רמת מודעות גבוהה יכולה לסייע למבוגרים להתגבר על טראומות ילדות

זהו מחקר ראשון הבוחן את הקשרים בין מצוקות בשנות הילדות, מודעות גבוהה ובריאות – אשר מציג את הטענה כי מבוגרים אשר נמצאו ברמת מודעות גבוהה בעת קשיי הילדות הינם בעלי בריאות טובה יותר. ממצא זה הינו חשוב מאחר ומבוגרים אשר סבלו מהתעללות או הזנחה כילדים ידועים כבעלי בריאות פחות טובה.

חוקרים גילו כי מבוגרים הנוטים להיות מרוכזים ברגע ולקבל במודעות את תגובתם ל'כאן ועכשיו' – או הינם באופן כללי בעלי רמת מודעות גבוהה יותר – מדווחים על בריאות טובה יותר למרות קשיים שחוו בילדות. במחקר, אשר עומד להתפרסם בז'ורנל המקצועי "רפואה מונעת" (Preventive Medicine) החוקר דר. רוברט וויטאקר, MPH, וקולגות שלו, סקרו 2,160 מבוגרים אשר עובדים בתכנית Head Start להשכלה לילדים, תכנית גדולה ביותר מסוגה אשר ממומנת על ידי המדינה.

העונים לסקר, אשר עבדו ב66 תכניות שונות תחת Head Start, נשאלו האם חוו אחד או יותר מקשיי ילדות ידועים כגון התעללות או הורה הסובל מהתמכרות לסמים או אלכוהוליסט.

 

בנוסף, נשאלו הנסקרים שאלות על בריאותם הנוכחית, כמו גם על רמת המודעות שלהם – כלומר נטייתם לשים לב לפרטים ולמתרחש סביבם בחיי היום-יום כמו גם נטייתם להיות מודעים ולעבד את תגובותיהם ומחשבותיהם ברגעים הנתונים.

החוקרים ציינו כי רבע מהנשאלים דיווחו על 3 או יותר קשיים בשנות הילדות, וכמעט 30% מהנשאלים דיווחו כי הם סובלים משלוש בעיות בריאותיות או יותר, כגון דיכאון, כאבי ראש או כאבי גב.

עם זאת, הסיכון לסבול ממספר בעיות בריאות במקביל היה כ-50% נמוך יותר אצל אנשים בעלי מודעות גבוהה יותר בהשוואה לאלו בעלי מודעות נמוכה. עובדה זו התגלתה כנכונה אפילו אצל אנשים שסבלו מכמה קשיים שונים בשנות ילדותם.

"ללא קשר למספר הקשיים בילדות, אלו בעלי מודעות ברמה גבוהה יותר, דיווחו על התנהלות בריאותית טובה יותר באופן משמעותי, לדוגמא – שעות שינה מספיקות, או תפקוד יותר טוב כגון דיווח על פחות ימים בחודש בהם הם לא מרגישים טוב – פיזית או נפשית", מסביר וויטאקר, פרופסור לבריאות ציבורית ורפואת ילדים באוניברסיטת Temple.

 

"תוצאות המחקר שלנו מצביעות כי מודעות גבוהה יכולה להציע עמידות מסוימת מול בעיות בריאות שונות אצל מבוגרים, אשר לעיתים מהוות תוצאה של טראומת ילדות כלשהי". "אימון להעלאת רמת מודעות עשוי לעזור למבוגרים, כולל אלו אשר סבלו בעברת מטראומת ילדות כזו או אחרת, לשיפור מצבם הבריאותי ואף להתנהל ביתר אפקטיביות מול ילדים."

"מחקרים רבים בהיקפים קטנים יותר הראו כי לימודי טכניקות של מודעות אישית כמו מדיטציה, יכולים לשפר סימפטומים פסיכולוגיים ופיזיים כמו דיכאון וכאבים. אולם יש צורך במחקר נוסף לבחון האם התערבות להעלאת רמת מודעות יכולה לשפר מצב פיזי ותפקודי של אלו אשר סבלו מחוויות ילדות קשות", אומר וויטאקר.

כאשר כמעט שני שליש ממבוגרים אמריקאים מדווחים על חווית ילדות קשה אחת לפחות או יותר, אומר וויטאקר כי "תרגול העלאת מודעות יכול להיות דרך מבטיחה לצמצום המחיר שמשלמת החברה בסבל של מבוגרים אשר חוו טראומות ילדות".

הממצאים מגיעים בעקבות מחקר קודם שמצא נשים אשר עובדות בתכניות Head Start דיווחו על כמות בעיות פיזיות ונפשיות גבוהות מן הצפוי.

 

רוצים לקבל עדכונים על כתבות חדשות?

 

מקור:

http://psychcentral.com/news/2014/09/15/mindfulness-can-help-adults-overcome-childhood-trauma/74911.html

ביקרו 178 פעמים, 3 ביקורים היום

פורסם ב- בעיות, ילדים ו-פוסט-טראומה

הוסף חוות דעת

עליך להיות מחובר על מנת להוסיף חוות דעת.