התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]

אין תגובות

העומס שעל כתפיכם גדול מדי, הציפיות מכם בשמיים, הלילות מתקצרים, המלאכה מרובה, ודווקא אז, בנקודת הזמן בה אתם הכי זקוקים לו – הגוף שלך אינו עומד יותר בלחץ. הנשימה נעתקת, החזה שורף מכאבים ואתם כבר מדמיינים את הנורא מכל.

מפחיד. התקף חרדה הוא התקף קצר של פחד עמוק ופתאומי המעורר שלל סימפטומים פיזיים. זוהי תופעה שמתישה את הגוף, גורמת לאחריה לקשיי תפקוד, ורבים החווים אותה טועים וחושבים כי לקו בהתקף לב או בבעיה חמורה אחרת.

איך אפשר לעצור את ההתקפים ולמנוע חזרה של התקף חרדה בעתיד? ד”ר אוהד הרשקוביץ, פסיכולוג ומנהל מכון CBT לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, עם כל המידע שאתם צריכים לדעת על התקפי חרדה ודרך הטיפול בהם.

צפו בסרטון, בלי פאניקה:צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]
עוד >>

10 טיפים להתגבר על התקפי פאניקה!

אין תגובות

הפרעות הפאניקה משתייכות למשפחת התקפי החרדה, שהרי בהתקף פאניקה אדם חווה סוג של פחד על חייו, ולכן הוא מגיב בהתאם – כביכול כדי “לשרוד”.

הפרעת פאניקה – הינה תחושת פחד המועצמת באופן משמעותי ומלווה בהתקף עז בדומה לחרדה קשה ותחושת אימה, גם במצבים לא מאיימים כלל. התקף פאניקה יכול להופיע באופן פתאומי לחלוטין בכל סיטואציה שהיא כמו – במשבר גירושין, בצריכה של חומרים כימיים או תרופות, במקרים של מחלה קשה, שינויים קיצוניים ועוד מקרים שונים. ההתקף עצמו מלווה בתסמינים פיזיים לא נעימים מצד החווה את ההתקף, שהרי אדם מרגיש איום על חייו כביכול ולכן גופו מגיב בהתקפי פחד שיכולים להיות – נשימות מואצות, דופק מהיר, רעידות, סחרחורות ותחושת חנק.

תסמינים/סימפטומים המצביעים על התקפי פאניקה

התקף פאניקה מאופיין בתסמינים גופניים וקוגניטיביים שמגיעים לשיאם לרוב בתוך עשר דקות מתחילת ההתקף. ביניהם ניתן לראות תסמינים גופניים כמו – קוצר נשימה, לחץ בחזה, בחילות, רעידות, גלי חום וקור, דופק מהיר, תחושת חנק, התעלפויות, ואף תחושות ומחשבות קיצוניות כמו – חרדה למות, איבוד שליטה או שיגעון ועוד.

10 טיפים שיסייעו לכם להתגבר על התקפי פאניקה

 1. קחו פסק זמן והאטו את קצב הנשימה שלכם.
 2. דמיינו שאדם שתומך בכם ואתם סומכים עליו נמצא לידכם.
 3. צאו לטיול, נשמו אוויר צח והגיעו למצב של רגיעה.
 4. נשמו נשימות איטיות וארוכות. תשאפו אוויר, החזיקו אותו למשך 4 שניות והוציאו אותו.
 5. העסיקו את ראשכם ומחשבתכם במשימות הדורשות ריכוז, כמו קריאה או יצירה.
 6. האזינו למוסיקה מרגיעה ומשחררת.
 7. התקשרו לחברים, שבו איתם לקפה ודברו על דברים חיוביים.
 8. מקדו את המחשבות שלכם בסיטואציות נעימות שהיו לכם, ואל תחשבו על העתיד.
 9. נסו לבצע יוגה, מדיטציה או כל התעמלות אחרת לשחרר את הגוף.
 10. פהקו פיהוק ענק ומתחו את גופכם. לאחר פיהוק ומתיחה, אתם יכולים “להתחיל דף חדש”

