כיצד תזהו הפרעות אכילה בקרב מתבגרים?

הפרעת אכילה מוגדרת כסוג של בעיה נפשית הגורמת לפגיעה משמעותית בדפוסי התנהגות הקשורים לאכילה, כמו – אנורקסיה נרבוזה, בולימיה, אכילה כפייתית ועוד. כיום יותר מבעבר, בני נוער מודאגים ממראה גופם ומשקלם, ולכן ינסו כל דרך אפשרית להפחית במשקלם, אם זה על ידי צמצום באכילה או על ידי פעילות גופנית נמרצת.

הקשר בין הפרעות אכילה אצל בני נוער לבעיות חברתיות או השפעה חברתית

בשנים האחרונות התחולל שינוי דרמטי בתפיסת דימוי הגוף, הבאה לידי ביטוי בשאיפה אוניברסלית למבנה גוף רזה באופן קיצוני – בייחוד בקרב מתבגרים ובני נוער. שאיפה זו, הינה מוכתבת על ידי נורמות חברתיות ומניעה בני נוער רבים לסגל לעצמם הרגלי תזונה שגויים ופעילות גופנית שאינה מבוקרת ומזיקה לגוף. היחס של החברה אל הרזון, הינו גם כן מניע חזק להיווצרותן של הפרעות אכילה. כך למשל, בידוד חברתי עשוי להוביל ללחץ, דכאון וחרדה ובכדי למצוא נחמה בהפרעות אכילה, הסובל מהם עשוי לפנות לאכילה רגשית מוגזמת. מנגד, לחץ חברתי להרזיה עשוי להוביל במקרים מסוימים להתפתחותן של אנורקסיה או בולימיה.

המתח בין המגמה הכללית לעלייה במשקל לבין השאיפה לרזון אצל בני נוער, הוביל לתחלואה מדאיגה המכונה בשם "הפרעות אכילה". מונח זה כולל בעיות כמו אנורקסיה, בולימיה, הפרעת אכילה התקפית והפרעות אכילה לא ספציפיות אחרות, בעיקר אצל נערות כשהמעבר בניהם ידוע מראש וחלק מהחולות האנורקסיות הופכות להיות בולימיות, חלק מהבולימיות מפסיקות להקיא – אך ממשיכות לסבול מבולמוסים והופכות לחולות הסובלות מהפרעת אכילה כרוניות.

סוגי הפרעות אכילה

אנורקסיה נרבוזה

אחת משתי ההפרעות הנפוצות ביותר בקטגורית הפרעות אכילה. אנורקסיה נרבוזה מאפיינת בעיקר נשים ונערות, אף כי בשנים האחרונות נראה כי שיעור הגברים והנערים הסובלים ממנה הולך וגדל גם כן. אחד המאפיינים המרכזיים של אנורקסיה הוא דימוי גוף לקוי, ונערים ונערות הסובלים מהפרעה זאת מסרבים לשמור על משקל גוף תקין, ומאמינים שהם שמנים גם כאשר משקלם תקין או משקלם הינו נמוך מאוד וגובל בתת משקל. הסובלים מאנורקסיה עסוקים באופן אובססיבי בספירת קלוריות, במשקל ובאוכל. הם מתאפיינים בהימנעות מאכילה בחברה, בעיסוק מוגזם בספורט, בשהייה בהיקף חריג בשירותים ובמגוון של טקסים כגון החבאה של אוכל, בישול עבור אחרים, חיתוך האוכל לחתיכות קטנות ועוד.

בולימיה נרבוזה

הפרעת אכילה המתאפיינת בהתקפי אכילה המלווים בשיטות "היטהרות מאוכל", ומלווה בתופעות כמו- הקאה, שלשול וספורט מוגזם, שכל מטרתם להפטר מהקלוריות שהוכנסו לגוף. כמו אנורקסיה גם בולימיה נחשבת למחלה הקשורה "להפרעות אכילה", ויש הרואים בה תוצר של הערצת היופי והמשקל האידיאלי והשפעה חברתית. בין בולימיה לאנורקסיה יש קווי דמיון רבים, כגון דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכה, ובעלי בולימיה שואפים להימנע כמה שיותר ממזון בדיוק כפי שסובלים בני נוער מאנורקסיה, אך אינם מצליחים בכך. הכישלונות והדיכאונות מתבטאים בהתקפי זלילה שאחריהם מגיעות תחושות קשות של אשמה, מצוקה וחוסר אונים המלווים בהיטהרות, ובעיסוק מופרז בספורט כתלות בתת הקטגוריה של הבולימיה.

התקפי זלילה

הפרעת האכילה הנפוצה ביותר בעולם המערבי. הפרעת אכילה כפייתית מתבטאת בהתקפי זלילה בלתי נשלטים, במסגרתם בני נוער צורכים כמויות רבות ולא מבוקרות של מזון. כמו באנוקרסיה, בולימיה והפרעות האכילה, גם בעלי הפרעת אכילה כפייתית שואפים למשקל גוף נמוך, וכתוצאה מכך הם מאמצים שיטות דיאטות חריפות, אך לא מצליחים להחזיק בהם לטווח הארוך. דבר זה פוגע בדימוי העצמי ובביטחון שלהם, ומביא אותם לכדי התקף זלילה נוסף.

