חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

OCD – הפרעה טורדנית כפייתית

OCD עובדות ונתונים סטטיסטיים

כמה דברים שכדאי לדעת על OCD (הפרעה טורדנית כפייתית) ​

  • הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) היא ההפרעה הנפשית הרביעית הנפוצה ביותר.
  • בין 2-3% מהאוכלוסייה סובלים מ-OCD. 
  • ביותר משליש מהמקרים הפרעה טורדנית כפייתית תתחיל בתקופת הילדות או בגיל ההתבגרות. הגיל הממוצע להתפרצות OCD הוא 19.5, כאשר ברבע מהמקרים ההתחלה היא בגיל 14. 
  • לנשים סיכוי כפול משל גברים ללקות ב-OCD, אך ההפרעה מתבטאת באופן שונה בין המינים: בעוד שנשים סובלות יותר מאובססיות, לגברים יש יותר דחפים כפייתיים.
  • OCD מעודד מחלות נלוות כדוגמת: חרדה לסוגיה (76% סיכוי), דיכאון (63% סיכוי), טיקים (30% סיכוי) ועוד. 

מה זה OCD?

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית, היא מצב נפשי שבו מחשבות טורדניות (אובססיות) מובילות להתנהגות חזרתית (קומפולסיות). האובססיות והקומפולסיות לוקחות זמן רב מיומו של הסובל מהם, מפריעות לתפקוד היומיומי שלו ויוצרות אצלו כמות משמעותית של סטרס וחרדה. 

גורמים גנטיים, ביולוגיים וסטרס משחקים כולם תפקיד בהתפרצות OCD, אבל לא ניתן להצביע על גורם משפיע יחיד וברור.

כולנו מוטרדים ממחשבות, לכולנו אמונות ו"טקסים" שמעניקים לנו בטחון- ברוב המקרים, זה לא מצביע על OCD. אולם, כאשר התופעה מוקצנת ומשתלטת על שגרת החיים – כדאי לפנות לייעוץ. 

הטיפולים היעילים ביותר ל-OCD הם טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הכולל טכניקות של חשיפה ומניעת תגובה (ERP).  

אילו תסמינים מאפיינים הפרעה טורדנית כפייתית?​

OCD היא הפרעה טורדנית כפייתית, ורוב הסובלים מ-OCD סובלים גם מקומפולסיות וגם מאובססיות.

האובססיות מתאפיינות במחשבות מטרידות (=מחשבות טורדניות), לא רציונאליות ובלתי ניתנות לגירוש, המעוררות חרדה ורצון לדכא אותן..

הן מופיעות בצורה של משאלה אובססיבית (למשל משאלה על מותו של אדם), דחפים בלתי נשלטים (למשל דחף לנקות ולסדר), חזיונות אובססיביים (למשל עירום של אנשים שאנו פוגשים) ספקות והתלבטויות אובססיביות (למשל קושי לקבל החלטה) ועוד.

אובססיות אופייניות הן לדוגמה, החשש להידבקות בזיהומים, חששות הנוגעים להתנהגות בלתי הולמת או אלימה. קומפולסיות נפוצות הן נטילת ידיים אובססיבית, חזרה על ביטויים או אגירת חפצים.

האובססיות מובילות את הסובל מ- OCD לבצע התנהגויות טקסיות, המכונות "קומפולסיות", באמצעותן הוא מנסה לדכא את האובססיות. 

הקומופלוסיות הן פעולות פיזיות ומנטאליות שאינן קשורות בהכרח למחשבות הטורדניות ואינן בהכרח רציונליות, אך הן מסייעות למבצע אותן להירגע ולהפחית את רמות החרדה, ולהאמין שבאמצעות ביצוען ימנע אסון.