קראו עוד על דרכי הטיפול בהתקפי פאניקה כאן

לסיכום:

טיפול בשיטת CBT הינו טיפול קוגניטיבי התנהגותי היעיל ביותר להתקפי פאניקה. במכון שלנו תוכלו למצוא אנשי צוות ייחודיים המתמחים בשיטה זאת. המטפל יעבוד יחד איתכם על שינוי דפוסי פאניקה וחרדה לצד שינוי התנהגותי אשר יוביל להעלמות התקפי הפאניקה.

פנו אלינו עוד היום ותוכלו ליהנות מחיים שלווים יותר!

 צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)10 טיפים להתגבר על התקפי פאניקה!
עוד >>

התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם?

אין תגובות

העומס שעל כתפיכם גדול מדי, הציפיות מכם בשמיים, הלילות מתקצרים, המלאכה מרובה, ודווקא אז, בנקודת הזמן בה אתם הכי זקוקים לו – הגוף שלך אינו עומד יותר בלחץ. הנשימה נעתקת, החזה שורף מכאבים ואתם כבר מדמיינים את הנורא מכל.

מפחיד. התקף חרדה הוא התקף קצר של פחד עמוק ופתאומי המעורר שלל סימפטומים פיזיים. זוהי תופעה שמתישה את הגוף, גורמת לאחריה לקשיי תפקוד, ורבים החווים אותה טועים וחושבים כי לקו בהתקף לב או בבעיה חמורה אחרת.

איך אפשר לעצור את ההתקפים ולמנוע חזרה של התקף חרדה בעתיד? ד”ר אוהד הרשקוביץ, פסיכולוג ומנהל מכון CBT לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, עם כל המידע שאתם צריכים לדעת על התקפי חרדה ודרך הטיפול בהם.

צפו בסרטון, בלי פאניקה.

צפו בסרטונים נוספים בנושאי חרדה:צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם?
עוד >>

סימפטומים של התקפי חרדה – מאמר ניפוץ המיתוסים הגדול

אין תגובות

הפרעות חרדה מוגדרות כתחושות מופרזות של דאגה, פחד או חרדה בלתי רציונאליים ובלתי מציאותיים, מאירועים וממצבים שונים.
על פי הערכות סטטיסטיות, שכיחותן באוכלוסייה נעה בין 10% – 5%, כאשר עוצמתן משתנה מחולה לחולה.
במאמר זה נספר לכם על הסימפטומים האופייניים להפרעות חרדה ועל דרך הטיפול האפקטיבית בתופעה הטורדנית, הפוגעת באיכות חייהם של שכבות רבות באוכלוסייה

חרדה – סימפטומים
החרדה מורכבת, בדרך כלל, מחרדה קבועה וכרונית ומהתקפי חרדה (המוכרים גם כהתקפי פאניקה) המופיעים באופן פתאומי ובלתי צפוי, ולכאורה, גם בלי סיבה הגיונית נראית לעין.
התקפי החרדה הללו מלווים בתסמינים פיזיים ונפשיים קשים, עד כדי כך שהחולה מגיע למצב של פחד מאיבוד שליטה, שיגעון ואפילו מוות (לא פעם אנשים הסובלים מהתקף חרדה, בטוחים שהם לוקים בהתקף לב).
מסיבות אלו, חשוב ללמוד לזהות ולאבחן את התסמינים של התקף חרדה:

 • דופק מואץ
 • עלייה בלחץ הדם
 • לחץ בחזה
 • רעידות בלתי רצוניות
 • הזעה מוגברת (ידיים לחות)
 • קוצר נשימה/נשימה מהירה, סחרחורות ותחושת בלבול
 • כאבי בטן
 • בחילות
 • שלשול/עצירות
 • חיוורון
 • קשיי ריכוז
 • ראייה מטושטשת
 • קהות חושים

כאמור, התקף פאניקה עלול לקרות בכל מקום וללא טריגר נראה לעין (התסמינים לא יופיעו לאחר טראומה או קבלת בשורות רעות).
כמו כן, משך ההתקף נע בין כמה דקות לשעה, כשהשיא מגיע לאחר 10 דקות.

