פתיחת בלוג בנושא סמכות הורית

שמי אלכס גלצ'ינסקי ואני מטפל במכון CBT. בבלוג זה אעסוק בסמכות הורית כולל קשיים בהצגת גבולות ותקשורת לקויה במשפחה. 

רבים מאתנו בשלבים מסוימים בחיינו שואפים להקים משפחה למופת ולהביא ילדים לעולם. אידיאל זה מלווה אותנו מגיל הבגרות ועד לרגע בו חלום זה מתממש בחדר הלידה. רגעי אושר שוטפים אותנו לצד הברכות של קרובי משפחה וחברים, אך ביום מן הימים אנו, כהורים, נותרים לבד עם תינוק בעריסה, אשר מזכיר לנו את חובתנו ההורית לטפל בו ולעמוד לצידו במשמר ימים כלילות. לעתים וזה הרגע, בו ההורות שלנו נעמדת במבחן הראשון, בו נבחנות היכולות שלנו להיות סבלניים ועקביים עם התינוק. גם התקשורת בין בני הזוג הינה אתגר המלווה ביכולת להיות ערני לשינוי בדינאמיקה המשפחתית תוך מודעות מלאה לשינוי בסדרי עדיפויות של כל המשפחה ביחס לתינוק.

רוב המשפחות מתמודדות עם אתגר זה ביעילות רבה, אך ישנן משפחות המציגות קשיים בתפקודם הבינאישי וגם כלפי התינוק. משאבים רבים מושקעים למימוש ההורות, בהם המשפחה אמורה להתמלא ממקורות התמיכה השונים, אך ישנן משפחות ללא מקור תמיכה כלשהו ואז מאזן המשאבים נפגע משמעותית ואולי לראשונה המשפחה מראה תמונה של תפקוד בעייתי ובלתי סביר.

כאשר הדינאמיקה נפגעת בתוך המשפחה, מייד אנו יכולים לראות השפעה שלילית, אשר באה לידי ביטוי בהתנהגויות פוגעניות, החל מאלימות מילולית או אף פיזית עד התעלמות מצרכי הילד בשלבים שונים של התפתחותו. עם השנים הממדים רק גדלים ובסביבות גיל היסודי ניתן לראות ילדים עם בטחון עצמי ודימוי עצמי פגועים וכל זה כתוצאה לקשיים בתפקוד המשולש המשפחתי ( הורים – ילד).

ניסיוני הטיפולי בהדרכת הורים וטיפול בילדים מוכיח שבהחלט ניתן לזהות ולתקן את הדינאמיקה בתוך המשפחה וזאת לאחר תהליך של שיתוף פעולה ואמינות בין מטפל למשפחה ובכך, אולי להחזיר את האידיאל ההורי אליהם בחזרה, אך הפעם מתוך שליטה מלאה בנעשה בממלכתם.

נתראה בפוסט הבא
אלכס

רוצים לקרוא עוד בנושא סמכות הורית?

ביקרו 141 פעמים, 1 ביקור היום

פורסם ב- בעיות ו-ילדים

הוסף חוות דעת

עליך להיות מחובר על מנת להוסיף חוות דעת.