ליווי טיפולי בשטח

*** מכון CBT הקפיא את תכנית הליווי בשטח. עימכם הסליחה ***

חרדות והפרעות נפשיות הינן בעיות קשות וטורדניות שמשפיעות על חייהם של אנשים רבים. טיפול מוצלח עם הרבה נכונות של המטופל לשפר את חייו ולהעלות את איכותם הוא הפתרון האידיאלי, אולם לפעמים ישנם אתגרים בדרך אשר עלולים להקשות על תהליך ההחלמה וההתמודדות.

אחד האתגרים הגדולים בהם אנו נתקלים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא הקושי ביישום הלכה-למעשה של הדברים החשובים שלומדים עם המטפל; יציאה ל'חיים האמיתיים' והתמודדות פרקטית עם המצבים המלחיצים הקשורים להפרעה ממנה סובל המטופל.

במהלך הטיפול מקבל כל מטופל תרגילים לביצוע במהלך השבוע, שמטרתם לעודד חשיפה הדרגתית לאותם מקומות או סיטואציות המציבות קשיים רלוונטיים לחרדה הספציפית או כל הפרעה אחרת. הלחץ הגדול בביצוע התרגילים לבד עלול לגרום לכך שמטופלים יחששו ממה שיקרה להם אם יבצעו אותם. התוצאה עלולה להיות שיוותרו לעצמם כדי להפחית מהלחץ; לא יתרגלו את הטכניקות או הכלים שקיבלו בהיותם לבד או יבצעו אותם באופן חלקי בלבד, מה שעלול לפגום באיכות הטיפול ותוצאותיו.

ולכן, מכון CBT מציע ככלי עזר משלים לטיפול תמיכה נוספת: ליווי טיפולי בשטח על ידי אנשי צוות של המכון.

מה זה למעשה ליווי טיפולי בשטח?

זהו שירות משלים שמציע המכון לטיפול הרגיל; בפועל, מקבל המטופל ליווי חיצוני, כלומר מלווה בשטח – במקומות או בסיטואציות שיוצרים אצלו לחצים כבדים (בעבודה, במשפחה, במקומות הומי אדם, סיטואציות חברתיות וכולי), לביצוע מבוקר של התרגילים שקיבל בעת הטיפול. בגדול התנהלות זו נקראת פעילות "חשיפה", והיא מיועדת להפגיש את האדם עם אתגריו הגדולים בחייו האמיתיים באופן מבוקר והדרגתי והכי חשוב – לא לבד, וזאת עד אשר ילמד להתמודד בעצמו בהצלחה, כשיראה כיצד לאט ובהדרגה פחדיו פוחתים מאחר ולא קורים בפועל הדברים מהם הוא נחרד כל כך.

ישנו במכון צוות של מלווים אשר עוברים הכשרה מתאימה לליווי אישי ורגיש למטופלים הזקוקים לכך, בהתאם לרצונם ולהמלצותיו של המטפל.

דוגמאות לצורך בליווי יכולות להיות – התמודדות עם חרדת נהיגה (מאוד נפוץ), התמודדות עם חרדה ממעליות, או חרדה חברתית בקניונים מאינטראקציה עם נותני שירות שונים. בנוסף, ישנם אנשים שמתמודדים עם בעיות התנהלות אישית וזקוקים לליווי צמוד בפיתוח מיומנויות חשובות כגון קבלת החלטות או ניהול נכון של זמן.

הליווי האישי מיועד גם לסייע לתרגל טכניקות שונות של הרפיה שלומד המטופל, כדי להתגבר בזמן אמת על מצבים של לחץ או חרדה עמוקים.

*           *           *

לרוב, תוצאות הליווי בשטח מנותחות אחר כך בפגישות הטיפול האישי לשם הסקת מסקנות ולמידה משותפת, וכמובן שיפור נוסף וייעול הטיפול. ניתן בהחלט לראות כיצד ליווי אישי נותן רוח גבית לטיפול הרגיל ומעלה את אחוזי ההצלחה בדרך לאיכות חיים טובה הרבה יותר.

מכון CBTליווי טיפולי בשטח