טריכוטילומניה – כיצד מטפלים בתלישת שיער לא מודעת?

אין תגובות

תחת לחץ, אנשים רבים מפתחים הרגלים מגונים והתנהגויות לא רצויות. אחדים קוססים את ציפורניהם, אחרים פורכים (מפוקקים) אצבעות, וחלק – תולשים שיערות. טריכוטילומניה, תלישת שיערות כפייתית, היא הפרעה נפוצה המתרחשת ברגעי לחץ ומצוקה נפשית. חלק מהלוקים בה טוענים כי הם אינם מודעים לרגע בו מתעורר בהם הדחף והם מבצעים את פעולת התלישה.
כיצד ניתן להתגבר על הדחף כשאיננו מודעים לו? ד”ר אוהד הרשקוביץ ושיר נוי צוות מכון CBT, מסבירים כיצד מטפלים ואיך מתגברים על טריכוטילומניה בשיטת CBT.

צפו בסרטון:

סרטונים נוספים בנושא טריכוטילומניה:
תלישת שיערות כפייתית – ממה טריכוטילומניה נובעת? http://youtu.be/mSUWaaivMbA
טריכוטילומניה – מתי תלישת שיערות הופכת להפרעה? http://youtu.be/n9mJmjBoRJM
טריכוטילומניה – כיצד מטפלים בתלישת שיער לא מודעת? http://youtu.be/GUW-ir5zPKI

קראו עוד בנושא טריכוטילומניה והטיפול בה כאן >>צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)טריכוטילומניה – כיצד מטפלים בתלישת שיער לא מודעת?
עוד >>

טריכוטילומניה – מתי תלישת שיערות הופכת להפרעה?

אין תגובות

ייתכן שהבחנתם בתלישת שיערות אצלכם או אצל אדם הקרוב לכם, אך אינכם יודעים האם מדובר בתופעה אשר תחלוף בעצמה או שמא בהפרעה בה חשוב לטפל. תלישת שיערות כפייתית, טריכוטילומניה, היא הפרעה נפוצה המתרחשת ברגעי לחץ ומצוקה נפשית, וישנם מספר מאפיינים המתלווים אליה

כיצד יודעים שתלישת שיערות הפכה להפרעה כפייתית? ד”ר אוהד הרשקוביץ ושיר נוי צוות מכון CBT, מסבירים כיצד תזהו את תסמיני הטריכוטילומניה.

צפו בסרטון:

סרטון נוסף בנושא טריכוטילומניה:
תלישת שיערות כפייתית – ממה טריכוטילומניה נובעת? http://youtu.be/mSUWaaivMbAצור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)טריכוטילומניה – מתי תלישת שיערות הופכת להפרעה?
עוד >>

תלישת שיערות כפייתית – ממה טריכוטילומניה נובעת?

אין תגובות

כבני אדם, אנחנו מפתחים הרגלים והתנהגויות מגונות תחת לחץ. חלקנו קוססים את ציפורנינו, חלקנו פורכים (מפוקקים) אצבעות, וחלקנו מפתחים תופעה נוספת – תלישת שיערות כפייתית, טריכוטילומניה. הטריכוטילומניה היא הפרעה נפוצה המתרחשת ברגעי לחץ ומצוקה נפשית, בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, אך לא בלבד.

מהו המקור של התופעה, כיצד היא מתפתחת וממה היא נובעת? ד”ר אוהד הרשקוביץ ושיר נוי צוות מכון CBT, משוחחים על כל מה שחשוב לדעת על המקור הנפשי-רגשי של הטריכוטילומניה.

