חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אנורקסיה נרבוזה

מה זו אנורקסיה ("אנורקסיה נרבוזה")?

אנורקסיה, או בשמה המקצועי – אנורקסיה נרבוזה, היא אחת משתי ההפרעות הנפוצות ביותר בקטגורית הפרעות אכילה. אנורקסיה נחשבת לנפוצה יותר בעולם המערבי בו היא עומדת על כ-1%, והיא מאפיינת בעיקר נשים ונערות, אף כי בשנים האחרונות שיעור הגברים והנערים הסובלים ממנה הולך וגדל גם כן.אחד המאפיינים המרכזיים של אנורקסיה הוא דימוי גוף לקוי, ועל כן הלוקים בהפרעה זו מסרבים לשמור על משקל גוף תקין, ומאמינים שהם שמנים גם כאשר ניתן לראות ולמדוד בבירור שהם בתת משקל. הסובלים מאנורקסיה עסוקים באופן אובססיבי בקלוריות, במשקל ובאוכל. סובלים מאנורקסיה מתאפיינים בהימנעות מאכילה בחברה, בעיסוק מוגזם בספורט, בשהייה בהיקף חריג בשירותים ובמגוון של טקסים כגון החבאה של אוכל, בישול עבור אחרים, חיתוך האוכל לפיסות קטנטנות ועוד.אנורקסיה מתאפיינת בשני תתי קטגוריות – הנמנעים והמטהרים. אצל הנמנעים אנורקסיה מתבטאת בצריכה מועטה של ככל האפשר של קלוריות, שעומדת על עד 800 קלוריות ליום אך מגיעה לעיתים גם לכדי הרעבה של ממש ולעיתים גם בצריכה של מדכאי תאבון. המטהרים הם אלו המשתמשים בספורט, בחומרים משלשלים או בהקאות על מנת לנקות את גופם מהקלוריות, המעטות גם כך, שנכנסו לתוכו.

המאפיינים של אנורקסיה

על פי ה-DSM, אנורקסיה מתאפיינת במשקל גוף הנמוך באופן משמעותי מהמשקל המומלץ לבני הגיל, המין, המסלול ההתפתחותי והבריאות הגופנית, שמקורו בצריכה מופחתת של מזון. מצב זה מלווה בחשש מתמשך מפני השמנה ובפעילות המונעת את האפשרות להשמנה, גם כאשר האדם נמצא בתת משקל משמעותי. אנורקסיה מתאפיינת גם בתפיסה שגויה לגבי משקל הגוף, צורתו או מצבו הנוכחי, וכן בהערכה עצמית התלויה בכך באופן מופרז.אנורקסיה מלווה על פי רוב במאפיינים פיזיולוגיים שונים כגון לחץ דם וחום גוף נמוכים, אנמיה, עצירה של צמיחת העצמות והמחזור והפרעות ואי סדירויות בקצב הלב. הבעיות הפיזיולוגיות אותן יוצרת אנורקסיה הופכים אותה להפרעה בעלת שיעורי התמותה הגבוהים ביותר, ועל פי ההערכות 1 מכל 4 חולים הסובלים מאנורקסיה ימות אם לא יקבל טיפול. בנוסף, יש מתאם גבוה בין אנורקסיה לדיכאון ולשלל הפרעות שונות כגון הפרעת אישיות גבולית, המגדילות אף הן את הסיכוי לתמותה ממנה.


טיפול באנורקסיה

אחד הטיפולים שהוכחו כיעילים ביותר עבור אנורקסיה הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT. טיפול זה שנמשך בין 3 חודשים לשנה, מלמד את הסובל מאנורקסיה כיצד להתמודד עם החרדה מפני עלייה במשקל, כיצד לזהות את הציפיות הקיצוניות וכיצד לשפר את הדימוי העצמי.במסגרת טיפול CBT, הסובלים מאנורקסיה לומדים להבדיל בין מחשבות ועובדות וכיצד להתייחס לכל אחד מהם. טיפול CBT עוסק בשינוי דפוסי חשיבה ומסייע לבעלי אנורקסיה להתגבר על מחשבות מכשילות בנוגע לגוף, לאוכל ולאכילה, ולהבין את ההשלכות של האנורקסיה, תוך הצבת יעד לעלייה במשקל וקבלה עצמית.מחקרים מוכיחים כי בשיטה זו החזרה לדפוסי התנהגות המאפיינים אנורקסיה היא הנמוכה ביותר, בעוד שסיכויי ההצלחה הם הגבוהים ביותר.

רוצה לדעת אם יש לך הפרעת אכילה? מלא/י את השאלון לחרדה עכשיו >>

"…היום אני יודעת לסלוח לעצמי ולקבל את הטעויות שלי  בהבנה. אני רואה שיש בי צדדים חיוביים – שלא ראיתי קודם…"
"…הטיפול שינה את אורח החיים שלי , באכילה נכונה, בקו החשיבה על עצמי ועל הסביבה…"
קרא עוד >>

דילוג לתוכן