מה ניתן לעשות שכשמתקשים בשמירה על סמכות מול הילדים?

חשים שאיבדתם כל השפעה על הילד ואתם מרגישים אובדי עצות? ילדים מסתגלים למצבים ולתנאים חדשים במהירות גבוהה יחסית, אבל כדי להחזיר את המושכות לידיים שלכם אתם אלו שתצטרכו להשתנות על מנת לבסס מחדש את הסמכות ההורית שלכם.

איך משנים את התנהלות הבית ונוקטים באסרטיביות הורית? ד"ר אוהד הרשקוביץ ואלכס גלצ'ינסקי, צוות מכון CBT, על השינויים בהם צריך לנקוט כדי לעורר את השינוי ולנקוט באסרטיביות הורית.

לצפייה בסרטון:

סרטונים נוספים בנושא סמכות הורית:
סמכות הורית – מה הופך אותנו להורים טובים יותר? http://youtu.be/EGBg4gy5ipE
הילד אינו משתף פעולה? כיצד תזהו שקיימת בעיה בסמכות ההורית http://youtu.be/84sgjyg8xBo

דר' אוהד הרשקוביץמה ניתן לעשות שכשמתקשים בשמירה על סמכות מול הילדים?
עוד >>

כיצד תזהו שקיימת בעיה בסמכות ההורית

עבור הילדים שלכם, אתם גם תהפכו את העולם אם צריך, אבל לאחרונה אתם מתחילים לחוש שמשהו בקשר עם הילד השתנה. ככל שהוא מתבגר יכולת השליטה שלכם פוחתת ונראה שהוא אינו מוכן לשתף אתכם פעולה יותר, בכל נושא בו הוא אינם רואה תועלת מיידית.

מתי מדובר בתופעה נורמאלית הנובעת מההתפתחות הטבעית ומתי נדע שהסמכות ההורית שלנו בבעיה? ד"ר אוהד הרשקוביץ ואלכס גלצ'ינסקי, צוות מכון CBT, מדברים על זיהוי מכשולים ביכולת שלנו להשפיע על התנהגותו והתנהלותו של הילד.

צפו בסרטון:

 

סרטון נוסף בנושא סמכות הורית:

סמכות הורית – מה הופך אותנו להורים טובים יותר? http://youtu.be/EGBg4gy5ipE

דר' אוהד הרשקוביץכיצד תזהו שקיימת בעיה בסמכות ההורית
עוד >>

סמכות הורית – מה הופך אותנו להורים טובים יותר?

גם אתם, כמו הורים רבים, משקיעים מאמץ ומחשבה מרובה על אופן גידול וחינוך הילדים שלכם. חינוך הילדים הוא נושא חשוב ומשמעותי, אשר משפיע רבות על האדם שהילד שלכם יגדל להיות, אך המשימה היא אינה פשוטה כלל. אף אחד אינו מלמד אותנו להיות הורים ואף ילד אינו דומה למשנהו.

אז מאיפה אנחנו, כהורים, יכולים להתחיל? מה בתפקוד שלנו אל מול הילדים, הופך אותנו להורים טובים? ד"ר אוהד הרשקוביץ ואלכס גלצ'ינסקי, צוות מכון CBT לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, משוחחים על הדינמיקה ההורית ועל השפעתה על התפתחות הילד.

צפו בסרטון:

 

דר' אוהד הרשקוביץסמכות הורית – מה הופך אותנו להורים טובים יותר?
עוד >>

חרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?

הפרעות חרדה קיימות אצל ילדים ומבוגרים כאחד, אבל האם הן באות לידי ביטוי באותו אופן? האם חרדה אצל ילדים שונה מחרדה בקרב מבוגרים? איך מזהים שהילד סובל מהפרעת חרדה ולא מסתם פחד? וכיצד מטפלים בחרדות אצל ילדים?

