למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?

אין תגובות

מה זה בכלל OCD ואיך זה קשור למחשבות שמציקות לך כל כך?

האם אתה מוצא את עצמך שואל: “למה יש לי מחשבות טורדניות”? או “למה יש לי טקסים”? אני יכול רק לנחש שיש לך רגעים לא פשוטים בכלל, כשאתה יודע שיש לך מבחן עוד יומיים, אבל משהו בפנים לא נותן לך לשבת רגע ללמוד כמו בן אדם. פתאום הרבה יותר חשוב לך לנקות את הסלון. ושוב לנקות. ועדיין לא נראה לך מספיק נקי. ושוב אתה מרגיש שאולי צריך עוד ניגוב אחד לריצפה ואולי אז תרגיש טוב יותר ותוכל סופסוף לשבת ללמוד. והנה הלך הערב.

ובאופן לא מפתיע אני מכיר לא מעט מצבים ממש דומים. את באיזה לוּפּ של מחשבות. מחר יש לך פרזנטציה חשובה בעבודה אבל במקום לשבת ולעבור על החומר כדי להגיע סופר מוכנה – את על קוצים בגלל איזה דייט טיפשי ומשהו שהוא אמר. משהו קטן אבל שיושב לך בפנים כמו שלושים טונות וכבר ימים שאת משחזרת בראשך את השיחה, מנסה להבין למה אמר מה שאמר. ולא משנה בכלל שלעולם לא תראי שוב את הבחור ההזוי הזה, את לא מסוגלת להעביר חמש דקות בלי לחשוב על מהלך השיחה ביניכם שוב ושוב ושוב….צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)למה יש לי מחשבות טורדניות או טקס כפייתי?
עוד >>

האם אפשר לטפל בOCD בלי תרופות?

אין תגובות

האם אפשר לטפל בOCD בלי תרופות? התשובה היא כן. בהחלט אפשרי לטפל ב-OCD  בלי תרופות. איך? באמצעות טיפול קוגניטיבי-התנהגותי או בקיצור – טיפול CBT. טיפול CBT מתמקד במתודה טיפולית שבה אופן הטיפול בOCD הינו באמצעות אבחון של מחשבות, מצבים או מקומות שמעוררים את החרדה שלך ומהווים טריגר להתפרצות של מחשבות אובססיביות וטקסים כדרך התמודדות שנובעת מתוך בהלה גדולה. לאחר האבחון, השלב הבא הוא להתמודד עם ההפרעה ולצמצמה באמצעות חשיפה הדרגתית לאותם דברים שמעוררים אותה. לאט לאט, בליווי צמוד של מטפל, בשטח או באמצעות דמיון מודרך – אתה לומד להכיל את המצבים הטעונים ולהתמודד עם ההפרעה.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)האם אפשר לטפל בOCD בלי תרופות?
עוד >>

מה זה OCD?

אין תגובות

מה זה OCD? היא למעשה הפרעה נפשית – בשמה המלא בעברית – אובססיביות-קומפולסיביות. זוהי בין ההפרעות הנפוצות ביותר. לכולנו יש פה ושם נטייה למחשבות אובססיביות על כל מיני דברים בחיים: על גברים או ענייני זוגיות, בעיות בעבודה, קשיים בלימודים, משפחה…  ידוע היום, כי אצל נשים רבות מדובר ביותר מסתם מחשבות מטרידות. לגברים יש נטייה יותר לקומפולסיביות – דחפים כפייתיים, התנהגות מסוימת שכרוכה בכל מיני טקסים קטנים שביצועם נותן איזה שקט נפשי זמני.

צריך להבדיל בין מחשבות טורדניות שלכולנו יש לבין מחשבות כאלו שלא נותנות לנו מנוח ומונעות מאיתנו לתפקד באופן רגיל. כשאנחנו לא מצליחים להפסיק לחשוב על אחד המרצים באוניברסיטה, כשנאבד שינה מרוב מחשבות על חיפוש עבודה, כשלא נצליח לעשות שום דבר כמו שצריך בגלל מחשבות על הדייט שהיה כבר לפני כמה שבועות – אם התופעה מוקצנת ומשתלטת על שגרת החיים כדאי לפנות לייעוץ.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)מה זה OCD?
עוד >>

איך לעצור אובססיות? הסבר על טיפול ב-OCD

אין תגובות

איך מטפלים בOCD?

אם נכנסת למאמר זה כי אתה רוצה לדעת איך לטפל ב-OCD, ייתכן כי אתה חושד או אובחנת כסובל מהפרעת OCD ואתה ודאי תוהה איך לעצור אובססיות, כיצד לטפל במחשבות הטורדניות והטקסים הכפייתיים.