הקומפולסים מופיעים כדחף לניקיון הכולל את שטיפת ידיים, ניקיון הסביבה הקרובה וכן הלאה, על פי טקס קבוע, בדיקה חוזרת ונשנית של הגז, הדלת וכדומה, בכדי לוודא שהכל בסדר, דחף לסידור דברים ויצירת סימטריה, ודחפים נוספים הכוללים נגיעה או הימנעות מנגיעה בפריטים מסוימים, ספירה של פריטים, או חזרה על ביטוים כמנטרה.

עוד בנושא: מה זו קומפולסיה?

האם אני סובל מ- OCD?

אובססיה לניקיון - OCD

בכדי לענות על השאלה “האם יש לי הפרעת אובססיביות קומפולסיביות?” יש לברר תחילה האם נענה הקריטריון הראשון לאבחון OCD – קיומן של אובססיות וקומפלוסיות.

האבחון מחייב גם שהפרט יקדיש זמן ניכר מיומו לאובססיות/ קומפולסיות, וכי הן יגרמו לפגיעה בשגרת החיים הרגילה, בתפקוד בעבודה, במערכות היחסים החברתיות ועוד.

השאלון לאבחון עצמי של OCD שיצר ד"ר הרשקוביץ, יעזור לך לקבל מושג האם יש לך את הסימפטומים של OCD בתדירות ובחומרה הדורשים טיפול. 

אם יש לך הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, מומלץ לפנות לייעוץ או ללמוד ולתרגל באופן עצמאי את כלי ה-CBT, שכן OCD ניתן לשליטה באופן המשפר משמעותית את איכות החיים והסיכוי שהוא יעבור ללא טיפול קטן.

תתי סוגים של OCD

ישנם 5 תתי סוגים של OCD

מחקרים מציעים לחלק את OCD ל-5 תתי סוגים בהתאם לאופי האובססיות הנחוות בהם. כדאי לדעת כי למרות שמרבית הסימפטומים עקביים בתוך כל תת הסוג, ייתכן מצב שבו אדם הסובל מ-OCD מסוג אחד יחווה סימפטומים השייכים לסוג אחר של OCD.  

Illustration by Freepik Storyset

אובססיות זיהום עם קומפולסיות ניקיון

במוקד סוג זה של OCD נמצאים תחושות של חוסר נוחות המקושרים ללכלוך או זיהום. ההתמודדות איתם ועם החרדה נעשית על ידי שטיפת ידיים או רחצה אינטנסיבית. כך למשל מי שסובל מהפרעה זו עלול להרגיש  תחושה שהוא מלא בחיידקים שידביקו אותו או אחרים, לאחר שנגע בידית הדלת, בעט של הבנק או במסך הכספומט. כדי להפטר מהתחושה הוא ישטוף את ידיו במשך שעות.   

אובססיות פגיעה עם קומפלוסיות בדיקה

מי שחווה את הסוג הזה של OCD חווה מחשבות טורדניות לגבי פגיעה אפשרית בעצמו או אחרים. וכדי להפחית את החרדות מפניהן, הוא מבצע טקסי בדיקה. כך למשל, הוא שב ובודק האם מכשירי החשמל כבויים כדי שלא תגרם דליקה או האם הדלת נעולה כדי שלא יפרצו הביתה.  

אובססיות ללא קומפולסיות נראות לעין

כאשר המוקד של האובססיות הוא מחשבות מיניות לא רצויות, מחשבות דתיות, או אלימות הקומפולסיות יתבטאו בדרך כלל באופן של חזרה על מילים מסוימות, ספירה בראש או תפילה, במטרה להקל על החרדות. בנוסף, ישנה השתדלות גדולה להמנע מכל טריגר שעלול לעורר את האובססיות הללו, גם במחיר של ויתורים כבדים.  

אובססיות סימטריה עם קומפולסיות סדר וספירה

סוג זה של OCD מתאפיין בצורך עז לסדר חפצים עד שהם יהיו בתצורה הנכונה. למשל, לסדר את כל החולצות בארון לפי הצבע או ליישר את כל התמונות בבית. 

