טיפול פרטני

תכנית הטיפול המכון CBT הינה פרטנית, באופן של טיפול אישי 'אחד על אחד'. בבסיסו של הטיפול עומדת ההנחה כי כל אדם הוא עולם ומלואו וגם אם שני אנשים סובלים מבעיה זהה בהגדרתה, עדיין לכל אחד יש את האופי המיוחד שלו ואת דרכי ההתמודדות האישיות שלו, וכמובן האופן בו משפיעה הבעיה על חייו. אי לכך, הטיפול הפרטני נותן מענה בעבודה אינטימית ומותאמת אישית לכל אדם וצרכיו הוא, ומלווה בתשומת לב מלאה אישית.

תכנית הטיפול הפרטני לרוב מורכבת מפגישה אחת לשבוע לתקופה שנמשכת בממוצע 3 עד 6 חודשים ונחשבת לקצרת מועד (לעומת ממוצע אורך של שנים של טיפול פסיכולוגי סטנדרטי – או "טיפול דינמי" – שאינו בהכרח היעיל ביותר אם בכלל בהפרעות מסוימות).

בתום כל פגישה טיפולית במכון מקבל המטופל מטלות שונות לתרגול בבית. ישנה עבודה רבה של המטופל עצמו באופן עצמאי מחוץ לחדר הטיפולים ובין הפגישות, כדי שהטיפול בכללותו יצליח לטווח ארוך. פגישות הטיפול במכון והליווי שביניהן בא לוודא שהמטופל אכן מבצע את המטלות באופן המתאים ושיש לו את הכלים השונים להתמודד איתן. יש הרבה טכניקות שביחד מהוות ארגז כלים חשובים שמקבל המטופל כדי בסופו של דבר ותהליך, יידע איך לעזור לעצמו בלי להיות תלוי במטפל צמוד ובכך יקבל חזרה את המושכות לידיים ויהיה בשליטה בחייו.

 

מה כולל למשל תוכן הפגישות הפרטניות?

הטיפול הפרטני כולל פגישות שיחה אישיות בין המטפל למטופל.

לפני הכל מטרתה של הפגישה הראשונה היא לזהות ולאבחן את הבעיה ומקורותיה; המטפל יחד עם המטופל לומדים את הבעיה, לומדים את ההשפעות שלה, לומדים את דפוסי המחשבה הקשורים אליה, לומדים את התגובות אליה, את השפעת הסביבה עליה וכן הלאה.

כאשר מסתיים ההערכה, ניתן לבנות ולהתאים תכנית טיפול מתאימה שתשלב שיחות אישיות עם המטלות המדוברות אותן מבצע המטופל באופן עצמאי במהלך ובין הפגישות (אך עם ליווי צמוד במידת הצורך, כל מקרה לגופו). ישנה עבודה רבה על החלפת מחשבות תוקעות ומזיקות ודפוסי מחשבה שמלבים את הבעיה ומקבעים אותה, במחשבות מקדמות המחוברות למציאות החיובית ולאו דווקא המציאות ההרסנית כפי שנתפסת בעיני רוחו של המטופל. כדי להחליף מחשבה הורסת במחשבה בונה, בודקים למשל את המחשבה הבעייתית כנגד מצבים אמיתיים. לדוגמא: אדם הסובל מפחד משתק מחיידקים ומרגיש שהוא נמצא בסכנת זיהום ומוות תמידית כל פעם שהוא בקרבת אנשים אחרים, יקבל פרספקטיבה מציאותית באמצעות עובדות מהשטח עד כמה באמת הוא נמצא בסכנת מוות מזיהום חיידקי, ויותר מזה – כמה הוא מוכן לסמוך על עצמו שיצליח לרוב להתמודד כמו כולם; ישנן מאות דוגמאות שכאלו. מדובר כמובן בתהליך שהוא הדרגתי ובשלבים, שכן שינויים מחשבתיים מהותיים צריכים את הזמן שלהם לשקוע ולהיטמע בראייתו של המטופל. תפקידו של המטפל הוא לתת כל הזמן את הפרספקטיבה המתאימה וללוות ולתת יד בתהליך המורכב, שהרווח שבו והשיפור באיכות החיים יכולים להיות אדירים ומשני חיים. שינויים קטנים שמצטברים לשינוי אחד גדול.

הטיפול הפרטני יכול במידת הצורך המקצועי ורצון המטופל לכלול שיטות טיפול נוספות המשולבות בתכנית הטיפולית. ניתן לשלב ליווי בשטח >>

מכון CBTטיפול פרטני

2 comments

Join the conversation