ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

הפרעת אובססיביות קומפולסיביות (OCD)

במה עוסק המאמר?

OCD

כמה דברים שכדאי לדעת על הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD)

 • הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) היא ההפרעה הנפשית הרביעית הנפוצה ביותר.
 • בין 2-3% מהאוכלוסייה סובלים מ-OCD, וביותר משליש מהמקרים היא תתחיל בתקופת הילדות או בגיל ההתבגרות.
 • לנשים סיכוי כפול משל גברים ללקות ב-OCD, אך ההפרעה מתבטאת באופן שונה בין המינים: בעוד שנשים סובלות יותר מאובססיות, לגברים יש יותר דחפים כפייתיים.
 • כולנו מוטרדים ממחשבות, לכולנו אמונות ו"טקסים" שמעניקים לנו בטחון- ברוב המקרים, זה לא מצביע על OCD. אולם, כאשר התופעה מוקצנת ומשתלטת על שגרת החיים – כדאי לפנות לייעוץ

מה זה OCD?

האם אני סובל מ-OCD?

OCD היא הפרעה טורדנית כפייתית. משמעה שאדם מוטרד מאובססיות- מחשבות טורדניות שאינן פוסקות, דמיונות או דחפים שאינם מבוססים על המציאות, אך גורמים חרדה רבה ורצון לדכא אותן.

האובססיות מובילות את הסובל מ- OCD לבצע התנהגויות טקסיות, המכונות "קומפולסיות", באמצעותן הוא מנסה לדכא את האובססיות. הקומופלוסיות הן פעולות פיזיות ומנטאליות שאינן קשורות בהכרח למחשבות הטורדניות, אך מסייעות למבצע אותן להירגע, ולהאמין שבאמצעות ביצוען נמנע אסון. אובססיות אופייניות הן לדוגמה, החשש להידבקות בזיהומים, חששות הנוגעים להתנהגות בלתי הולמת או אלימה. קומפולסיות נפוצות הן נטילת ידיים אובססיבית, חזרה על ביטויים או אגירת חפצים.

בכדי לענות על השאלה “האם אני סובל מהפרעת אובססיביות קומפולסיביות?” יש לברר תחילה האם אתה עומד בקריטריון הראשון לאבחון OCD – קיומן של אובססיות וקומפלוסיות.

האבחון מחייב גם שהפרט יקדיש זמן ניכר מיומו לאובססיות/ קומפולסיות, וכי הן יגרמו לפגיעה בשגרת החיים הרגילה, בתפקוד בעבודה, במערכות היחסים החברתיות ועוד.

אם אתה סובל מהפרעה אובססיבית קומפולסיבית, מומלץ שתפנה לייעוץ שכן OCD ניתן לשליטה באופן המשפר משמעותית את איכות החיים.

אילו תסמינים מאפיינים הפרעה טורדנית כפייתית?

רוב הסובלים מ-OCD סובלים גם מקומפולסיות וגם מאובססיות.

האובססיות מתאפיינות במחשבות מטרידות (=מחשבות טורדניות), לא רציונאליות ובלתי ניתנות לגירוש, המעוררות חרדה. הן מופיעות בצורה של משאלה אובססיבית (למשל משאלה על מותו של אדם), דחפים בלתי נשלטים (למשל דחף לנקות ולסדר), חזיונות אובססיביים (למשל עירום של אנשים שאנו פוגשים) ספקות והתלבטויות אובססיביות (למשל קושי לקבל החלטה) ועוד.

הקומפולסיות מתאפיינות במעשים וריטואלים שאינם בהכרח רציונאליים, אך הסובל מ-OCD חש כי הוא חייב לבצעם בכדי למנוע דבר מה נורא, וכדי להפחית את החרדה.

הקומפולסים מופיעים כדחף לניקיון הכולל את שטיפת ידיים, ניקיון הסביבה הקרובה וכן הלאה, על פי טקס קבוע, בדיקה חוזרת ונשנית של הגז, הדלת וכדומה, בכדי לוודא שהכל בסדר, דחף לסידור דברים ויצירת סימטריה, ודחפים נוספים הכוללים נגיעה או הימנעות מנגיעה בפריטים מסוימים, ספירה של פריטים, או חזרה על ביטוים כמנטרה.