תחת הסוג הזה נמצא גם הדחף לחזור על משפטים ומילים שוב ושוב עד שהמשימה נעשית באופן מושלם. לעיתים המטרה של הסידור המושלם היא להסיר סכנה – "אם אני אסדר את המטבח באופן מושלם, הבן שלי יחזור הביתה בשלום מבית הספר."

אגרנות כפייתית

אגרנות כפייתית היא הפחד לזרוק חפצים מתוך חשש שאולי יום אחד יהיה בהם שימוש, למרות שבאופן אובייקטיבי מדובר בזבל. עם הזמן מקום המגורים של האגרן הופך לבלתי ראוי למחיה, והוא עצמו מתקשה לנהל חיים תקינים ולשמור על מקום עבודה וחיי חברה. 

מה גורם ל-OCD ואילו שיטות טיפול ישנן?

3 גישות מרכזיות מסבירות מה גורם ל-OCD ואיך לטפל בו:

הגישה הפסיכודינמית גורסת כי הסובלים מ-OCD הם בעלי קונפליקט לא פתור בין האיד לאגו, ועושים שימוש בקומפולסיות בכדי להלחם במחשבות ובדחפים (האובססיות) הנוצרים מהאיד.

הטיפול בשיטה זו כולל הצפה של הקונפליקט הלא מודע ופתירתו, בתהליך של טיפול פסיכודינמי. טיפול זה אינו נחשב יעיל במיוחד.

הגישה הנוירולוגית טוענת כי הסובלים מ-OCD, הם אנשים בעלי פעילות יתר במסלול הקורטיקלי- טיראטלי-תלמי, שאינם מצליחים להגביל את המחשבות והמעשים החוזרים שלהם. תיאוריה נוספת מדברת על פעילות נמוכה של סרוטונין.

הטיפול אותו מציעה גישה זו הינו תרופתי ומטרתו להגביל את הפעילות של מסלול זה. טיפול זה יעיל במיוחד, כאשר הוא מהווה השלמה לטיפול קוגניטיבי- התנהגותי.

גורמים ושיטות טיפול ב-OCD

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית טוענת כי הבעיה המרכזית ב-OCD היא רמת החרדה הגבוהה הנגרמת עקב המחשבות הטורדניות, עקב רמת האיום הנתפס.

טיפול CBT אינו מתיימר למנוע את המחשבות הטורדניות כיוון שהוכח כי הן בלתי נשלטות. במקום זאת, מסייע הטיפול לסובלים מ- OCD לזהות ולשנות את דפוסי החשיבה הבעייתיים שגורמים לחרדה שבעקבותיה נגרמת ההתנהגות הכפייתית. 

טיפול זה יכול להתבצע באופן פרטני או קבוצתי ונחשב ליעיל ביותר עבור OCD. מחקרים מצביעים על שיפור ניכר של 55%-85% בקרב מי שטופלו ב-CBT.

בהסתמך על שיטת CBT, קיים גם טיפול עצמי ב-OCD, המאפשר למטופל לקבל את הכלים הדרושים לו להתמודדות עם מחשבות טורדניות.

הפרעות טורדנות כפייתית נוספות

היפוכונדריה (פחד ממחלות)

היפוכונדריה (בעברית- חרדת בריאות) מאופיינת בחשש תמידי, מוגזם ואובססיבי, מפני מחלה חמורה או ליקוי בריאותי אחר, שהרופאים לא הצליחו לגלות.

המאפיין העיקרי להפרעה הוא העובדה שתשומת ליבו של ההיפוכונדר ממוקדת כולה במצבו הבריאותי ובתופעות הפיזיות של גופו. כל שינוי או תופעה נורמאליים לחלוטין עלולים להדליק אצלו נורה אדומה- כאב ראש טורדני, למשל, מעורר חרדה שהמדובר בגידול סרטני חמור בראש.

