הדרכת הורים בטיפול CBT לילדים ונוער

חרדות, פחדים, דיכאונות ולחצים אינם חזקתם של מבוגרים בלבד. גם ילדים וילדות, נערים ונערות – יכולים לסבול ולהיות מושפעים מהפרעות נפשיות שונות בדרגות משתנות, שנובעות מסיבות מגוונות. כל ילד ונער והרקע האישי שלו. וכמו למבוגרים, גם לילדים ונוער ניתן להתאים טיפול CBT, שנחשב לבעל אחוזי הצלחה טובים גם בגילאים צעירים יותר ולא רק אצל בוגרים.

אולם, כדי שטיפול CBT יצליח, ולא חשוב באיזה גיל, חייבת להיות רמת מודעות גבוהה למחשבות (קוגניציות) ויכולת התמודדות עם מצבים ועם מחשבות באמצעות מגוון טכניקות. בעוד שמבוגרים ונוער מצוידים יותר להתמודד עם ההיבטים הללו, לילדים יש הרבה פחות יכולת אם בכלל להתמודדות שכזו. על כן, נדרשת מעורבות גבוהה של ההורים והמשפחה סביב, ולפעמים גם של המערכות הקרובות האחרות (בית ספר, חברים). ובשביל שמעורבות ההורים תהיה מועילה ותומכת ולא ההיפך, אנו במכון CBT מציעים הדרכת הורים מקיפה כדי לשפר ולייעל את מעורבותם בטיפול שילדיהם עוברים.

 

על מה עוברים ההורים הדרכה?

כדי להסביר את אופי ההדרכה, נביא בפניכם דוגמא למצב בעייתי:

ילד הסובל מחרדה כלשהי ועובר התקף פאניקה עוצמתי. ההורים מנגד, לא בטוחים איך לעזור – חלקם יילחצו ויגיבו גם הם בהיסטריה, חלק מתוך מצוקה יכעסו ויבקרו את הילד על רגש הפחד המועצם, וחלק יעשו הכל, אבל הכל כדי שיירגע הילד ומהר. כל אחת מהתגובות הללו הינה בעייתית, ועלולה להחריף את הבעיה. מדוע?

תגובה כזו שוללת למעשה בלי להתכוון את הלגיטימיות של הילד למצבו. ילד שירגיש כי אין לגיטימציה לרגשות שהוא חווה בעקבות תגובה כועסת או חרדתית של ההורים עצמם – עלול להתחיל לפחד מהרגשות עצמם ומהסיטואציה כולה, ולחוות פחדים וחרדות כפולים ומכופלים. חוויה של רגש פחד כפול שכזה, "פחד מהפחד" – תחריף את המצב ואף עלולה לגרום לסימפטומים נוספים  והפרעות נוספות שלא היו קודם.

תגובה אפשרית נוספת של ילד שמרגיש כי הדברים שהוא חווה אינם לגיטימיים, עלולה להיות הימנעות קיצונית מהכל: ממקומות, מסיטואציות, מרגשות. נטיות קיצוניות לפרפקציוניזם וניסיון לשלוט בכול כדי להימנע מהפחד (אשליה של שליטה = אשליה של ביטחון).

ועל כן, יש לאמן ולהדריך הורים לגבי התגובות הנכונות וההתמודדות הראויה והאפקטיבית ביותר עם מצבים שכאלו. בין אם מדובר בהתקף חרדה, בטקסים אובססיביים, בדיכאון או כל סימפטום אחר של הפרעה – תגובה נכונה תאפשר לילד להכיל את המצב, להפעיל את הכלים שהוא לומד ועם הזמן אף להתגבר על הסיטואציות השונות לפעמים לחלוטין. הורים לומדים איך להתמודד גם עם מצבי קיצון וגם עם שגרה, כאשר חשיבות שני המקרים גבוהה ביותר.


 

היתרונות להדרכת הורים

ישנם שלושה יתרונות עיקריים שאנו מזהים בהכנסת הורים ב"סוד העניינים" ובהעברת הדרכה מסודרת להוריו של ילד שעובר טיפול CBT לכל סוג של הפרעה נפשית:

  • ברגע שההורים מצטרפים באופן פעיל לתהליך, פחות נתקלים בהתנגדויות מצידם או מצד הילד במהלך הטיפול. מעורבותם משרה אווירה יותר נוחה לעבודה גם מול התפרצויות של אפיזודות כאלו או אחרות.
  • כאשר ההורים מודעים לנעשה, מודעים לתגובותיהם ויודעים כיצד לתמוך בילדם באופן הטוב ביותר, גם לאחר גמר הטיפול עדיין יידעו להתמודד במידת הצורך עם מצבים או רגשות שהילד חווה. זה עוזר הן לזיהוי מוקדם של נסיגה או בעיה כלשהיא ואפילו לפעמים לעצירה של הידרדרות שכזו ומניעה של החרפה במצב.
  • הדרכת הורים פעמים רבות מובילה למנהגים חדשים והתנהלות בבית שבאופן טבעי מקרבת בין הנפשות במשפחה: בין ההורים עצמם, בין ההורים לילד ובין האחים בבית. מדובר בערך מוסף בעל חשיבות לא פחותה

 

הורים – מתי הדרכה כזו חשובה במיוחד?

לאחר פגישת אבחון שהילד עובר בתחילת התהליך, ניתנת האופציה לקיום הדרכת הורים. לעיתים קרובות, מתגלה בתהליך שכזה כי אחד ההורים או שניהם סובלים בעצמם מסימפטומים דומים. זיהוי בנקודה שכזו וטיפול משותף הינם אקוטיים להצלחה הכוללת של התהליך. לדוגמא, ילדים רבים סובלים מחרדות בשל תגובות חרדתיות מאוד של אחד ההורים, שסובל בעצמו מחרדה ולרוב לא מודע לעוצמה ולהשפעה של רגשותיו על הסביבה בכלל ועל הילדים בפרט. זיהוי וטיפול נכון במצב שכזה יכול להיות אקוטי בהשפעה על איכות החיים של המשפחה כולה ולא רק של הילד.

 

אופציה לליווי טיפולי אישי בשטח

כמו אצל מטופלים שמבקשים זאת, גם במקרה של הדרכת הורים, ניתנת האופציה לתגבור בשטח: ליווי אישי טיפולי של ההורה בפעולות יומיומיות, מקומות מסוימים או מצבים מסוימים שזוהו כבעייתיים או 'נפיצים'. ההחלטה על ליווי אישי הינה משותפת של ההורים ושל המטפל לאחר אבחון והתייעצות.

 

מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:

 


 

מכון CBTהדרכת הורים

כתיבת תגובה