הסימפטומים השונים להפרעות אכילה בקרב בני נוער והשלכותיה

ההשלכות לתופעות "הפרעות אכילה" בקרב בני נוער מניבה בעיות בריאותיות גופניות ונפשיות קשות וארוכות טווח. תכניות התערבות המיועדות להורדת גורמי הסיכון להתפתחות המחלה עשויות להקטין ואף למנוע את הסיבוכים הנלווים להפרעות אכילה.

הפרעות אכילה מתאפיינות בכרוניות, בהידרדרויות חוזרות ונשנות של הסימפטומים, בתחלואה נלווית פסיכופתולוגית ובחולי גופני שלרוב המובילים לאשפוזים, לניסיונות אובדניים ואף חלילה למוות. נוסף על כך הפרעות אכילה מעלות את הסיכון לחלות במחלות גופניות שונות כמו – חוסרים תזונתיים והשמנת יתר  ולמחלות נפשיות שונות כמו- דיכאון, חרדות שיכולו לדרדר את בני הנוער לשימוש בסמים ובאלכוהול ואף התמכרות להם.

נתונים אלו מצביעים על כך שהפרעות אכילה הן בעיות בריאותיות קשות ביותר בקרב בני נוער ובעלות השלכות גופניות ונפשיות ארוכות טווח, ולכן יש צורך להפנות משאבים וטיפולים יעילים למניעתן או להקטנת הסיבוכים הנובעים מהן.

טיפול בהפרעות אכילה במכון CBT  טיפול קוגניטיבי התנהגותי

שכיחות הפרעות האכילה בקרב בני נוער הולכת ועולה, והבעיה מחמירה. זאת, משום שבני נוער נוטים לבטא קשיים שונים ובעיות, דרך התנהגות הקשורה להפרעות אכילה.  כיום ישנה מודעות רבה למגוון הבעיות הרחב המאפיין את הפרעות האכילה אצל בני נוער, לצד הביקוש הגובר לטיפול בעיות אלו.

מכיוון שהפרעות אכילה הן הפרעות מסכנות את חייהם של בני הנוער, חשוב לטפל בהן באופן מידי ברגע שמזהים את הבעיה. בעבר, נהוג היה לגשת לטיפול פסיכואנליטי משפחתי לפתירת הפרעת האכילה שאובחנה. אך בשנים האחרונות, הפסיכואנליזה אבדה את קרנה, וכיום מושם דגש רב על טיפול קוגניטיבי התנהגותי – CBT אשר הוכח  כטיפול יעיל במיוחד לטיפול בהפרעות אכילה בשיעורים של למעלה מ-65% של הצלחה, שזהו נתון מרשים מאוד. בנוסף, קיים קשר הדוק בין הפרעת אכילה מסוג בולימיה לדיכאון וחרדות, טיפול בה באמצעות תרופות נוגדות דכאון שונות הפך מקובל, והוא מסייע בשיעור של כ-60%. הטיפול באמצעות תרופות אינו יעיל במיוחד עבור הפרעות אכילה ובאופן כללי ההמלצה היא לשלבו עם טיפול CBT בכדי להקטין את הסיכוי  לחזרה של תופעות אלו.

מכון CBT  לטיפול קוגניטיבי התנהגותי מציע טיפול יעיל ביותר עבור הפרעות אכילה. במסגרת הטיפול המטופלים לומדים כיצד לזהות את הסימנים החוזרים הקשורים להימצאותה של הפרעת אכילה, ומקפידים על ניהול יומן אכילה מסודר, הם לומדים כיצד להתגבר על המחשבות השליליות ולשפר את הדימוי העצמי וכיצד להתגבר על בעיות ופיתויים שעלולים להופיע ביומיום  ובכלל.

קראו עוד בנושא הפרעות אכילה כאן >>

לסיכום:

מכיוון שהפרעות אכילה הן הפרעות היכולות לסכן את חייהם של בני הנוער הסובלים מהפרעות אכילה שונות, חשוב לטפל בהן ברגע שמזהים את הבעיה,  כמו כן ישנה חשיבות רבה בבחירת צוות מטפלים מוסמכים.

טיפול CBT הינו טיפול יעיל ביותר ודורש מספר פגישות אצל מטפל מוסמך, ובכך הופך המטפל את הטיפול לממוקד בבעיית הפרעות האכילה. אם הנכם חושבים לגשת לטיפול קוגניטיבי התנהגותי, עליכם לוודא כי אכן מדובר במכון מקצועי ולהם צוות מטפלים מוסמך בלבד. תוכלו למצוא ברחבי הארץ מספר רב של מכונים ומטפלים שונים בשיטה זו, או לגשת למטפל פרטי. בכל מקרה, יש לבחור את המטפל המומחה ספציפית לבעיה לה נדרשת טיפול, לעיתים ישנם מכונים המציעים מטפלים שונים ולכל אחד תחום התמקצעות משלו.

אך אם בחרתם לגשת למטפל פרטי, יש לוודא היטב כי הוא אכן בעל ניסיון ומיומנות לטיפול בבעיה ספציפית לה תצטרכו טיפול. זכרו כי הטיפול עצמו דורש התמדה, חיזוק חברתי ומשפחתי של המטופל ולעתים אף פגישות ריענון על מנת לשפר הישגים ולשמר תוצאות טיפוליות שהושגו בעבר.

דר' אוהד הרשקוביץכיצד תזהו הפרעות אכילה בקרב מתבגרים?
עוד >>