טריכוטילומניה (תלישת שיערות)

טריכוטילומניה (תלישת שיערות) מאופיינת בדחף הכפייתי, או ליתר דיוק, חוסר היכולת להתגבר על הדחף למרוט שיער, בד"כ שיער הראש והקרקפת, הגבות, הריסים או הזקן.

אקט התלישה מאופיין באי יכולת להתגבר על הדחף, תחושת מתח ואף התרגשות לקראת התלישה והקלה גדולה וסיפוק אחריה. מבחינה ויזואלית, התלישה האובססיבית מביאה להיווצרותן של קרחות בולטות לעין. 

דרמיטילומניה

דרמטילומניה (חיטוט כפייתי בעור) היא דחף בלתי נשלט לחיטוט וגירוד כרוני בעור באזורים מסוימים בגוף. החיטוט האובססיבי עלול ולרוב גורם לפציעות עצמיות בדרגות שונות של חומרה.

אנשים הסובלים מהפרעה זו נמצאים תחת לחץ נפשי כבד לפני ובמהלך הופעת הסימפטומים. המתחים גורמים לדחפים המדוברים וכתוצאה מכך לחיטוט, גירוד, שריטה ונשיכה של העור, בעיקר באזורים בהם יש פגמים שונים של העור.

קלפטומניה

קלפטומניה היא דחף חוזר לגניבת חפצים. גניבת החפצים מתבצעת אך ורק מתוך הדחף של הקלפטומניה. הקלפטומנים גונבים בשל הצורך באקט הגניבה עצמו, ולא בשל צורך בחפצים ולרוב אין בחפצים שנגנבו שום שימוש או תועלת עבורם גם אם הם יקרים מאוד.

לאחר אקט הגניבה יחושו הסובלים מההפרעה תחושה ולאחר תחושת ההקלה, הם כמעט תמיד יביעו חרטה על המעשה (אם ייתפסו) ויסבלו מרגשות אשם כבדים ומפחד מעונש.

תסמונת טורט (טיקים)

תסמונת טורט נחלקת לשני סוגים, שמאובחנים באופן מסודר:

הסוג הראשון הוא בעיה רפואית הנגרמת מהפרעה נוירולוגית. ההפרעה גורמת לטיקים בלתי נשלטים באיברים שונים בגוף.

הסוג השני הוא הפרעה נפשית המגיעה בדמות סוגים שונים של טיקים. זהו  ביטוי פיזי ללחץ נפשי בעוצמה גבוהה, שמכניס את הגוף למעין מצב כוננות, ותוצאתו פעילות יתר של אזורים מסוימים בגוף.

הפרעת גוף דיסמורפית BDD

הפרעת דימוי גוף (הפרעת גוף דיסמורפית – Body Dysmorphic Disorder) היא הפרעה נפשית ממנה סובלים גברים ונשים כאחד. מדובר באנשים שמרגישים שיש בהם פגם פיזי בולט בצורה חריגה על אף שבמציאות מדובר במשהו קטן וזניח או משהו שאפילו לא קיים בכלל למעט בדמיון שלהם.

התעסקותם האובססיבית בפגם המדובר עלולה להוביל אותם לעבור טיפולים קוסמטיים רבים או ניתוחים פלסטיים.

עוד בנושא: BDD וטיפול בו

מטופלים שעברו טיפול ב-OCD אצל ד"ר אוהד מספרים:

הפעם הראשונה שנתקלתי בטיפול שעזר לי בצורה משמעותית כל כך

התחלתי את הקורס לפני שלושה חודשים לערך ואין ספק שזהו אחד הצעדים החכמים שעשיתי בחיי.

בתור מישהי שסובלת מאוסידי מעל לשני עשורים (בדיקות חוזרות ונשנות, צ׳ק ליסטים אין סופיים, מחשבות טורדניות, חרדות והיד עוד נטויה), אני יכולה לומר בפה מלא שזאת הפעם הראשונה שנתקלתי בטיפול שעזר לי בצורה משמעותית כל כך.