צפו בסרטון:צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)תלישת שיערות כפייתית – ממה טריכוטילומניה נובעת?
עוד >>

הקשר בין טריכוטילומניה לביטחון עצמי נמוך

אין תגובות

טריכוטילומניה היא הפרעה נפשית השייכת לקבוצת ה- OCD (Obsessive Compulsive Disorder) . הפרעה זו באה לידי ביטוי בתלישת שיערות אובססיבית ממקומות שונים בגוף (בדרך כלל מוגבלת למיקום אחד או לשני מיקומים שונים בגוף)

על פי נתונים סטטיסטיים, טריכוטילומניה שכיחה יותר בקרב אוכלוסיית הנשים. עוד מראים הנתונים כי היא נוטה להתפרץ בגיל הילדות או הבגרות המוקדמת.
מעבר לעובדה כי מדובר בהפרעה טורדנית ומעיקה הפוגעת באיכות החיים ובתפקוד היום יומי התקין, היא גורמת לפגיעה משמעותית בביטחון ובהערכה העצמית של החולה, עד כדי כך שהוא מתבייש לצאת מהבית ולקיים אינטראקציה עם הסביבה החיצונית.

מסתבר שרוב האנשים הלוקים ב טריכוטילומניה מתביישים בהפרעה, חשים בדידות, כאב אילם, צער פנימי, מבוכה וסובלים מביטחון עצמי נמוך.  בניגוד להתקרחות טבעית או לאיבוד שיער מסיבות חיצוניות, אנשים הסובלים מ טריכוטילומניה אחראים, לכאורה, באופן ישיר לדילול השיער מגופם ולכן הם נוטים להאשים את עצמם ולחוש “פגומים” ו”חלשים” . כך הם גם מאמינים שהסביבה רואה אותם. שכן, קשה לחוש אהדה כלפי אנשים, שהצרות שלהם, כביכול, נמצאות בשליטתם המלאה.

אם כן, קל להבין מדוע אנשים הסובלים מטריכוטילומניה מרגישים שיש לגביהם סטיגמות. הם חשים שהם נאצלים לחיות עם “אות קין” על גופם ולהתמודד עם כל ההשלכות והמשמעויות שלה. תחושת ההשפלה, האשמה והמבוכה גורמת באופן טבעי לביטחון עצמי נמוך ולהרגשה שהם נחותים לעומת אנשים אחרים.

מעבר לתחושה של איבוד שליטה ולרגשות האשמה הכבדים, אנשים הסובלים מטריכוטילומניה מרגישים פחות אטרקטיביים מאנשים אחרים. איבוד שיער במקומות אסטרטגיים, כדוגמת הראש, הגבות או הריסים פוגמת באופן ניכר ובולט במראה החיצוני.

איך מטפלים?

טיפול ב- OCD  בכלל וב- טריכוטילומניה בפרט הכרחי לשיפור איכות החיים ותפקודו הנורמטיבי של החולה.
כיוון שמדובר בהפרעה הגורמת לאנשים להימנע ממפגשים חברתיים ומאינטראקציה משפחתית (במקרים קיצוניים מנסים החולים להסתיר את התופעה אפילו מבני זוגם) וכך גם פוגמת בהשתלבות בעבודה ו/או במסגרות החינוכיות, נדרש טיפול מבעוד מועד.
העובדה כי בבסיס ההפרעה עומדים רגשות שליליים ומעוותים המובילים לביטחון עצמי נמוך ולהיעדר הערכה עצמית גבוהה מחייבת טיפול פסיכולוגי המאפשר התמודדות עם שורש הבעיה.
טיפול קוגניטיבי התנהגותי (טיפול CBT) נחשב לטיפול יעיל, מוכח ובעל אחוזי הצלחה גבוהים.
הטיפול מתחלק לשני חלקים, המשלימים זה את זה:

 • טיפול קוגניטיבי – בשלב הראשון מתמקד הטיפול בהגברת המודעות של המטופל למצבו ובזיהוי המחשבות והרגשות השליליים, המובילים להתנהגות הכפייתית, במטרה להחליפם במחשבות חיוביות, הגיוניות ותואמות למציאות.
 • טיפול התנהגותי – במישור ההתנהגותי, הטיפול מתמקד בהקניית טכניקות עבודה להתמודדות אפקטיבית עם הדחף הבלתי נשלט והבלתי רציונאלי לתלישת שיערות מהגוף. ראוי לציין כי שלב זה הינו הדרגתי ומבוקר, בהתאם ליכולות האינדיבידואליות ולקצב ההתקדמות של כל מטופל ומטופל.

