כל מה שרצית לדעת על הפרעות חרדה ולא ידעת את מי לשאול

כל מה שרצית לדעת על הפרעות חרדה ולא ידעת את מי לשאול

חרדות הן עניין לא פשוט ורבים מאיתנו מתמודדים איתן ברמות שונות על בסיס יומי. סביב הנושא הגדול הזה, מרחפות המון שאלות ולא מעט אי ודאות. בין התהיות שעולות:

  • האם יש לכם בכלל הפרעת חרדה או שאתם סתם דאגנים?
  • ממה נובעות הפרעות חרדה, איך הן מתחילות?
  • איך מתמודדים עם חרדות? מה סוגי הטיפול ומה ההבדל ביניהם?

אנו נתקלים בשאלות אלו לא מעט ושאלות נוספות מגיעות לשולחננו באופן יומיומי. כדי להקל עליכם את תהליך הלמידה, ריכזנו חומרים שאספנו וכתבנו על חרדות בכל ההיבטים. תוכלו למצוא תשובות ומידע בקישורים הבאים:

דר' אוהד הרשקוביץכל מה שרצית לדעת על הפרעות חרדה ולא ידעת את מי לשאול
עוד >>

10 דרכים לבדוק האם יש לי הפרעת חרדה כללית

10 דרכים לבדוק האם יש לי הפרעת חרדה כללית

מתי הדאגה הפרטית שלכם חוצה את הקו ולמעשה כבר מוגדרת כהפרעה חרדה? איך בודקים אם אתם סובלים מחרדה כללית ולא סתם בעלי נטייה לדאגנות? להלן עשרה תסמינים אופייניים להפרעת חרדה כללית. אם אתם חווים את רוב או כל התסמינים הללו, לאורך תקופה מתמשכת – כדאי מאוד לגשת לאבחון מקצועי ולבחון אפשרויות טיפול. פשוט, כדי לא לסבול יותר.

דר' אוהד הרשקוביץ10 דרכים לבדוק האם יש לי הפרעת חרדה כללית
עוד >>

התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]

העומס שעל כתפיכם גדול מדי, הציפיות מכם בשמיים, הלילות מתקצרים, המלאכה מרובה, ודווקא אז, בנקודת הזמן בה אתם הכי זקוקים לו – הגוף שלך אינו עומד יותר בלחץ. הנשימה נעתקת, החזה שורף מכאבים ואתם כבר מדמיינים את הנורא מכל.

מפחיד. התקף חרדה הוא התקף קצר של פחד עמוק ופתאומי המעורר שלל סימפטומים פיזיים. זוהי תופעה שמתישה את הגוף, גורמת לאחריה לקשיי תפקוד, ורבים החווים אותה טועים וחושבים כי לקו בהתקף לב או בבעיה חמורה אחרת.

איך אפשר לעצור את ההתקפים ולמנוע חזרה של התקף חרדה בעתיד? ד"ר אוהד הרשקוביץ, פסיכולוג ומנהל מכון CBT לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, עם כל המידע שאתם צריכים לדעת על התקפי חרדה ודרך הטיפול בהם.

צפו בסרטון, בלי פאניקה:

דר' אוהד הרשקוביץהתקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]
עוד >>

התקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]

התקפי חרדה. העומס שעל כתפיכם גדול מדי, הציפיות מכם בשמיים, הלילות מתקצרים, המלאכה מרובה, ודווקא אז, בנקודת הזמן בה אתם הכי זקוקים לו – הגוף שלך אינו עומד יותר בלחץ. הנשימה נעתקת, החזה שורף מכאבים ואתם כבר מדמיינים את הנורא מכל.

מפחיד. התקף חרדה הוא התקף קצר של פחד עמוק ופתאומי המעורר שלל סימפטומים פיזיים. זוהי תופעה שמתישה את הגוף, גורמת לאחריה לקשיי תפקוד, ורבים החווים אותה טועים וחושבים כי לקו בהתקף לב או בבעיה חמורה אחרת.

