נוקשות של הילדים

פעמים רבות אנו, ההורים, נתקלים בתופעה די לא נעימה מצד הילדים, בה הם מגלים חוסר הקשבה מוחלט לבקשתינו הרבות לעשות דברים הפשוטים בהתנהלות היומית. למשל, דבר פשוט כמו הליכה למקלחת בערב, עלול למצוא אותנו בויכוח סוער סביב העניין, אשר במהלכו ילדים מנסים להתחמק ככל שניתן מלעשות את הדבר בכלל שהם עסוקים בטלויזיה או בפעילות מעניינת לא פחות ואנו ההורים, מעוניינים לסיים את היום ולהשקיב את הילדים במיטות בכדי להתפנות לעיסוקים אחרים.

 

הכל הטוב ביותר הינו להרגיל את הילד מגיל אפס לסדר יום מאוד ברור ידוע מראש. במקרה זה ילדים יודעים את שלבי ההתנהלות היומית ובאופן אוטומטי הם מבצעים אותם ללא סטיות מהמסלול. יחד עם זאת, מסובות רבות, לא תמיד ניתן להיצמד ללו"ז ברור והדבר יכול להוות מען זמן ריק ללא תוכן, אשר מתמלה במהירה על ידי תכנים הבלתי רצויים על ידי ילדים וכל חזרה לחובות היויות כמו מקלחת, עלולה ליצור מוקד התנגשות בין הדרישות ההורה לבין הרצונות של הילד. התנגדותו הנחרצת של הילד להיכנס למקלחת, למשל, עשויה להתפרש על ידי ההורה כעשיית דווקא או אף נוקשות והדבר מעורר יכוח מילולי סוער וקולני, אשר בסופו של דבר פוגע קשר בין הורה וילד.

 

שיחה בגובה העניים עם הילד תוך פניה לצד הבוגר שבו בהחלט יכולה לפרוץ דרך לפתרון, אך לא תמיד בסערת הרגשות של שני הצדדים ניתן למצוא את שביל האמצע של ההגיון ולהיעזר בו.

 

במקרה של מבואי סתום יש לפעול בדרכים הבאות:
  1. להשמיע את הבקשה בצורה ברורה את מהות הבקשה תוך ציון זמן לביצוע. דוגמא: "ליאל, אני מבקש/ת ממך בעוד שתי דקות לכבות את הטלויזיה וללכת להתקלח.
  2. היה ולא הגיעה התגובה מצד הילד, יש להתנות את הבקשה האקט כלשהו, אשר יסייע לילד להפסיק את הפעילות, בה היה עסוק עד עמם הבקשה ולעבור לפעילות המבוקשת על ידי ההורה. למשל: חלפו 2 דקות וילד עדיין עסוק במשחק. מן המצופה מהורה להשמיע משפט הבא: " אם אתה לא תכניס את המשחק לקופסה, אני אסייע לך לעשות זאת במיידי".
  3. היה וילד התעלם מהבקשה, על הורה לפעול במיידי בדבר שהבטיח בלי להסביר את עצמו כלל.
לסיכום. בפעם הראשונה אני מבקש, בפעם השניה אני מתנה ובפעם השלישית אני מבצע בלי לדבר או להסביר את עצמי כלל.
בשלב מסוים לאחר התנסויות הללו הילד לומד שההור אינו מתקבן לדבר יתר אל המידה, אלא בכוונתו לעשות את הדבר. רצף זה נקרה עקביות הפעולה ובסופו של דבר מסייע לילד להבין שהורה תמיד מתכוון למה שהוא אומר.

שבוע טוב
אלכס

רוצים לקרוא עוד בנושא סמכות הורית?

ביקרו 181 פעמים, 1 ביקור היום

פורסם ב- בעיות ו-ילדים

הוסף חוות דעת

עליך להיות מחובר על מנת להוסיף חוות דעת.