יש לי מחשבות טורדניות. האם זה אומר שיש לי OCD?

מחשבות טורדניות המעסיקות אותנו במשך שעות ארוכות, טקסים קטנים שאנו מאמינים שיסייעו לנו להצליח או ירחיקו מאיתנו מזל רע ומחשבות מנקרות העוסקות בסוגיית “האם זכרתי לנעול היום את הדלת?, קיימים אצל כולנו. אין זה אומר שכולנו סובלים מ-OCD.

הסובלים מ- OCD חווים אובססיות וקומפולסיות מוגזמות, בתדירות ממוצעת של לפחות שעה ביום, סובלים מחרדה ולחץ משמעותיים, כך שנוצרת פגיעה משמעותית בשגרת החיים ובתפקוד היומיומי, החברתי, האקדמי ועוד. הם מכירים בכך שהאובססיות והקומפולסיות שלהם מוגזמות, אך אינם מסוגלים להפסיק.


בכדי לאבחן אדם כסובל מ-OCD, עלינו לוודא כי המחשבות אינן מתרכזות סביב נושא יחיד, דבר שעשוי להעיד על קיומן של הפרעות מנטאליות אחרות. כמו כן, עלינו לשלול שימוש בחומרים תרופתיים או ממכרים, או מצב רפואי כגורם ל- OCD.

מה גורם ל-OCD ואילו שיטות טיפול ישנן?

שלוש גישות מרכזיות מסבירות מה גורם ל-OCD, ולפיכך כיצד ניתן לטפל בו:

הגישה הפסיכודינמית גורסת כי הסובלים מ-OCD הם בעלי קונפליקט לא פתור בין האיד לאגו, ועושים שימוש בקומפולסיות בכדי להלחם במחשבות ובדחפים (האובססיות) הנוצרים מהאיד. הטיפול בשיטה זו כולל הצפה של הקונפליקט הלא מודע ופתירתו, בתהליך של טיפול פסיכודינמי. טיפול זה אינו נחשב יעיל במיוחד.

הגישה הנוירולוגית טוענת כי הסובלים מ-OCD, הם אנשים בעלי פעילות יתר במסלול הקורטיקלי- טיראטלי-תלמי, שאינם מצליחים להגביל את המחשבות והמעשים החוזרים שלהם. תיאוריה נוספת מדברת על פעילות נמוכה של סרוטונין. הטיפול אותו מציעה גישה זו הינו תרופתי ומטרתו להגביל את הפעילות של מסלול זה.
טיפול זה יעיל במיוחד, כאשר מהווה השלמה לטיפול קוגניטיבי- התנהגותי.

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית  טוענת כי הבעיה המרכזית ב-OCD היא רמת החרדה הגבוהה הנגרמת עקב המחשבות הטורדניות, עקב רמת האיום הנתפס. טיפול CBT אינו מתיימר למנוע את המחשבות הטורדניות כיוון שהוכח כי הן בלתי נשלטות. במקום זאת, מסייע הטיפול לסובלים מ- OCD לזהות ולשנות את דפוסי החשיבה הבעייתיים שגורמים לחרדה שבעקבותיה נגרמת ההתנהגות הכפייתית. במהלך הטיפול יילמד המטופל שהבעיה אינה טמונה במחשבות. המפתח להתמודדות הוא מה אנחנו עושים עם המחשבות, כיצד מגיבים אליהן, וכיצד מתמודדים איתן. טיפול זה יכול להתבצע באופן פרטני או קבוצתי ונחשב ליעיל ביותר בבעיית – OCD. מחקרים מצביעים על שיפור ניכר של 55%-85% בקרב מי שטופלו ב-CBT.

במהלך הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי (CBTמתבקש המטופל להכין רשימה של מצבים המעוררים את הפחדים כפייתיים. הטיפול יתחיל בחשיפה הדרגתית, אמיתית, או באמצעות דמיון מודרך, למצבים שגורמים חרדה. קצב התקדמות הטיפול תלוי ביכולתו של המטופל לסבול חרדה ולהתנגד להתנהגות הכפייתית. המטרה העיקרית בחשיפה היא לאפשר למטופל לחוות את המצבים מעוררי האובססיה, מבלי לעסוק בקומפולסיה. בהמשך יוכל המטופל ליישם את הטכניקות והכלים שלמד גם בסיטואציות אחרות שייתקל בהן. במהלך תרגילי החשיפה מתבקש המטופל לשים לב למחשבות והרגשות המתעוררים.  CBT מסייע למטופל לזהות ולהעריך מחדש את אמיתות האמונות הקשורות בהשלכות האפשריות של ביצוע או אי ביצוע הקומפולסיות.