אדם שחווה התקף פאניקה מפתח, בדרך כלל, פחד מפני התקף נוסף. הוא אף עלול להגיע למעגל קסמים של הימנעות ממקור הפחד, המוביל להסתגרות בבית ולפגיעה ממשית באיכות החיים ובתפקוד היום יומי.

טיפול בחרדות – טיפול CBT:
שילוב של שינוי מחשבתי ושינוי התנהגותי יסייע בשבירת מעגל הקסמים של הפחדים הבלתי רציונאליים, המובילים להימנעות ולחוסר תפקוד תקין.
טיפול CBT מתחלק לשני שלבים, המשלימים זה את זה:

 • טיפול קוגניטיבי –הנחת היסוד היא שמחשבה יוצרת רגש.
  כדי לטפל ברגשות השליליים, חשוב, תחילה לזהות את המחשבות השליליות והבלתי רציונאליות ולהחליפן במחשבות מציאותיות, מאוזנות ורציונאליות יותר.
  באמצעות טיפול CBT יעיל וממוקד, מצליח המטופל לשים לב למחשבות שלו (העלאת המחשבות על פיסת נייר, למשל). המודעות העצמית תאפשר לו לזהות את המחשבות המעוותות ולהחליפן במחשבות חיוביות שתתרומנה לרגשות חיוביים יותר.
 • טיפול התנהגותי – כידוע, ההימנעות ממצב מסוים רק מגבירה את עוצמת הפחד. לדוגמה – לאדם הסובל מחרדת נהיגה, ההימנעות מנסיעה על הכביש רק תחזק את תחושת הפחד ממצבי נהיגה.בשלב הזה הטיפול מתמקד בחשיפה הדרגתית של המטופל לסיטואציות מעוררות חרדה. טכניקות הרפיה הנלמדות ומתורגלות במהלך הטיפול מסייעות למטופל להיחשף (בקצב האישי שלו ועל פי צרכיו הייחודיים) לסיטואציות שאיימו עליו בעבר.
  לדוגמה – הסתכלות על תמונות של עכבישים יכולה להיות משימה ראשונה בדרך להתמודדות יעילה עם ארכנופוביה (פחד מעכבישים).

הפרעות חרדה, המלוות בהתקפי פאניקה, פוגעות באיכות החיים ובתפקוד היום יומי של החולה. הבשורה הטובה היא שלא חייבים להמשיך לסבול מהן.
טיפול בחרדות בשיטת CBT  הינו טיפול יסודי וקפדני, המאפשר למטופל להתגבר על ההפרעה ועל הסימפטומים הנלווים לה, הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)סימפטומים של התקפי חרדה – מאמר ניפוץ המיתוסים הגדול
עוד >>

תקופת החגים – כיצד ניתן להימנע מהתקפי חרדה

אין תגובות

הפרעות חרדה מתאפיינות בתחושות פחד או בהלה עזים וקיצוניים, המלוות הן בתסמינים פיזיים והן בתסמינים נפשיים.
התקפי החרדה שחווה החולה קשורים, בדרך כלל, לחשיפה לגורם הגירוי (לדוגמה – אדם הסובל מאגורפוביה סובל מהתקף חרדה כשהוא נחשף למקומות פתוחים והומי אדם)

החגים כגורם סיכון להתקפי חרדה
אין ספק כי תקופת החגים מהווה קטליזטור עוצמתי להתקפי חרדה, בעיקר כאלו הנובעים מחרדה חברתית או חרדה מוכללת (Generalized Anxiety Disorder, GAD).

