למה יש לי חרדות ופחדים

הפרעת חרדה היא אחת החרדות הנפוצות בקרב החברה המערבית. מחקרים עדכניים מתייחסים למספרים די גדולים של 5-10% מהאוכלוסייה שסובלים מהפרעת חרדה ברמות משתנות. אבל מה, לו רק יכולנו לומר שצרת רבים מנחמת אותנו… נכון, אנחנו לא לבד עם חרדה, אבל מדובר במצב נפשי שיכול להיות משתק ממש, כרוך בסבל רב ובעל השפעה רעה על איכות החיים שלנו.

תהיתם פעם למה בכלל יש לכם הפרעת חרדה? איפה הכל התחיל? ננסה לתת הסבר קצר לסיבות שבגינן עלולה לפרוץ הפרעת חרדה אצל רבים מאיתנו.

התפתחות הפרעת חרדה – איך זה מתחיל?

בואו נבין דבר או שניים על האופן בו מתפתחות המחשבות המודאגות, החרדות. במקרים רבים התפתחות ההפרעה מצויה כבר בגילאים צעירים מאוד, בילדותינו. בבית. אם גדלתם עם הורה או זוג הורים שכל הזמן היה חרד ודאגותיו שררו בכל מקום ובכל זמן, יכול הדבר להשפיע מאוד על חייכם הבוגרים ולהוות פתח לפתח חרדה משל עצמכם.

איך זה מתפתח:

  • בהשפעת דאגות או חרדות מסביב – בעיקר אצל ההורים כמובן, הילד / האדם לומד שבעת ספק או אי ודאות, אין הוא יכול לסמוך על ההיגיון של עצמו.
  • ילד שומע כל הזמן כמה העולם מסוכן, כמה דברים רעים יכולים להתרחש, והכי גרוע – כמה הוא חלש מול המצב ואין לו יכולת להתמודד עם הסכנות הנשקפות. זה מחלחל לבגרותו.
  • אמא או אבא לא הפסיקו לומר: "תיזהר, תיזהר". אז הוא נזהר. מאוד, כל הזמן. מכל דבר. ללא הפסקה. באופן מתיש…
  • בעת הטלת ספק, מתמלא ליבו של אדם בחרדה, דאגות עמוקות מפני תרחישים איומים ונוראים שעלולים לקרות, החשש מהגרוע מכל – מהקטסטרופה המתקרבת.
  • האדם מחפש בקדחתנות דרכים לחמוק מהסכנה, להיזהר, לשלוט במצב. המחשבות מקבלות חיים משלהן, לא מפסיקות, מעמיקות ובסופו של דבר לא מאפשרות לחשוב על שום דבר אחר פרט לדבר ההוא שמדאיג כל כך.

 

מכאן הדרך כבר נבנתה לעולם של חרדות ומחשבות דאגה טורדניות, שנגרמות ממצב של אי ודאות קבוע – "מה יהיה". "מה אם". המחשבות רצות קדימה ומדמיינות תרחישים מבעיתים והראש בחיפוש מתמיד אחר תשובות כי… בתחושה הפנימית, מצב של אי ודאות הוא מצב בלתי נסבל שמביא איתו אסון. קטסטרופה. זוהי אמונת היסוד הקשה שיושבת בבסיסה של הפרעת חרדה שהתפתחה.

אם אתם מרגישים הזדהות גדולה עם הנאמר פה, ואם אתם סובלים מחרדה מתמשכת או חלילה אף מהתקפי פאניקה (שנלווים לפעמים לחרדה), אזי הדבר הבא שנסביר הוא שהמצב הנוראי הזה הינו בר טיפול ובר פיתרון. וממש, אבל ממש, אין סיבה שתסבלו ככה. לא אתם ולא הקרובים לכם (לא לשכוח את הילדים אם יש לכם… אם ההורים חרדתיים, הסיכוי שגם הילדים יהיו הינו גדול).

אז איך מטפלים בהפרעת חרדה?

בטיפול בחרדות, ישנם שני מישורים: הטיפול בסימפטומים (מחשבות טורדניות, דאגת יתר) והטיפול המעמיק יותר באמונות היסוד הפנימיות שלך. שיטת הטיפול שנחשבת למצליחה ביותר היום נגד חרדות – היא שיטת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – CBT.

לקריאה נוספת על אופן הטיפול בהפרעת חרדה, לחצו כאן >>

לטיפים כיצד ניתן להקל על ההתמודדות היומיומית עם חרדה, לחצו כאן >>

ביקרו 579 פעמים, 7 ביקורים היום

פורסם ב- בעיות ו-חרדה כללית

הוסף חוות דעת

עליך להיות מחובר על מנת להוסיף חוות דעת.