לכן, ראשית ארצה לעשות סדר עם קצת מידע על הרקע של הפרעת OCD. הOCD הקלאסי** הינו הפרעה נפשית ולא גנטית. מה זה אומר בעצם? זה אומר שזה לא משהו שנולדת איתו, זה לא בגנים, זהו לחלוטין מצב שהוא בר שינוי, בר טיפול.

ישנם כמה סוגי טיפולים שנהוגים היום: ישנו טיפול פסיכו-דינאמי (פסיכולוגי קלאסי או טיפול “בשיחות”), ישנו טיפול תרופתי וישנו הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי – טיפול CBT – שמוכח היום כטיפול היעיל ביותר לעצירת מחשבות כפייתיות ואובססיות – או סי די.

לקריאה נוספת על השוואה בין הטיפולים השונים ב-OCD, לחץ כאן >> open-in-new-window.png 

(** ישנם מצבים בהם מקורו של הOCD הוא נוירולוגי/אורגני – למשל כתופעת לוואי של הפרעות אורגניות אחרות כמו סכיזופרניה – אך לרוב זו הפרעה שהיא נפשית).צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)איך לעצור אובססיות? הסבר על טיפול ב-OCD
עוד >>

מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD?

אין תגובות

מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD

הפרעת OCD יכולה להיות גורם מאוד מטריד ומתסכל בחייו של מי שסובל ממנה, לפעמים עד כדי פגיעה של ממש באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. חשוב לדעת כי ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה מרובה ב-OCD, ויש כמה מתודות טיפוליות מקצועיות, חלקן נחשבות ליעילות יותר וחלקן פחות.

 צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD?
עוד >>

היפוכונדריה- למה דווקא טיפול בשיטת CBT?

אין תגובות

כמה פעמים ביום אתם מוטרדים ממצבכם הבריאותי כשבאמת אין סיבה לכך? כל כמה זמן אתם מבלים אצל רופאים שונים? קוראים על מחלות שונות?

היפוכונדריה – היא בעצם פחד מוגזם ממחלות שונות, סוג של הפרעה או חרדת בריאותית נפשית. אדם הלוקה בהיפוכונדריה נמצא בחשש תמידי ומצוקה שמא הוא סובל ממחלה חמורה אשר הרופאים לא הצליחו לגלות. יש החוששים שהם עומדים לחלות במחלה רצינית, ומיחושים או סימפטומים פיזיים של הגוף הינם המנבאים על כך. מחקרים רבים טוענים כי – 4-6% מכלל האוכלוסייה סובלים מתופעה זו ללא מכנה משותף בין הסובלים ונמצאת באופן זהה אצל נשים וגברים. יתרה מכך, ממוצע הגילאים השכיח למחלה זו היא לרוב בגילאים 20-30 אך קיימת גם בטווח גילאים נוספים.

טיפול CBT – השיטה היעילה לטיפול בהיפוכונדריה

היפוכונדריה היא למעשה הפרעת חרדה לכל דבר על כל השלכותיה. טיפול נכון יכול לצמצם באופן משמעותי את הסימפטומים של ההפרעה ולהעלות בצורה ניכרת את איכות חייו של אדם הסובל בעיה זו.  ישנם שלושה סוגי טיפולים למחלה זו. הראשון הוא – טיפול פסיכותרפויתי, השני הוא – טיפול תרופתי. והטיפול היעיל ביותר הוא – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בשיטת CBT.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוכח כיעיל ביותר לטיפול בהפרעת היפוכונדריה. הטיפול עצמו מתמקד בשינוי דפוסי התנהגות וחשיבה של המטופל, בו הוא לומד לזהות את דפוסי החשיבה האופייניים לו ולמצבו. בהקשר הבריאותי הוא לומד כיצד לבצע הקשר בין ההתעסקות האובססיבית בתסמינים גופניים של המחלה. בנוסף, הוא לומד כיצד לא להיכנע לדפוסים אלה והוא לומד על ידי שיטה זו לסגל חשיבה אופטימית ורגועה יותר בחייו ובכך להפחית את העיסוק בתסמיני המחלה.

מדובר בשיטה יעילה יותר מאשר טיפול תרופתי וזאת מאחר שטיפול תרופתי מותאם לאדם הסובל מהפרעות חרדה נוספות ולא רק מהפרעת היפוכונדריה. מעבר לכך, טיפול קוגניטיבי הוא טיפול טבעי ללא חומרים כימיים ונחשב לטיפול יעיל יותר ביחס לטיפול התרופתי. בכל מקרה ניתן לשלב בין השניים במקרים חמורים.

