חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פוביה / פחד מטיסות

מהי פוביה מטיסות?

פוביה או חרדה מטיסות הינה פוביה ספציפית ומשמעותה פחד חריג ובלתי רציונאלי מלטוס או משהייה במטוס.

ראשית מה זו בכלל פוביה?

פוביה הינה פחד עוצמתי אצל אדם ממצב כלשהו או חפץ כלשהו, כאילו הם מציבים אותו בסכנת חיים. במקרה של פחד קיצוני מטיסות, אותו אדם הסובל מפוביה יהיה עסוק במחשבתו ובמעשיו בהימנעות מטיסות עד כמה שיוכל. ישנם אנשים שלא טסים כל חייהם לשום מקום – לא לחופשות, לא לנסיעות עבודה – העיקר לא לעמוד מפני הסיטואציה שאותם מפחידה מכל. באופן טבעי עובדה שכזו עלולה לפגוע באורך חיים תקין בין אם בחיים האישיים או בחיים המקצועיים.

לפעמים פחד מטיסות הינו פועל יוצא אצל אנשים המפחדים ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה) אולם לרוב מדובר באנשים שמפחדים באופן פרטני מכל מה שקשור לעליה על מטוס וכמובן הטיסה עצמה. מדובר בחרדה נפוצה יחסית באוכלוסיה.

תופעת הפוביה משתייכת לקבוצה הרחבה יותר של הפרעות חרדה. אחוז גדול יחסית מהאוכלוסייה סובל מפוביה כולל אחוזים גבוהים למדי של ילדים.

ולמה מדובר בפחד שאינו רציונאלי? הלוא טיסה יכולה במצבים מסוימים להיות מסוכנת, מדובר בהימצאות באוויר בגובה רב. לכאורה מסוכן. אולם, כאשר מדברים על אחוזי סכנה ועד כמה באמת טיסה הינה פעולה מסכנת חיים, ניתן להבין כי לא מדובר בפחד הגיוני. אחוז הנפגעים בתאונות טיסה כאלו או אחרות הינו מזערי באופן יחסי. טיסה נחשבת לדרך תעבורה בין הבטוחים ביותר שיש.

סימפטומים לפוביה מטיסות

הסימפטומים של פוביה זו דומים לסימפטומים של חרדות בכלל. מדובר בתסמינים פיזיים לצד תסמינים נפשיים המופיעים כאשר אדם נמצא בקרבת מה שמפחיד אותו כל כך, לרוב הפחד מעליה למטוס, הפחד במהלך המראה או בנחיתה ולפעמים רק הקרבה לשדה תעופה עלולה לגרות את החרדה.

זה יכול להיות נשימה מואצת או דפיקות לב ועלייה בלחץ הדם, חולשה או סחרחורות, הזעת יתר, כאב בטן, בחילה והקאות וכדומה. יש אנשים שחווים צורך עז ללכת לשירותים (תחושת שלפוחית שתן מלאה).

ישנם גם תסמינים פסיכולוגיים במצב של חרדת טיסה כמו מתח מורט עצבים, מחשבות מודאגות והתעסקות בדאגות ופחדים מפני אסונות, היאחזות באנשים בקרבה הפיזית או בחפצים (במיוחד אמצעי בטיחות כמו חגורה).

הפחדים יכולים לפעמים להגיע עד כדי התקף פאניקה של ממש על כל עוצמתו.

האדם הסובל למעשה נמצא במצב דריכות פיזית כאילו הוא מתמודד עם סכנת חיים של ממש – משהו שמאיים על בטחונו ברמה קיצונית, אפילו שאין מימד רציונאלי לכך באותה עת. התקף חרדה שכזה גורם למצוקה נפשית כבדה שלפעמים אפילו תרופות הרגעה שונות לא יכולות לסייע באופן אפקטיבי בשל עוצמת החרדה באותו רגע.

מה גורם לפוביה מטיסות?

כמו פוביות אחרות, פעמים רבות הגורם להימצאותן הינו אירוע קשה מהעבר שקשור במקרה זה לטיסות. זה יכול להיות אירוע שקרה באופן אישי לאדם שסובל – תקלה במטוס או נחיתת חירום, מערבולות קשות באוויר (כיסי אוויר) או אפילו תאונה ממש, נדירה ככל שתהיה. במקרים אחרים ייתכן שמדובר באיבוד אדם קרוב בתאונת מטוס. קבוצה אחרת של סובלים מפוביית טיסות משתייכת בכלל להשלכה מחרדות אחרות או הפרעות נפשיות כמו  פחד ממקומות סגורים (קלאוסטרופוביה), פחד גבהים או אפילו אנשים בעלי אובססיה לשליטה שמפחדים מפני איבוד שליטה במצב של טיסה ('Control Freaks'). כל אחד מהפחדים והתופעות הללו יכול להוביל לחרדת טיסות.

הטיפול בפוביית טיסות – טיפול CBT

אחד הטיפולים היעילים והמומלצים ביותר בעולם הפסיכולוגיה היום להתמודדות עם פוביות ספציפיות וחרדות בכלל, כולל פוביית טיסות, הינו טיפול CBT, ובשמו המלא – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (Cognitive Behavioral Therapy). לצד טיפול CBT ישנם ישנו גם טיפול פסיכודינאמי או טיפול תרופתי אשר לרוב בעיקר מקל על הסימפטומים אולם לעיתים רחוקות פותר את הבעיה לטווח ארוך.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו בעל שיעור הצלחה גבוה יחסית ומשמעותו שינוי דפוסי חשיבה אצל המטופל באופן כזה שיוכל להתעמת ולהתמודד עם פחדו הגדול לעלות על מטוס ולטוס ושלא יהווה גורם משתק שמשפיע על איכות החיים.

לטיפול שכזה שני חלקים שמטפל בשני רבדים למעשה – החלק הקוגניטיבי (חשיבתי) והחלק ההתנהגותי. בחלק הראשון החשיבתי מזהים יחד את הגורם לפחד ואת דפוסי החשיבה הנלווים לו שמתבטאים במחשבות משתקות ולא רציונאליות. באמצעות טכניקות הרפיה ודמיון מודרך לומדים להחליף את מחשבות החרדה במחשבות הגיוניות כמו “לא יקרה לי כלום באמת במהלך טיסה”.

מטופל מקבל כלים להתמודדות גם בחלק השני – החלק ההתנהגותי של חשיפה למקור הפחד, בהדרגה ובפיקוח כדי לבחון את דפוסי המחשבה החדשים שמראים לאדם כי הסכנה בה הוא חש אינה מוחשית והוא למעשה בטוח  בפועל.

"…היום אני שולטת בעצמי ובגוף שלי בזמן טיסה…"
"…היום אני מסוגלת להסתכל במראה ולומר : כן טוב לי נעים לי דבר שלא היה לי בעבר…"
-מירי

קרא עוד >>

דילוג לתוכן