איך אפשר לעצור את ההתקפים ולמנוע חזרה של התקף חרדה בעתיד? ד"ר אוהד הרשקוביץ, פסיכולוג ומנהל מכון CBT לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, עם כל המידע שאתם צריכים לדעת על התקפי חרדה ודרך הטיפול בהם.

צפו בסרטון, בלי פאניקה.

דר' אוהד הרשקוביץהתקפי חרדה – מהם התסמינים וכיצד ניתן לטפל בהם? [וידאו]
עוד >>

5 חרדות נפוצות בקרב בני נוער אשר ניתן להתמודד איתן תוך זמן קצר

ישנן חרדות נפוצות האופייניות במיוחד אצל בני נוער בגיל ההתבגרות טיפול CBT מהיר וממוקד יכול לסייע במניעת הסתגרות, סבל ודיכאון מיותרים, המכבידים על אורח חייהם של המתבגרים שלנו

לאחר תום תקופת הילדות, נדרשים בני נוער להתמודדויות חדשות, ולדרישות חברתיות שטרם יצא להם להתמודד עמן לפני: לימודים תובעניים, קשרים עם בני המין השני, קבוצות חברים חדשות ועוד. בני נוער רבים עשויים לפתח חרדות הנובעות מהתמודדויות אלו, ובמידה ואינם מצליחים להתגבר על החרדות בכוחות עצמם, החרדות עלולות להמשיך וללוות אותם גם בבגרותם.

דר' אוהד הרשקוביץ5 חרדות נפוצות בקרב בני נוער אשר ניתן להתמודד איתן תוך זמן קצר
עוד >>

סימפטומים של התקפי חרדה – מאמר ניפוץ המיתוסים הגדול

הפרעות חרדה מוגדרות כתחושות מופרזות של דאגה, פחד או חרדה בלתי רציונאליים ובלתי מציאותיים, מאירועים וממצבים שונים. על פי הערכות סטטיסטיות, שכיחותן באוכלוסייה נעה בין 10% – 5%, כאשר עוצמתן משתנה מחולה לחולה. במאמר זה נספר לכם על הסימפטומים האופייניים להתקפי חרדה ועל דרך הטיפול האפקטיבית בתופעה הטורדנית, הפוגעת באיכות חייהם של שכבות רבות באוכלוסייה

דר' אוהד הרשקוביץסימפטומים של התקפי חרדה – מאמר ניפוץ המיתוסים הגדול
עוד >>

חרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?

הפרעות חרדה קיימות אצל ילדים ומבוגרים כאחד, אבל האם הן באות לידי ביטוי באותו אופן? האם חרדה אצל ילדים שונה מחרדה בקרב מבוגרים? איך מזהים שהילד סובל מהפרעת חרדה ולא מסתם פחד? וכיצד מטפלים בחרדות אצל ילדים?

הפרעת חרדה כללית מאופיינת בדאגה מתמשכת, לא רציונאלית, ומוגזמת לגבי דברים יומיומיים.
ילדים, באופן טבעי, מתמודדים עם פחדים רבים- אנשים חדשים, סיטואציות לא מוכרות שהם נאלצים להסתגל אליהן, מסגרות חדשות שחורגות מהביטחון שמספקים ההורים. פחדים שנובעים מסיטואציות כאלה הם טבעיים לחלוטין אולם,
כאשר הם באים לידי ביטוי בתגובה חריגה ומוגזמת, ביחס לסיטואציות פשוטות שאין בהן כל סכנה אובייקטיבית, כגון: נסיעה במכונית, מפגש עם כלבים וסיטואציות חברתיות-  עולה החשד שאין מדובר בפחדים טבעיים אלא בהפרעת חרדה
הדורשת התערבות מקצועית וטיפול בחרדות.