לטיפים נוספים וכלים יעלים להתמודדות עם היפוכונדריה לחצו כאן

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי במכון CBT זוכה לאחוזי הצלחה גבוהים ביותר אצל אנשים המתמידים בו. ובשורה התחתונה והחשובה – הטיפול על ידי מיטב אנשי הצוות של חברתנו נעשה באופן פרטני ומקצועי ומאפשר לכם להשיג חזרה שליטה על חייכם.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)היפוכונדריה- למה דווקא טיפול בשיטת CBT?
עוד >>

הניקיון משתלט על חייכם?

אין תגובות

הפרעת OCD הינה הפרעה נפשית הרביעית הנפוצה ביותר בעולם. מדובר באובססיביות של אדם כלפי דבר מסוים כמו מחשבות טורדניות שאינן פוסקות, דמיונות או דחפים שאינם מבוססים על מציאות אך גורמים לחרדה גדולה.

אובססיביות לניקיון, כיצד מזהים אותה?

רוב האנשים הסובלים מאובססיה מסוימת מתאפיינים במחשבות מטרידות, לא רציונאליות ובלתי ניתנות לגירוש, היוצרות חרדה ודיכאון. הן מופיעות בצורה של משאלה אובססיבית,  אדם חש כי הוא חייב לבצע את אותה פעולה בכדי למנוע דבר מה נורא, למשל מחשבות שנדבק מהלכלוך במחלה ועלול לזהם אחרים אם יישארו לו חיידקים על העור של הידיים, הכל חייב להיות בסדר מסוים אחרת הוא ישתגע. דברים אלו גורמים לו להפחית את החרדה ולהרגיש רגוע.

 הקומפולסים מופיעים כדחף לניקיון הכולל את שטיפת הידיים כל רבע שעה, או שטיפות חוזרות במשך שעות, ניקיון שחוזר על עצמו לפני שהחפצים הספיקו להתלכלך ממש, הימנעות מנגיעה בחפצים “מזוהמים”, ניקיון הסביבה הקרובה בצורה אובססיבית ולא רגילה ועוד. דחף נוסף הוא לסידור של דברים וליצירת סימטריה בכל הקשור למראה הבית או המשרד בצורה קיצונית. מעבר לכך, ישנם דחפים נוספים הכוללים נגיעה או הימנעות מנגיעה בפריטים מסוימים, ספירה של פריטים, או חזרה על ביטוים כמעין מנטרה.

כיצד מטפלים בהפרעות אלו בשיטת CBT?

ישנם דרכים שונות לטיפול בתופעה, אך הטיפול שהוכח כיעיל ביותר ובעל אחוזי הצלחה גבוהים ביותר הינו טיפול התנהגותי CBT.

טיפול CBT הינו טיפול בחרדות המלווה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי יעיל ביותר המתמקד בשינוי דפוסי התנהגות וחשיבה של אדם הסובל מהפרעת OCD אובססיבית הקשורה לניקיון. המטופל לומד לזהות את דפוסי החשיבה האובססיביים האופייניים לתופעת האובססיה ולומד להבין את הקשר ביניהם לבין ההתנהלות הקומפולסיבית. בתהליך זה לומד המטופל שלא להיות מנוהל על ידי דפוסי מחשבה שרגיל אליהם, אלה לסגל אורח חשיבה אחר ופחות מגביל, (שהרי אובססיביות ניקיון לעיתים יכולה להוות מטרד רב בהתנהלות היום יום). בחלק הקוגניטיבי של הטיפול לומד המטופל לסמוך על עצמו ולא להיכנע לפחדים וחרדות או להשתמש במנגנוני הגנה כמו פרפקציוניזם או שליטת יתר.

בין היתר נבדקות בטיפול תגובות אחרות מול המציאות מול הפעולות האובססיביות אליהם הוא רגיל, וזאת  בכדי לחשוף את העובדה שהללו אינן מסייעות בהפחתת החרדות באמת. בדיקות אלו מסיעות למטופל למנוע את ההפרעה בעתיד ובכן ישנה אפשרות בליווי טיפולי בשטח במצבים המעוררים בו לחצים אולם לומד להימנע מביצוע פעולות קומפולסיביות כדרך התמודדות.

קראו עוד אודות הפרעות OCD ודרכי הטיפול השונים כאן >>

בשורה התחתונה והחשובה – טיפול בשיטת  CBT מאפשר להשיג חזרה שליטה על החיים ועוזרת בהתנהלות היום יום. שיטה זו תקנה לכם חיים רגועים יותר ללא אובססיביות וללא חרדות מיותרות!

 צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)הניקיון משתלט על חייכם?
עוד >>