למה קבוצת תרגול

במכון CBT השאיפה היא להגיע לתוצאות הטובות ביותר לכל מטופל ומטופל בהתמודדות עם ההפרעה או הבעיה ממנה הוא סובל והאתגרים שמוצבים בפניו בחיי היום יום, מתוך רצון העלות ולשפר את איכות חייו בצורה משמעותית ולטווח ארוך.

כל טיפול מתמקד לפני הכל באופן אישי ופרטני במטופל והבעיה ממנה הוא סובל. הטיפול הוא קוגניטיבי-התנהגותי וכשמו כן הוא;

בחלקו הראשון הקוגניטיבי מתמקדים בחלק התפיסתי של ההפרעה, חשיבתו של המטופל: מהן המחשבות הבעייתיות, דפוסי חשיבה הרסניים וכל מה שקשור בכך, כאשר המטרה בסופו של תהליך זיהוי הבעיות היא כמובן להחליף ולשנות את אותם דפוסי חשיבה.

בחלקו השני של הטיפול מתמקדים בחלק ההתנהגותי: איפה התנהגותו או התנהלותו של המטופל נפגעת מההפרעה שלו, איפה המקומות הבעייתיים (מקומות סגורים, מקומות הומי אדם, דיבור מול קהל), מהן הפעולות הבעייתיות (נהיגה, קבלת החלטות, נסיעה במעליות), מהם הטריגרים הקשים שגורמים להתפרצות כזו או אחרת או להימנעות מסוימת. במסגרת החלק השני של הטיפול, אחת הטכניקות לסייע למטופל לפתור את המקומות הבעייתיים בהתנהלות, היא שליחתו הביתה עם מטלות שונות ממוקדות בנושא ובשלב בו הוא נמצא. רוב הפעמים המטלות מעמתות אותו (בהדרגה ובאופן מבוקר) עם אתגרים, שכיבושם יקדמו אותו מאוד. ישנה עבודה חשובה מאוד שמוטלת על כתפי המטופל בין פגישה לפגישה עם המטפלים במכון.

לשם הצלחת המטלות, המכון נותן היום כלי עזר חשובים. אחד הכלים הוא קבוצות תרגול שמתקיימות באמצעות שיחת וידאו באינטרנט.

מטרתן של קבוצות התרגול היא פשוטה אך חשובה ביותר: במסגרת הקבוצה, מקבלים עזרה ותמיכה בתרגול חלק מהמטלות וכלים להתמודדות איתן. למשל בקבוצה מתרגלים כל מיני טכניקות של הרפיה שמיועדות להרגיע את המטופלים מבחינה נפשית ומחשבתית, טכניקות חשיבה שמטפלות בזיהוי מחשבות מעכבות והחלפתן במחשבות בונות וכן הלאה.

מה היתרונות של קבוצות תרגול

היתרון הראשון הברור הוא כמובן לתת פורום כדי לתרגל את המטלות והטכניקות ובכך סיוע למטופל לצאת ולבצע אותן בהמשך לבדו בשטח, בזמן אמת.

יתרון שני הוא מפגש עם אנשים נוספים, קשיים אחרים. בעצם החשיפה ישנה הרבה תחושת שייכות, שלפעמים ממש מפיגה את הבדידות והמשבר שאנשים עלולים לסבול ממנו. מפגש עם אנשים אחרים נותן עוד פרספקטיבות, עוד חוויות קושרות ואף היווצרות קשרים בונים.

יתרון נוסף הוא האופציה לא רק להכיר ולהזדהות עם אנשים נוספים אלא גם פורום להתייעצות ותמיכה הדדית עם אנשים אלו, דרך הניסיון וההתנסויות המשותפות.

את פורום קבוצות התרגול מנחה מטפל מטעם המכון והוא ניתן במקביל לטיפול הפרטני למי שמעוניין וזקוק לכך. הערך המוסף שבהוספת קבוצת תרגול לטיפול הוא גדול ובפירוש תורם להצלחת הטיפול האישי של משתתפיה. ההשתתפות בקבוצות אלו מותנות כמובן בהמלצת המטפל ונכונותו של מטופל לקחת בהן חלק. לרוב מוסיפים מפגש קבוצתי אחד שבועי בנוסף לפגישה השבועית של הטיפול הפרטני.

מכון CBTקבוצת תרגול