אם ההכנות לחג נחשבות למלחיצות ומתוחות עבור המארח הממוצע, הרי שהן עלולות להיות הרבה יותר “מאיימות” עבור מארחים הסובלים מהפרעות חרדה. אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מוכללת, למשל, נאלצים להתמודד עם שאלות רבות במהלך ההכנות לחג – האם אצליח לעמוד בציפיות של האורחים? האם כולם יגיעו למפגש? האם הערב יעבור בשלום?  מה יחשבו עלי? ועוד ועוד…..

גם אנשים הסובלים מחרדת נהיגה או מאגורפוביה (פחד ממקומות ציבוריים ופתוחים) עלולים להיקלע לסיטואציות מעוררות חרדה בתקופת החגים – כבישים סואנים, קניונים עמוסים וסופרמרקטים מלאים עד אפס מקום, הם רק חלק מהשינויים המהווים גורם זרז להתקפי חרדה.

לאנשים הסובלים מחרדה חברתית קשה במיוחד לשרוד את תקופת החגים.
קשה להם להתמודד עם ארוחות חג משפחתיות, בהן נוכחים אנשים רבים (קרובים ורחוקים), וזאת משום שהם חווים פחד בלתי רציונאלי מפני שיפוטיות וביקורתיות תמידית ויתרה של הסובבים אותם.
אם במהלך השנה, הם יצליחו להימנע מלהשתתף במפגשים חברתיים, הרי שבחגים ההתחמקות היא כמעט בלתי אפשרית.

כאמור, התקפי החרדה מלווים בתחושות לא נעימות וקיצוניות המתבטאות גם באופן פיזי – דופק מואץ, הזעת יתר, כאבי בטן, הקאות, תחושת נימול, גלי חום וכו’ וגם באופן נפשי – מתח, פחד, קשיי ריכוז, שכחה, עצבנות יתר ואיבוד שליטה.
החרדות, על כל גווניהן, פוגעות בתפקוד התקין של הסובל ומונעות ממנו לתקשר ולהתנהל באופן פונקציונאלי, הן בסיטואציות יומיומיות והן בעונות החגים.

הפרעות חרדה – טיפול CBT;
הבשורה הטובה היא שלא חייבים להמשיך לסבול מהתקפי חרדה.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי קצר מועד, תכליתי ומכוון מטרה יאפשר גם לסובלים מהפרעות חרדה לעבור את תקופת החגים בשלום, ואפילו ליהנות ממנה.
את הטיפול מומלץ להתחיל, כמובן, מספר חודשים לפני בוא החג.

טיפול CBT  מתחלק לשני שלבים:

 • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מתמקד באיתור דפוסי החשיבה הלקויים והמעוותים של המטופל ובהחלפתם במחשבות ריאליות וחיוביות יותר. כך למשל, אדם הסובל מחרדה חברתית סיגל לעצמו דפוסי חשיבה המגבילים אותו להשתתף באופן פעיל בשיחות ובמצבים חברתיים יומיומיים.
 • טיפול התנהגותי – מטרת הטיפול ההתנהגותי היא לחשוף את המטופל באופן הדרגתי ומבוקר (מהקל אל הקשה) לגורם הגירוי, עד להפחתה מוחלטת של החרדה והתסמינים הנלווים לה. בשלב הזה מקבל המטופל כלים מעשיים להתמודדות עם סיטואציות מעוררות חרדה, במטרה לאפשר לו לאמץ דפוסי התנהגות סתגלניים יותר

טיפול CBT יעיל וממוקד מעניק כלים אפקטיביים למיגור התקפי חרדה, המאיימים להתפרץ בתקופות “רגישות” בחיים, ובכללן בעונת החגים.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)תקופת החגים – כיצד ניתן להימנע מהתקפי חרדה
עוד >>

לגזור ולשמור: 10 טיפים למניעת התקפי חרדה

אין תגובות

כל מי שחווה התקף חרדה יודע כי מדובר ברגעים, קצרים אמנם, שמגיעים משום מקום. אלו רגעים קשים ומפחידים במיוחד, שנדמה כי לעולם לא תצא מהם- הדופק טס, אתה מקשה לנשום, המחשבות מעורפלות, אתה חווה אי שקט וחוסר מנוחה ולא מצליח בשום אופן להירגע, אתה מרגיש כאילו אתה חווה התקף לב ועומד למות או לחלופין, עומד להשתגע.

