ד"ר אוהד הרשקוביץ
פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

טריכוטילומניה (תלישת שערות)

במה עוסק המאמר?

טריכוטילומניה - תלישת שערות

מה היא טריכוטילומניה (תלישת שערות)?

טריכוטילומניה הינה הפרעה שמשתייכת לקבוצת הOCD – מה שנקרא: הפרעות שליטה בדחפים (Obsessive Compulsive Disorder). הפרעות אלו, המשתייכות למשפחה של הפרעות כפייתיות – מופיעות בעקבות דחף כלשהו אצל אדם, שבו הוא מתקשה מאוד לשלוט; דחף כפייתי. במקרה הטריכוטילומניה, זהו דחף, או יותר נכון – חוסר יכולת להתנגד לדחף למריטת שיער מכוונת. לא מדובר ברצון לגרום לכאב, מאחר ופעולה זו אינה גורמת לכאב מיוחד. מה שכן מאפיין את הפעולה, הוא הריגוש שלפני המריטה, ולא פחות – תחושת ההקלה ואף סיפוק שמלווים אותה לאחר התלישה. הפרעת הטריכוטילומניה נוטה לפרוץ אצל ילדים או בגילאי בגרות מוקדמת. לעיתים רחוקות, התופעה חולפת חלקית או לחלוטין עם התבגרותם של הסובלים ממנה. תופעת הטריכוטילומניה גורמת לרוב למצוקה קשה, ואף פגיעות מורגשות ברמות קונות בהופעה החיצונית. במקרים קשים ישנה אף פגיעה ביכולת התפקוד של אדם הסובל ממנה.

כיצד מזהים טריכוטילומניה?

אנשים הלוקים בטריכוטילומניה נוטים למרוט שיערות מאיזורי תלישה קבועים למדי. החל מהראש והקרקפת, תלישה של ריסים, גבות ושערות מאיזור הזקן. בגדול ניתן לומר כי כל איזור שבו צומחות שיערות יכול להיות מטרה למריטת השערות (במקרים חריגים אף שערות מבית החזה או איזור המפשעה). חוסר יכולתו של האדם לשלוט בדחף המריטה, עשוי להעיד על הפרעה זו. כמו כן, ישנו סממן ויזואלי – התלישה האובססיבית מהאיזורים המפורטים, מביאה להיווצרות קרחות שונות בולטות לעין. בנוסף, תחושת המתח שלפני התלישה, המלווה את אלו הסובלים מההפרעה – וגם תחושת ההקלה המורשת שלאחר תלישה, מהווים גם הם סימפטומים מזהים.לפעמים, אנשים הסובלים מטריכוטילומניה עלולים להמשיך בפעולות נוספות שמזוהות עם ההפרעה – הכנסת השיער התלוש לפה, לעיסתו או שזירתו, כסיסת ציפורניים אינטנסיבית, פגיעה עצמית נוספת כגון הטחת ראש.

מה הגורמים לתופעה?

מכל הפרעות השליטה, ניתן לומר שהפרעת הטריכוטילומניה היא הכי פחות מוסברת מכולן. עם זאת, ישנן כמה גישות שמנסות להסביר את התופעה. לדוגמא, גישה אחת מעולם הפסיכולוגיה טוענת כי מריטת השערות מופיעה כפיצוי על אובדן כלשהו, בין אם אמיתי או בדמיונו של הסובל. גישה אחרת מקשרת את מריטת השיער לביטוי סימבולי לדחפים פנימיים חזקים, מיניים או תוקפניים.תיאוריה התנהגותית אחרת מקשרת את הופעת ההפרעה כתגובה למצבי לחץ או פוסט-טראומה.  

מה הטיפול בטריכוטילומניה?

קודם כל, חשוב לדעת כי אפשר לטפל! ישנן היום דרכי התמודדות להתמודדות עם ההפרעה ולהקל באופן משמעותי ולעיתים בפרק זמן קצר, על המצוקה הגדולה שמתלווה אליה. יש לעשות את הצעד הראשון ולפנות לקבלת עזרה בתחום, שכן למעט מקרים חריגים, ידוע כי ההפרעה כמעט ואינה נעלמת ללא טיפול כלשהו. למרות שלפעמים האדם עצמו לא חש בבעיה אלא כאשר מעירים לו על התנהגותו, ברוב המקרים הסובלים מבעיית הטריכוטילומניה מודעים למצבם, מתביישים בכך ונוטים להסתיר את מעשיהם על ידי חבישת כובעים או פאות והגרוע ביותר הימנעות מלהופיע בחברה. בנוסף יש להתייחס להפרעות נלוות אם קיימות כמו חרדה, דיכאון, שימוש בחומרים ממכרים וכדומה. ישנם שני סוגי טיפול להפרעה מסוג טריכוטילומניה: טיפול התנהגותי וטיפול תרופתי. לגבי הטיפול התרופתי ישנם חילוקי דעות. הטיפול התרופתי המקובל, כיום, הוא טיפול בתרופות אנטי דיכאוניות ואנטי חרדתיות. טיפולים נוספים שהוכח כי הביאו להקלה מסוימת בתופעה, הינם בתרופות אנטי פסיכוטיות, ליתיום, קלומיפרמין ועוד. על אף יעילות מסוימת של הטיפול התרופתי, נמצא כי ללא טיפול פסיכו תרפי מקביל נוטה ההפרעה לחזור שוב. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי:
היום ידוע ומקובל, כי טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא הטיפול היעיל ביותר והמהיר ביותר כדי לפתור פוביות או הפרעות התנהגות כפייתית מסוג זה. לטיפול התנהגותי ישנם אחוזי הצלחה גבוהים והוא המומלץ ביותר. הוא מראה שיפור ניכר בתסמיני ההפרעה אצל המטופל, לעיתים בזמן קצר מאוד. באופן האופטימאלי, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי למעשה משלים את התרופתי, ומלמד את המטופל טכניקות הן להגברת המודעות למצב אצל המטופל, ובעיקר דרכי התמודדות טובה יותר עם הדחף למרוט ולתלוש לעצמו שערות. הטיפול מיועד לפתור את הבעיה לטווח הארוך וכמובן בטווח הקצר ביותר שניתן – להקל על התחושות הקשות שמלוות אדם הסובל מטריכוטילומניה ואת סביבתו הקרובה והמודאגת.

"…עכשיו אני משתלטת על היצרים האלו ולא תלשתי את שערי מאמצע הטיפול!…"
"…תודה רבה על התמיכה והעזרה, הטיפול מעולה ואני יודעת לאן לפנות ושיש לי אותכם תמיד…"
-ת.
קרא עוד >>

דילוג לתוכן