סימפטומים שעלולים להעיד על הפרעת חרדה אצל ילדים

הילד מסרב ללכת לישון ומושך ככל יכולתו את שעות הערות, או מבקש שההורה יישן איתו, הילד מתעורר פעמים רבות במשך הלילה מסיבות שונות, הילד מרטיב במיטה, הילד מתקשה להתרכז גם בפעילויות מהנות כמו משחק, מפחד מהחושך, מפחד ללכת לחברים או מפחד לשהות לבד. אלו סימפטומים שעלולים להעיד על חרדה אצל ילדים.

ביטויים של הפרעות חרדה אצל ילדים

התקפי פאניקה  הילד עלול לסבול מהתקפים קצרים אך אינטנסיביים אשר מלווים בסימפטומים גופניים עזים: בחילות והקאות, רעידות וצמרמורות, הזעה מוגזמת, כאבי בטן וכאבי ראש.

חרדה חברתית
– כאשר הילד מראה סימנים של פחד מסיטואציות חברתיות יומיומיות כמו: דיבור בכתה או מחוץ לבית בכלל, חשש לאכול בפני אנשים, ביישנות מוגזמת בסיטואציות חברתיות והימנעות ממפגשים חברתיים, סביר כי הילד סובל מחרדה חברתית.

חרדת נטישה
– הילד מגיב באופן מוקצן לסיטואציות של פרידה מההורים או מהבית, עד כדי הפרעה לפעילות הרגילה, סובל מסיוטים או בעיות שינה, או מסימפטומים פיזיים כאשר הוא חווה סיטואציות של פרידה, הדבר עלול להעיד על חרדת נטישה.

התמודדות עם חרדה אצל ילדים

ראשית, יש לזכור כי לא כל סימן לחרדה מעיד על הפרעות חרדה אצל ילדים. ילד שמעדיף את חברת הוריו, מסרב לעיתים ללכת לחברים או מרטיב בלילה בתקופות מסוימות, לא בהכרח סובל מחרדה חברתית או מחרדת נטישה.
אולם, חשוב להיות ערניים, וכאשר מזוהים מצבים של חרדה שפוגעים בתפקוד התקין של הילד ובאורח חייו, מומלץ לנקוט במספר צעדים:
בדקו את עצמכם – אם אתם חרדים בעצמכם, הילד מרגיש בזה ומחקה אתכם.
העניקו לילד תחושת בטחון –  שדרו לילד שמה שהוא מרגיש טבעי לחלוטין וזה יעבור. הוא נוטה לסמוך עליכם.
אל תשדרו לחץ – אם אתם משדרים לחץ כאשר הילד מגלה תסמינים של חרדה, אתם מגבירים את תחושת החרדה שלו.
פנו לטיפול
– אם מדובר בסיטואציה שאתם,כהורים, אינם מצליחים להתמודד איתה, חשוב שתפנו לסיוע מקצועי.
טיפול בחרדה עשוי להיות יעיל מאוד ולסייע לשפר תוך זמן קצר את התמודדות הילד עם הסיטואציות מעוררות החרדה ואת תפקודו.

דר' אוהד הרשקוביץחרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?
עוד >>

תסמינים של הפרעות חרדה ודרכי טיפול נפוצות

מציאות החיים בחברה המודרנית מספקת לנו שלל סיטואציות מלחיצות, אירועים מאתגרים ומצבים מעוררי חרדה ובהתאם, הפרעות חרדה שכיחות כיום הרבה יותר משהיו בעשורים קודמים ונפוצות בקרב כלל שכבות האוכלוסייה-  הערכות סטטיסטיות מצביעות על כך שכחמישה עד עשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה סובלים המפרעות חרדה בעוצמה זו או אחרת ויותר מכך, מרבית האנשים עוברים לאורך חייהם, כחלק מהחוויה האנושית, לפחות תקופה אחת המאופיינת בחרדה גבוהה, גם אם אינה מאובחנת כהפרעת חרדה פורמאלית.  הפרעות חרדה ילוו פעמים רבות גם בהתקפי פאניקה בתדירות וחומרה משתנות.

דר' אוהד הרשקוביץתסמינים של הפרעות חרדה ודרכי טיפול נפוצות
עוד >>