לפניך כמה טיפים וטכניקות שיסייעו לך לשלוט בהתקפי חרדה וגם לנסות ולהפחית את תדירותם :

1. נהל אורח חיים רגוע ומאוזן – הטיפ הראשון לטיפול בחרדות הוא לנסות ולהימנע, במידת האפשר, מהלחצים שמעודדים התפרצות של התקפי חרדה- הקפד על שינה טובה, מנוחה וצא לחופשות.

2. תזונה נכונה–  הפחת קפאין, סוכרים ומזונות שמנים מהתפריט שלך- כל אלה הוכחו כיעילים בהפחתת התקפים.

3. נשום עמוק והרפה את השרירים– נסה למנוע מההתקף להחריף- אם אתה מרגיש שהתקף חרדה בדרך, נשום נשימות עמוקות והרפה את השרירים בטכניקה של מתיחה והרפיה- התמקד כל פעם באזור אחר, מתח את השרירים למספר שניות והרפה, ואל תשכח לנשום.

4. הרגש את הגוף שלך – מתח את הזרועות למעלה, גע באצבעות, ברגליים- בקיצור, תחוש את עצמך. זה עשוי לעזור להרגיע את תחושת חוסר השליטה וחוסר הגבולות, ולשים גבול לחרדה.

5. שנה אווירה – זה יכול להיות שינוי של הסביבה או פשוט מיקוד במשהו אחר. כשאתה מתחיל לזהות סימנים של התקף, נסה להתמקד בכל דבר אחר- תשיר שיר שאתה אוהב במיוחד, ספר לעצמך בדיחה-  כל דבר שעשוי לעצור את תהליך המחשבה השלילית שמביא להתקפי חרדה. מרגע שמצאת משהו שעובד בשבילך- זכור אותו ודבוק בטכניקה הזו בפעם הבאה.

6. נהל יומן התקפי חרדה – כתוב ביומן טכניקות שסייעו לך להתמודד עם התקפים קודמים, מספרי טלפון של הרופא המטפל שלך, קו חירום או כל אדם שסייע לך בעבר או עשוי לסייע לך להתמודד עם ההתקף- כך שאם תחוש שהתקף החרדה יוצא משליטה, תוכל לבקש עזרה, ובקלות.  שמור יומן כזה בכל מקום בו אתה שוהה זמן רב – בבית, ברכב ואפילו במקום העבודה שלך.

7. אל תישאר לבד – אל תתבייש לשתף אנשים קרובים במה שקורה לך. הבושה, הבדידות והתחושה שאף אחד לא מסוגל להבין מה אתה עובר, עשויות להגביר את החרדה. כאשר אתה חווה התקף, פנה לאדם קרוב, שאתה יודע שתוכל לסמוך עליו במצבים כאלה, ובקש את עזרתו- דבר איתו בטלפון, בקש שיבוא לשהות איתך פיזית- העיקר שתרגיש שאתה לא לבד במערכה.

8.  אל תפחד מההתקף – פחד מגביר פחד. פחד מהתקף חרדה מגביר הפרעות חרדה ולכן, לפעמים דווקא הניסיון להימנע מהתקפים כאלה, עלול להגביר אותם. זכור כי בסך הכל, התקף נמשך זמן מוגבל, קבל את זה והרפה מהפחד.

9. נסה טיפול תרופתי– ישנן תרופות מרשם שהוכחו כיעילות בהפחתת התקפים. אולם, זכור כי זהו פתרון לטווח הקצר בלבד ועדיף לפנות לטיפול שיסייע בהתמודדות עם הגורמים להתקפים.

