דיכאון אחרי לידה

מהו דיכאון אחרי לידה (Postpartum Depression)?

דיכאון שלאחר לידה (PPD – Postpartum Depression) הינו דיכאון קליני לכל דבר ועניין המופיע אצל נשים במהלך השנה שלאחר לידת ילדם. במקרים נדירים, יופיעו תסמינים של הדיכאון גם אצל גברים. עיתויו של דיכאון מסוג זה הוא כמובן הסיבה שהוא משויך ליולדות טריות ומחקרים שונים מסבירים כי הגורמים לו הם לרוב השינויים הקיצוניים שעובר הגוף של אישה שזה עתה עברה לידה (אבל לא רק); החסך הכבד בשעות שינה והנקה הם שני גורמים המגבירים אף יותר את הטלטלה שעובר הגוף. לרוב בחודשים שקרובים יותר ללידה נכנסת האם למשבר נפשי אישי ומציגה סימפטומים מובהקים ממשפחת הפרעות הדיכאון. דיכאון שלאחר לידה מקשה מאוד על תפקוד יעיל תחת התנאים המאתגרים והמלחיצים ולעיתים אף מקשה על האם בטיפולה בתינוק עד כדי שהיא עלולה אפילו להירתע ממנו ולחשוש מהקרבה.

תסמינים המצביעים על דיכאון אחרי לידה

ישנם תסמינים רבים שיכולים להצביע על כך שיולדת טרייה סובלת מדיכאון שלאחר לידה. תסמינים רבים דומים במהותם לתסמיני דיכאון כלליים. להלן רשימה של סימפטומים בולטים:

  • ירידה משמעותית ברמת האנרגיה עד רמה אפסית ממש
  • ייאוש, עצב ואף מחשבות אובדניות
  • קשיי הירדמות ושינה
  • הערכה עצמית נמוכה (דימוי גופני עצמי נמוך לאור השינויים הגופניים הדרמטיים)
  • רגשות אשמה
  • הפרעות אכילה, חוסר תיאבון
  • תחושות של תסכול עמוק, תחושות של ריקנות
  • בעיות ריכוז וקושי רב בקבלת החלטות

כאמור אם טרייה שסובלת מההפרעה עלולה לחוות גם קשיים של ממש בטיפול בתינוק החדש, חששות כבדים במה שקשור אליו או אף רגשות של כעס וניתוק. בתקופה רגישה זו ישנה נטייה לחרדות והתקפי פאניקה.

מהם הגורמים לדיכאון אחרי לידה

ידוע היום כי היקף התופעה של דיכאון לאחר לידה עומד על כ-15% מאוכלוסייה היולדות. סיבה אחת ברורה לא הוכחה מחקרית אולם כן הוכח קשר בין גורמים מסוימים, הן סביבתיים והן פיזיים אשר מגבירים את הסיכון ללקות בדיכאון מסוג זה לאחר לידה.

גורמים פיזיים ותורשתיים –

חוץ מהשינויים הקיצוניים ההורמונאליים שעוברים על הגוף לאחר הלידה, ישנם גורמים פיזיים נוספים. למשל הוכח כי הסיכוי ללקות בדיכאון אחרי לידה גדול יותר אצל נשים עם היסטוריה משפחתית של דיכאון או אם הן עצמן סבלו בעבר מהפרעות נפשיות כלשהן ובעיקר הפרעות בתחומי הדיכאון ומצבי רוח. נשים שלקו בדיכאון במהלך ההיריון עצמו כמובן יהיו בקבוצת הסיכון (מה שנקרא דיכאון טרום-לידה). דבר נוסף שהוכח כבעל השפעה הינו עישון כבד של היולדת לפני ואף במהלך הריון.

גורמים סביבתיים והתנהגותיים –

מחקרים רבים הראו קשר בין מצבה הכלכלי והמשפחתי של יולדת לבין דיכאון לאחר לידה. למשל אחוזי הפגיעה גבוהים יותר אצל נשים ממעמד חברתי כלכלי נמוך, נשים חד הוריות או ללא משפחה תומכת חוץ מבן זוג, נשים שנכנסות להריון לא מתוכנן או לא רצוי.

 כמה דברים נוספים הקשורים לתינוק דווקא יכולים גם הם לדחוף אם למצב של דיכאון וזה תינוק בעל מזג בעייתי שבוכה הרבה באופן חריג (או סובל הרבה מכאבי בטן) וגם הוכח קשר בין דיכאון אחרי לידה אצל אמהות שמאכילות את התינוק בפורמולה ולא מיניקות.

באופן כללי ניתן לומר שאישה השרויה במצב של לחץ רב לאורך זמן מכל מיני היבטים, כלכליים, חברתיים או משפחתיים לפני ובמהלך ההיריון, יש סיכוי סביר שתלקה בדיכאון לאחר הלידה. בנוסף, הישנותו של דיכאון אחרי לידה בלידות עתידיות עומד על כ25% סיכוי.

איך מטפלים בדיכאון שלאחר לידה?

ובכן לפני שמטפלים יש לקחת בחשבון את הקושי באבחון. מכיוון שלידה היא אירוע מטלטל בכל מקרה ייתכן שחלק מהתסמינים יופיעו בימים הראשונים אולם ייעלמו גם די מהר, ויש לשים לב לזמן ולחומרת התסמינים. במידה ואובחן דיכאון שלאחר לידה, הטיפול הוא די דומה לטיפול בדיכאון רגיל.

ישנן שלוש אופציות (ואפשרות כמובן לשלב בין שלושתן) – טיפול דינמי, טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי הנקרא גם CBT.

כמו במצבי דיכאון, גם פה טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) יעיל במיוחד לאור התמקדותו בקונפליקטים הבינאישיים הספציפיים של האם הסובלת. יש לזכור שאמהוּת היא בכל מקרה שינוי חיים קיצוני (בעיקר אצל אמהות חדשות כמובן) ויש להתייחס לאופן קבלת השינוי באופן אישי על ידי היולדת ולאבחן יחד איתה את הצמתים בהם היא הכי מתקשה להסתגל לחיים החדשים. השינוי אליו חותר הטיפול הוא סיוע בשינוי דפוסי המחשבה השליליים שמקשים עוד יותר על האם הטריה בהתמודדות ובתפיסה שלה את המצב כפי שהוא.

ליווי וייעוץ צמוד עוזרים ליולדת ונותנים בידה כלים וטכניקות להתמודד גם בשטח עם המצבים בהם היא הכי משותקת או מתוסכלת בתחום ההתנהגותי.

רוצה לדעת אם יש לך דיכאון? מלא/י את השאלון לדיכאון עכשיו >>

דילוג לתוכן