף. למשל אנשים הסובלים מפוביות שונות עלולים לחוות התקף חרדה כשהם נחשפים לדבר שממנו הם פוחדים באופן בלתי רציונלי; אנשים הסובלים מהפרעות OCD או תסמונת פוסט טראומה – כל אחד מהדברים הללו והפרעות נפשיות נוספות עלולים להיות טריגר לפרוץ התקף פאניקה.
  • צריכה של חומרים כימיים או תרופות בצורה מוגזמת עלולה לגרום להתקף חרדה (עישון יתר, שתיית יתר, רטלין או אפילו אנטיביוטיקה, הם כמה דוגמאות).
  • בעיות באוזן הפנימית המובילות לבעיות בשיווי המשקל עלולות להיות גורם.
  • סכנת חיים אמיתית כגון אנשים שחוו התקף או התקפי לב וחוששים למות.

גורמים סביבתיים או התנהגותיים:

  • אירועים קשים בחייו של אדם כמו למשל אובדן של אדם קרוב או גירושין.
  • חינוך לפחד – ילדים שהוריהם גידלו אותם לפחד מכל דבר ולחפש סכנה בכל מצב (מתוך כוונה טובה ללמד את הילדים להתגונן) עלולים ליצור מקום להתקף פאניקה בסיטואציה מסוימת שאולי מתפרשת כמאיימת או מסוכנת.
  • תקופות של לחץ מתמשך בחיים האישיים או אף בעבודה או שינויים קיצוניים (מעבר מקום מגורים, החלפת עבודה או לחילופין פיטורין).

האם צריך לטפל אם מדובר במקרה של התקף בודד, ואיך מטפלים?

ובכן התקף יחיד באמת לא נחשב להפרעה כרונית כמו הפרעת פאניקה (בה אנשים סובלים מריבוי של התקפי פאניקה כפי שתואר). אולם כדאי ורצוי לטפל ובעיקר לבדוק מה גרם להתפרצות ההתקף כדי לבודד את הגורמים לו ולוודא שלא יגרמו להתקפים נוספים ולהתפתחות של הפרעה מתמשכת שבה הטיפול יותר מורכב וממושך.

במידה ומחליטים לטפל:

כמו בהפרעות נפשיות רבות ובעיקר הפרעות חרדה והפרעת פאניקה של ריבוי התקפים, הטיפול המומלץ ביותר הינו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). כאמור, חלקו הראשון של הטיפול מבודד ומזהה את הטריגרים להתקף, בין אם הם גורמים מחשבתיים או אולי גורמים פיזיים. במידה ומדבור בגורמים סביבתיים או התנהגותיים ניתן לטפל בהתאם: למצוא ולשנות דפוסי חשיבה בעייתיים שאולי עוררו את ההתקף (כמו הדוגמא על חינוך לפחד אצל ילדים או אנשים הסובלים מפוביה). בנוסף מקבל המטופל כלים וטכניקות להתמודדות עם מצב או מקום מסוים שאולי זוהה כגורם להתקף פאניקה כולל חשיפה הדרגתית אליו בליווי וייעוץ צמוד ועד התמודדות מלאה איתו באופן עצמאי.

מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:
מכון CBTהתקף פאניקה