הפרעת חרדה כללית מאופיינת בדאגה מתמשכת, לא רציונאלית, ומוגזמת לגבי דברים יומיומיים.
ילדים, באופן טבעי, מתמודדים עם פחדים רבים- אנשים חדשים, סיטואציות לא מוכרות שהם נאלצים להסתגל אליהן, מסגרות חדשות שחורגות מהביטחון שמספקים ההורים. פחדים שנובעים מסיטואציות כאלה הם טבעיים לחלוטין אולם,
כאשר הם באים לידי ביטוי בתגובה חריגה ומוגזמת, ביחס לסיטואציות פשוטות שאין בהן כל סכנה אובייקטיבית, כגון: נסיעה במכונית, מפגש עם כלבים וסיטואציות חברתיות-  עולה החשד שאין מדובר בפחדים טבעיים אלא בהפרעת חרדה
הדורשת התערבות מקצועית וטיפול בחרדות.

סימפטומים שעלולים להעיד על הפרעת חרדה אצל ילדים

הילד מסרב ללכת לישון ומושך ככל יכולתו את שעות הערות, או מבקש שההורה יישן איתו, הילד מתעורר פעמים רבות במשך הלילה מסיבות שונות, הילד מרטיב במיטה, הילד מתקשה להתרכז גם בפעילויות מהנות כמו משחק, מפחד מהחושך, מפחד ללכת לחברים או מפחד לשהות לבד. אלו סימפטומים שעלולים להעיד על חרדה אצל ילדים.

ביטויים של הפרעות חרדה אצל ילדים

התקפי פאניקה  הילד עלול לסבול מהתקפים קצרים אך אינטנסיביים אשר מלווים בסימפטומים גופניים עזים: בחילות והקאות, רעידות וצמרמורות, הזעה מוגזמת, כאבי בטן וכאבי ראש.

חרדה חברתית
– כאשר הילד מראה סימנים של פחד מסיטואציות חברתיות יומיומיות כמו: דיבור בכתה או מחוץ לבית בכלל, חשש לאכול בפני אנשים, ביישנות מוגזמת בסיטואציות חברתיות והימנעות ממפגשים חברתיים, סביר כי הילד סובל מחרדה חברתית.

חרדת נטישה
– הילד מגיב באופן מוקצן לסיטואציות של פרידה מההורים או מהבית, עד כדי הפרעה לפעילות הרגילה, סובל מסיוטים או בעיות שינה, או מסימפטומים פיזיים כאשר הוא חווה סיטואציות של פרידה, הדבר עלול להעיד על חרדת נטישה.

התמודדות עם חרדה אצל ילדים

ראשית, יש לזכור כי לא כל סימן לחרדה מעיד על הפרעות חרדה אצל ילדים. ילד שמעדיף את חברת הוריו, מסרב לעיתים ללכת לחברים או מרטיב בלילה בתקופות מסוימות, לא בהכרח סובל מחרדה חברתית או מחרדת נטישה.
אולם, חשוב להיות ערניים, וכאשר מזוהים מצבים של חרדה שפוגעים בתפקוד התקין של הילד ובאורח חייו, מומלץ לנקוט במספר צעדים:
בדקו את עצמכם – אם אתם חרדים בעצמכם, הילד מרגיש בזה ומחקה אתכם.
העניקו לילד תחושת בטחון –  שדרו לילד שמה שהוא מרגיש טבעי לחלוטין וזה יעבור. הוא נוטה לסמוך עליכם.
אל תשדרו לחץ – אם אתם משדרים לחץ כאשר הילד מגלה תסמינים של חרדה, אתם מגבירים את תחושת החרדה שלו.
פנו לטיפול
– אם מדובר בסיטואציה שאתם,כהורים, אינם מצליחים להתמודד איתה, חשוב שתפנו לסיוע מקצועי.
טיפול בחרדה עשוי להיות יעיל מאוד ולסייע לשפר תוך זמן קצר את התמודדות הילד עם הסיטואציות מעוררות החרדה ואת תפקודו.

דר' אוהד הרשקוביץחרדה אצל ילדים – כיצד היא שונה מחרדות בקרב מבוגרים?
עוד >>