10. פנה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי – טיפול CBT הוכח כיעיל ביותר לטיפול בהפרעות חרדה – הוא פועל להתמודדות עם התקפי החרדה במישור החשיבתי וגם מעניק כלים פרקטיים להתמודדות.

אם אתה סובל מהתקפי פאניקה לעיתים קרובות ומרגיש ששגרת החיים שלך נפגעת, זה הזמן לקחת את ההתמודדות צעד אחד קדימה ולפנות לטיפול שעשוי לשפר משמעותית את חיי  היומיום שלך.

לפרטים נוספים אודות טיפול CBT בהתקפי חרדה אנא השאר את פרטיךצור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)לגזור ולשמור: 10 טיפים למניעת התקפי חרדה
עוד >>

אילו סוגי חרדות ישנן, וכיצד ניתן לטפל בהן?

אין תגובות

חרדה הינה אחת הבעיות השכיחות ביותר בתחום של בריאות הנפש, הפוגעת בכל שכבות האוכלוסייה, כולל אוכלוסיות בריאות ונורמטיביות.
היא מוגדרת כפחד קיצוני ולא רציונאלי, הגורם להימנעות מהתמודדות עם הסיטואציה, הגורם או החפץ, הגורמים לפחד.
החרדה משקפת הקצנה של פחד לגיטימי ואבולוציוני שקיים בכל אדם, עד כדי שיבוש אורח החיים והתפקוד היומיומי.
על פי מחקרים שבוצעו בתחום, עולה כי לפחות חמישה אחוז מהאוכלוסייה, סובלים מהפרעות חרדה בעוצמה כזו או אחרת.
עוד עולה כי, רק פחות משליש מהסובלים, בוחרים לפנות לטיפול בחרדות, בשל הסטיגמה הקיימת על הפונים לקבלת סיוע נפשי.

ניתן לחלק את סוגי החרדות למספר קבוצות:

 • הפרעת חרדה כללית (GAD) – הפרעת חרדה כללית נחשבת לבעיה נפשית מאוד נפוצה. על פי נתונים סטטיסטיים, בין ארבעה לשמונה אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים ממנה. המאפיין העיקרי שלה, הינו עיסוק מתמיד במחשבות טורדניות (המעלות את מפלס המתח והחרדה) ברוב שעות היום, וללא קשר לאירוע ממשי. הדאגות והמחשבות השליליות הן תמידיות ומשתלטות על כל תחומי החיים (לימודים, עבודה, זוגיות, קשרים חברתיים וכו’). התסמינים הפיזיים, הנלווים להפרעת חרדה כללית הם: עייפות, קשיי ריכוז, חולשה, עצבנות והפרעות שינה.
 • הפרעת פאניקה (Panic Disorder) – התקף פאניקה מאופיין כמצב של תחושת פחד וחרדה עזה וקיצונית, המגיעה לשיאה תוך עשר דקות ונמשכת כחצי שעה. התקפי החרדה מופיעים בהתחלה ללא טריגר (גורם חיצוני) ובהמשך הם עלולים להגיע למצבים קיצוניים של הימנעות מוחלטת מחשיפה למקומות פומביים הומי אדם (אגורפוביה). התקפי הפאניקה מלווים בתסמינים פיזיים קשים: הפרעות בקצב הלב, הפרעות נשימה, יובש בפה, רעידות בלתי רצוניות, הזעת יתר, לחצים בחזה, הפרעות במערכת העיכול, פחד אי רציונאלי ותמידי ממוות וכו’.
 • פוביה ספציפית PHOBIA)) – פוביה הינה מצב של פחד והתקף חרדה קיצוני, הממוקד בחפץ מסוים, בעל חיים או סיטואציה ספציפית. תגובת החרדה היא מוקצנת, בלתי פרופורציונאלית ואינה תואמת את המציאות.
 • חרדה חברתית – אחד מהסוגים השכיחים של פוביה הוא חרדה חברתית, שמאופיינת כפחד קיצוני ולא רציונאלי ממצבים של ביקורת או דחייה על ידי אנשים אחרים. אנשים הסובלים מחרדה חברתית מפחדים ליצור אינטראקציה עם אנשים ועקב כך נכנסים למעגל של הימנעות מחשיפה חברתית. התופעה פוגעת באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, ולעיתים קרובות, גם גורמת לדיכאון נפשי.
 • אגורפוביה – אגורפוביה מבטאת פחד של אנשים ממקומות ציבוריים הומים וממרחבים גדולים ופתוחים. אנשים הסובלים מהתופעה נמנעים מלעשות דברים בסיסיים, כדוגמת נסיעה ברכבת/באוטובוס או יציאה לקניונים.