בהסתמך על שיטת CBT, קיים גם טיפול עצמי ב-OCD, המאפשר למטופל לקבל את הכלים הדרושים לו להתמודדות עם מחשבות טורדניות.

הפרעות טורדנות כפייתית נוספות

 • תסמונת טורט (טיקים)

 • היפוכונדריה (פחד ממחלות)

  היפוכונדריה (בעברית- חרדת בריאות) מאופיינת בחשש תמידי, מוגזם ואובססיבי, מפני מחלה חמורה או ליקוי בריאותי אחר, שהרופאים לא הצליחו לגלות. המאפיין העיקרי להפרעה הוא העובדה שתשומת ליבו של ההיפוכונדר ממוקדת כולה במצבו הבריאותי ובתופעות הפיזיות של גופו. כל שינוי או תופעה נורמאליים לחלוטין עלולים להדליק אצלו נורה אדומה- כאב ראש טורדני, למשל, מעורר חרדה שהמדובר בגידול סרטני חמור בראש. הסובלים מהיפוכונדריה יפנו לבדיקות רפואיות תכופות ומשלא יימצא ליקוי גופני, ירוצו למומחים או יחפשו תשובות לסימפטומים בספרות.

  כ- 4-6% מהאוכלוסייה סובלים מהיפוכונדריה ללא הבדלי שכיחות בין גברים לנשים.
  טיפולים המפחיתים חרדה כגון CBT יעילים בהתמודדות עם היפוכונדריה אך, למרבה הצער, הסובלים מההפרעה מסרבים בדרך כלל לפנות למומחים בתחום בריאות הנפש כיוון שבטוחים שהמדובר בבעיה רפואית ממשית.

 • טריכוטילומניה (תלישת שערות)

  טריכוטילומניה הינה הפרעה המשויכת לקבוצת הOCD –  – בספקטרום הטורדני- כפייתי.

  טריכוטילומניה מאופיינת בדחף הכפייתי, או ליתר דיוק, חוסר היכולת להתגבר על הדחף למרוט שיער, בד"כ שיער הראש והקרקפת, הגבות, הריסים או הזקן. תלישת מאופיינת באי יכולת להתגבר על הדחף, תחושת מתח ואף התרגשות לקראת התלישה והקלה גדולה וסיפוק אחריה. מבחינה ויזואלית, התלישה האובססיבית מביאה להיווצרותן של קרחות בולטות לעין. תלישת השיער יכולה להופיע כתופעה בודדת, אך פעמים רבות מופיעה יחד עם הפרעות נוספות כגון הפרעות חרדה והפרעות אכילה.

  טריכוטילומניה נוטה לפרוץ בעיקר לרוב בגיל הילדות או הבגרות המוקדמת (4-17) ושכיחה יותר בקרב נשים לעומת גברים.  לרוב גורמת ההפרעה למצוקה קשה, החל מפגיעה בהופעה החיצונית ועד פגיעה ביכולת התפקוד .

 • דרמטילומניה (חיטוט כפייתי בעור)

 • קלפטומניה

 • הפרעת דימוי גוף דיסמורפית (BDD)

מטופלים שעברו טיפול ב-OCD במכון CBT מספרים:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

מה זו קומפולסיה

מהי קומפולסיה? קומפולסיה היא למעשה יצר של אדם לעשות איזו שהיא פעולה בלי יכולת רציונאלית לעצור את עצמו או להסביר למה. בדומה להתמכרות (שהיא מושג

מה זו אובססיה

מה זו אובססיה? אובססיה, או כפי שקוראים לה בעברית מחשבה טורדנית-כפייתית (Obsessive Thought), הינה הפרעה נפשית ממשפחת הפרעות החרדה. המאפיין העיקרי של ההפרעה המדוברת הינו

דילוג לתוכן