חרדה בכלל וחרדה אצל ילדים ונוער, הינה מצב פסיכולוגי של מצוקה נפשית המלוּוה בתסמינים פיזיים או התנהגותיים (או שניהם).
מצבי חרדה, המופיעים לאחר חשיפה של למצב סכנה או מצב של לחץ מאוד גדול ומתמשך, הם בעיה שעשויה להשפיע על התפקוד היומיומי התקין ולעיתים קרובות מצריכה טיפול.

 

מהם התסמינים שעשויים להופיע אצל ילדים או בני נוער הסובלים מחרדה?

נדבר על שני סוגי תסמינים עיקריים – פיזיים והתנהגותיים.
בין התסמינים הפיזיים ניתן למצוא דופק מואץ, זיעה קרה, כאב בחזה, נשימה מהירה, קיבה עצבנית, הקאות, כאבי בטן וחוסר שינה (או לחילופין שינה ארוכה באופן חריג או בשעות לא סבירות).
תסמינים התנהגותיים עשויים להיות – הסתגרות, התפרצויות זעם, התנתקות ושתיקה, חוסר תקשורת, אכילה אובססיבית או אי אכילה סדירה ועוד.
כמו כן, ניתן להבחין פעמים רבות בסימפטומים רבים של הימנעות ובריחה. למשל, הימנעות ממבחנים, הימנעות מחוויות חברתיות כמו חוסר רצון להשתתף במסיבות או לצאת לטיול שנתי, לישון בבתים של חברים; חוסר רצון להשתתף בתחרויות ועוד.
את התסמינים הללו מלוות מחשבות חרדתיות ומסקנות שליליות, שהינן חלק מהחרדה. דברים כמו "אני לא מספיק טוב", "אני כישלון", "אני מאכזב", "אני לא רצוי" וכדומה.

 

מה עשוי להיות טריגר (מאיץ) להיווצרות חרדה אצל ילדים ובני נוער?

ילדים ובני הנוער חשופים למציאות עמוסה מצבים קשים בפוטנציאל. החל מהיעדר הורים מכוונים בבית ברוב שעות היום, חשיפה לזוגיות לחוצה, גירושין, פחדים מנטישה, חשיפה לגירויים ומסרים בלתי נשלטים באינטרנט, ועד לחץ חברתי, חשש מכישלון, תחרותיות, שאיפה למצוינות ועוד.
ילדים ונוער יגיבו בחרדה לאחר שנחשפו או למצב מסוכן כלשהו (או שרק נתפס על ידם כמסוכן) או למצב של לחץ מתמשך מסביבתם הקרובה. אלו יכולים להיות מצבים מלחיצים בבית הספר, מצבים של לחץ חברתי, וזה יכול להיות גם אווירה מלחיצה בבית – ציפיות מאוד גבוהות מצד ההורים לפרפקציוניזם או ציפיות של הילד מעצמו.
כל אלו עלולים להוביל אותם לפחדים וחרדות אשר משפיעים על התנהגותם, מחשבותיהם ותפקודם.

מהו הטיפול בחרדות אצל ילדים ובני נוער?

שני טיפולים הידועים היום באחוזי הצלחה גבוהים הינם טיפול קוגניטיבי או התנהגותי.
הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בתפיסה של המצב – באמצעות הכרה בהצלחות (כהתמודדות עם תחושות קשות של כישלון ואכזבה), השלמה עם אי הצלחות; הטמעת ההבנה שכישלון או ניצחון אינם מגדירים את הילד או הנער.
בעוד חרדה מאופיינת במחשבות חוזרות מסוגים שונים עם תרחיש רע, בטיפול הקוגניטיבי לומדים להתמודד עם מחשבות אלו בהצלחה.
הטיפול ההתנהגותי פונה יותר לצד האקטיבי, כיצד מתמודד הילד/נער בפועל עם החרדות? הטיפול פונה בעיקר לתגובה של ההימנעות ממצבים המזינים את החרדה, שהיא ההתנהגות הנפוצה ביותר במצבי חרדה.
יחד בודקים, כמה נורא באמת יהיה לצאת ולהתמודד? לדוגמא, האם הכישלון הוא באמת נורא כל כך במציאות כמו בדמיון?
כמו כן, בטיפול התנהגותי מפנים תשומת לב להכלה של רגשות קשים. לדוגמא, זה בסדר שהילד יחוש לפעמים עצב או אכזבה – יש ללמדו להתמודד גם עם רגשות לא טובים כחלק מהחיים.

 

טיפים להורים להתמודדות עם חרדה אצל ילדים ובני נוער

אצל ילדים, ההורים הינם סוכן שינוי ראשון במעלה אשר עשוי לזרז את תהליך ההתגברות על החרדה (או לעכב את ההתגברות עליה).
ראשית, זיהוי החרדה הוא שלב חשוב. בהמשך לרשימת התסמינים כפי שפורטו בתחילת המאמר, יש לדעת לשים לב להתנהגות אופיינית לחרדה.
לשים לב למשפטים שנאמרים בבית – כאשר הילד "יורד" על עצמו, מפגין חוסר ביטחון או הערכה עצמית. כמו כן, הימנעות עקבית ממצבים חברתיים או מהליכה לבית ספר בתואנות פיזיות שונות "כואבת לי הבטן" וכדומה (כמובן שכל מקרה לגופו ייבחן ואין להקל ראש בבעיות פיזיות אמיתיות).

 

מה לומר לילד שלנו שעשוי הסובל מחרדה אפשרית?

תמיד להתנהל בגישה חיובית ומקבלת, העבירו את המסר שאתם פה לצידו של הילד שלכם. כמו כן, עזרו לילד לקבל את עצמו באמצעות משפטי חיזוק ותמיכה.
לשים דגש על חשיבות המאמץ והדרך ולאו דווקא על התוצאה הסופית.
אם הילד פוחד ממצבים מסוימים, נסו לתת לו את מירב האינפורמציה שתוכלו, כדי לצמצם את מימד הפחד מהלא נודע ולהחזיר את תחושת השליטה.

 

ומה לא לומר?

להיזהר מניסוחים כגון "חייבים להצליח", "חייבים להשתתף", "חייבים להיות בסדר".
לא לזלזל בתחושות הקשות שחווה הילד/נער, ולא משנה כמה נראה לכם לא הגיוני או חסר פרופורציה.
לשים לב שלא להשתתף רגשית בתגובה לחרדות – לא להגיב ב"חרדה" אל מול חרדת הילד.
לא לשקר לילד. אם משהו כואב – לא להגיד שלא יכאב, אם משהו חשוב – לא להגיד שלא חשוב. לעזור לילד להכיל ולהתמודד עם כל תוצאה אפשרית, ולא לגונן עליו יתר על מידה. שקרים מגוננים תוצאתם אחת – אובדן האמון בכם.

 

מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:
מכון CBTטיפים לחרדה אצל ילדים ובני נוער

כתיבת תגובה