מאז היסודי חפשתי אחר הפתרון שיגרום למחשבות בראש להפסיק לעבוד שעות נוספות ולראשונה אני מרגישה שהצלחתי. קבלתי ארגז כלים שמשפר וימשיך לשפר משמעותית את אורח החיים שלי.

אומנם זאת לא תרופת פלא והדחפים והמחשבות עדיין קיימים אבל ללא ספק התדירות פחתה וחשוב מכל מצב הרוח הכללי השתפר פלאים. שורה תחתונה- ממליצה בחום!!! ❤️

סתיו

חוויה טובה והשגת תוצאות בזכות מתן כלים להתמודדות עם הבעיה

הגעתי לד"ר אוהד לטיפול ב-OCD. זו היתה עבורי חוויה טובה ומאירה, שאיפשרה פתיחות רבה, וסייעה רבות למחוייבות לתהליך ולהשגת תוצאות ראויות בעיקר בזכות מתן כלים להתמודד עם הבעיה במידה והיא צצה. ובכלל להביא למודעות את הנושא, וע"י כך לסייע לחזרה לאורך החיים הרגיל.

הטיפול עזר לי בעיקר בנושאים הבאים:

  1. להבין שאין מה לפחד ממחשבות לא רציונאליות או לא הגיוניות.
  2. להלחם במחשבה לא רציונאלית – הוא לא מעלים אותה, ולא משנה את פני העתיד. אלא מאפשר את הקבלה שלה וההמשך של אורח החיים הרגיל.
  3. להאמין במי שאתה ולקבל את מי שאתה כפי שאתה, עם כל המגבלות, תורם מאוד להבנה שלמחשבות לא רציונאליות אין בסיס.

אנונימי

האמונה שלי בעצמי ובחיים חזרה אליי

הגעתי לטיפול בגלל OCD – מחשבות אובססיביות בעיקר סביב זוגיות ומיניות, ואמונות נוקשות שמזינות את המחשבות האלה ביחד עם פרפקציוניזם (בתחומים אלה). 

קיבלתי שק של כלים, תרגילים ואימונים – שהפכו את חיי לחיים אמיתיים ורגילים, לא כאלה שמנוהלים ע"י מחשבות.

קיבלתי רגעים של אושר בחזרה, שרק הולכים וגדלים. האמונה שלי בעצמי ובחיים חזרה אליי. גם כשיש עדיין רגעים קשים – יש לי כלים להתמודד איתם, ואני יודעת שהם ילכו ויפחתו. אי אפשר להשוות את מי שהייתי כשהתחלתי את הטיפול באוקטובר, לבין מי שאני היום.

דניאל

הבנתי שהמטרה היא להפוך את ההתמודדות לדרך חיים

החשש העיקרי שלי היה לפגוע בצורה לא מכוונת באנשים, דבר שהפריע לי מאוד גם בחיי היום יום וגם מבחינה מקצועית. 

במהלך הטיפול הבנתי שהמטרה היא לא להגיע אל מקום מסוים, אלא להפוך את ההתמודדות לדרך חיים.  איך להתמודד ואיך לעזור לעצמי במצבים שקשים לי.

הדבר שאליו אני הכי מתחברת בטיפול ה-CBT, הוא שהטיפול איננו נסב בעיקר סביב העבר, הילדות וכולי, אלא נוגע הרבה בהווה ובהתמודדות עם הקשיים הקיימים. העיקרון הוא להעביר אלי את הכלים, כדי שאני אוכל לעזור לעצמי, ולא אצטרך להיות תלויה במטפל בכדי להרגיש יותר טוב.

אנונימית

רוצה להתגבר לבד על OCD?

קורס טיפול עצמי בשיטת CBT יתן לך את כל הכלים
להתמודדות עם OCD ויחזיר לך את השליטה בחייך

קורס CBT לטיפול עצמי
דילוג לתוכן