הגעה לעבודה ברגל או ברכיבה על אופניים משפיעה לטובה על בריאות הנפש

על פי מחקר חדש, הגעה לעבודה בהליכה או בנסיעה על אופניים טובה יותר לבריאותם המנטאלית של אנשים מאשר נהיגה ברכב. המחקר, שבוצע על ידי כלכלני בריאות באוניברסיטה של מזרח אנגליה (UEA) והמרכז למחקר דיאטה ופעילות גופנית (CEDAR) באנגליה, מצא כי  אנשים שהפסיקו לנהוג לעבודה והחלו ללכת ברגל או לרכב על אופניים כדי להגיע, הרגישו שיפור במצבם הכללי.

ובאופן ספציפי יותר, לפי תוצאות המחקר – אלו אשר רכבו על אופניים או הלכו ברגל למקום עבודתם הרגישו עלייה ביכולת להתרכז וירידה בתחושת הלחץ שחשו, לעומת תחושת בתקופה בה נהגו לעבודה ברכבם.

שיפורים אלו במצב הנפשי זוהו על ידי החוקרים בנוסף ליתרונות הפיזיים בריאותיים של הליכה או רכיבה על אופניים. החוקרים גילו עוד כי נסיעה לעבודה באמצעי תחבורה ציבורית, הינה יותר טובה לבריאות הפסיכולוגית של אנשים מאשר נהיגה.

"ממצא אחד מפתיע במיוחד היה דיווח של אנשים על תחושה יותר טובה כאשר נסעו בתחבורה ציבורית, בהשוואה לתחושה הכללית כשנהגו ברכבם", אמר החוקר אדם מרטין מבית הספר לרפואה נורוויץ' (Norwich) באוניברסיטת UEA.

"ניתן היה לחשוב כי דברים כמו שיבושים כאלו ואחרים או צפיפות גדולה של נוסעים עלולה לגרום לעליה בתחושת הלחץ. אולם אוטובוסים ורכבות מאפשרים גם לאנשים זמן לנוח, לקרוא ולהתרועע עם אנשים, בנוסף להליכה לתחנת האוטובוס או הרכב  שלרוב כרוכה בהגעה בתחבורה ציבורית. נראה כי כל אלו למעשה מרוממים את רוחם של אנשים".

המחקר הנ"ל כלל נתונים שנאספו במהלך 18 שנה בקרב כמעט 18,000 משתתפים באנגליה, בטווח גילאים 18 עד 65. המידע שנאסף אפשר לחוקרים לבחון היבטים רבים של בריאות נפשית, כולל תחושות של חוסר ערך עצמי,  העדר שמחה, לילות של נדודי שינה וחוסר יכולת להתמודד עם בעיות.

החוקרים התייחסו גם למספר רב של גורמים הידועים כמשפיעים על הרגשה טובה ותחושה הרווחה כמו למשל רמת הכנסה, ילדים, מעבר דירה, החלפת מקום עבודה ושינויים בסטאטוס מערכות יחסים.

ממצא נוסף של המחקר הינו החשיבות של אורך הנסיעה לעבודה בהשפעה על ההרגשה הטובה.

"המחקר שלנו הראה כי ככל שזמן הנסיעה שאנשים מבלים במכוניותיהם הינו ארוך יותר, כך מצבם הנפשי גרוע יותר", אומר מרטין. "ובהתאמה, אנשים חשים יותר בטוב כשיש להם הליכה יותר ארוכה בדרך למקום העבודה."

 

נתונים מתוך מפקד האוכלוסין של אנגליה ו-ווילס משנת 2011 מראים כי 67.1% נוסעים לעבודה ברכבים פרטיים או מסחריים, בהשוואה ל17.8% שנוסעים בתחבורה ציבורית, 10.9% אשר הולכים ברגל ו-3.1% שרוכבים על אופניים לעבודה.

"המחקר מראה שאם פרויקטים חדשים מתוכננים בלונדון כגון ההצעה לבניית מסלולי אופניים מופרדים או תכניות ההרחבה לקווי רכבת התחתית היו מעודדים אנשים ללכת או לרכב על אופניים בתדירות יותר גבוהה, משמעות הדבר עשויה להיות עלייה מורגשת בהשפעה החיובית על הבריאות הנפשית", סיכם מרטין.

הדיווח חדש במחקר הזה סותר למעשה את ממצאי המחקר מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באנגליה, בנושא "הקשר בין תחבורה לציבורית לבריאות נפשית, 2014", אשר פורסם בפברואר. לפי מחקר זה, אנשים אשר הלכו ברגל לעבודה דיווחו על שביעות רצון כללית נמוכה יותר בחיים מאשר אנשים שנהגו במכוניותיהם, בנוסף לכך שרוכבי האופניים היו מאושרים פחות ולחוצים יותר מאשר אנשים אחרים.

על פי החוקרים – המחקר החדש בוחן אנשים אשר שינו את אופן ההגעה לעבודה משנה אחת לזו שאחריה, ולא עורך השוואה בין אנשים אשר עשו שימוש באמצעי הגעה שונים בזמן אחד נתון.

 

רוצים לקבל עדכונים על כתבות חדשות?

 

מקור:
http://psychcentral.com/news/2014/09/14/walking-or-cycling-to-work-boosts-mental-wellbeing/74829.html

ביקרו 153 פעמים, 1 ביקור היום

פורסם ב- בעיות

הוסף חוות דעת

עליך להיות מחובר על מנת להוסיף חוות דעת.