פוביות ספציפיות נוספות: פחד מעקרבים/עכבישים, פחד מדם, פחד גבהים ועוד.

 •  הפרעה טורדנית כפייתית (OCD) – הפרעה טורדנית כפייתית מתאפיינת במחשבות טורדניות, אובססיביות ופולשניות, הגורמות להתנהגויות כפייתיות, שנועדו להפחית את רמת החרדה. חזרתיות קומפולסיבית על פעולות מסוימות (רחצת ידיים, סידור חפצים בסדר מסוים ועוד) גורמת לסובלים מההפרעה להירגע.
 • הפרעה פוסט טראומטית (PTSD)  – הפרעה פוסט טראומטית הינה הפרעת חרדה הנגרמת כתוצאה מחשיפה לאירוע טראומטי (פיגוע, אונס, תאונת דרכים וכו’). אנשים הסובלים ממנה ממשיכים לחוש ולחוות את החוויה הטראומטית ואת הפחד מפציעה ו/או ממוות, עד כדי פגיעה בתפקוד היומיומי.

המשותף לכל הפרעות החרדה הוא הפחד המשתק והבלתי רציונאלי, הגורם להימנעות מהסיטואציות שמעלות את החרדה. מעגל ההימנעות והתסמינים הפיזיים הנלווים לחרדה, פוגמים באופן משמעותי באורח החיים ובתפקוד היומיומי התקין.

טיפול בחרדות – לא חייבים להמשיך לסבול!

טיפול CBT הוכח כטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם הפרעות חרדה, על כל גווניה.
הטיפול מתמקד בשני תחומים חשובים, המשלימים זה את זה:

 • טיפול קוגניטיבי – הבסיס של הפרעות חרדה נעוץ בדפוסי חשיבה טורדניים, שליליים ובלתי רציונאליים. לכן, השלב הראשון של הטיפול מתמקד בהתחקות אחר המחשבות החרדתיות והפתולוגיות, במטרה לשנות אותן ולהתאימן למציאות.
 • טיפול התנהגותי – בשלב השני מפתח המטפל, בשיתוף פעולה מלא עם המטופל, דפוסי התנהגות נורמטיביים הולמים, המאפשרים להתמודד, הלכה למעשה, עם אותן סיטואציות, שנתפסות כמאיימות.

טיפול CBT הינו טיפול קצר (3-6 חודשים), יעיל, ממוקד ומכוון מטרה.
הטיפול הינו  אקטיבי וניתן למדידה (המטופל מעורב באופן אקטיבי בטיפול ויש לו אפשרות להעריך ולכמת את ההישגים).

הפרעת חרדה הינה תופעה נפוצה,  המאפיינת את העולם המערבי והמודרני. הבשורה הטובה היא, שלא חייבים לסבול מהפרעות חרדה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל וממוקד, יסייע לכל אחד ואחד להתמודד ולהתגבר על אתגרים וקונפליקטים רגשיים מעוררי חרדה.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)אילו סוגי חרדות ישנן, וכיצד ניתן לטפל בהן?
עוד >>