טריכוטילומניה הינה, ללא ספק, הפרעה נפשית קשה הפוגעת בדימוי העצמי של החולה ופוגמת בשגרת החיים שלו ושל משפחתו. התערבות טיפולית מוקדמת באמצעות CBT תשפר את איכות החיים באופן ניכר ותאפשר התמודדות ישירה עם הסימפטומים הנלווים הן בטווח המיידי והן בטווח הרחוק יותר.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)הקשר בין טריכוטילומניה לביטחון עצמי נמוך
עוד >>

טריכוטילומניה – הקץ לבושה! כל הדרכים לפיתרון

אין תגובות

טריכוטילומניה הינה הפרעה נפשית שבאה לידי ביטוי בתלישת שיער כפייתית.
מומחים מהתחום מסווגים אותה כהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), כאשר המאפיין המרכזי שלה הוא היעדר יכולת להתגבר על הדחף למרוט את השיער.
אנשים הסובלים מטריכוטילומניה משקיעים אנרגיות רבות באיפוק רגשי (כתוצאה מהיעדר יכולת לבטא רגשות באופן חופשי) המוביל להתנהגות אובססיבית בכלל ולמריטת שיערות בפרט.
האזורים העיקריים המועדים לתלישה הם שיער הקרקפת, הגבות, הריסים והזקן (אם יש), אך במקרים מסוימים המריטה תתמקד גם באזורים אחרים בגוף (בית החזה, המפשעה וכו’).
כיוון שאחוז גבוה מהסובלים מטריכוטילומניה אינם פונים לטיפול עקב מבוכה, קשה להעריך את שכיחות התופעה באוכלוסייה. יחד עם זאת, מחקרים מוכיחים כי ההפרעה נפוצה בעיקר סביב גיל ההתבגרות או הבגרות המוקדמת וכי היא שכיחה יותר בקרב נשים.
עוד מראים המחקרים כי קיים קשר בין ילדים הסובלים מטריכוטילומניה להפרעה טורדנית כפייתית הקיימת במשפחה.
בנוסף, נמצא שבמקרים מסוימים התופעה משולבת עם הפרעת חרדה, הפרעת אכילה, דיכאון או התמכרות לסמים

טריכוטילומניה – סימפטומים והשלכות:

 • ·         תלישה חוזרת ונשנית גורמת לאובדן שיער ולהופעת קרחות.
 • ·         השינויים הפיזיים הנראים לעין גורמים לפגיעה בביטחון העצמי ולדחייה חברתית המובילות להתבודדות, קשיי תפקוד ושיבוש שגרת החיים.
 • ·         מעבר לפגיעה הוויזואלית, תיתכן פגיעה פיזית שבאה לידי ביטוי בבליעת שיער, כסיסת ציפורניים, הטחת הראש או פעולה אחרת של פגיעה עצמית.
 • ·         לעיתים החולה אינו מודע כלל לפעולת התלישה (מבצע אותה תוך כדי כתיבה, לימוד, שיחת טלפון, נהיגה וכו’)
 • ·         ה טריכוטילומניה עלולה להפוך להפרעה כרונית ולהימשך שנים רבות.
 • ·         ההפרעה מלווה, בדרך כלל, בתחושת מתח או ריגוש טרם התלישה ובתחושת הקלה או סיפוק לאחר מכן.

טריכוטילומניה – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
טיפול ב- OCD בכלל וב- טריכוטילומניה בפרט באמצעות CBT נחשב ליעיל ביותר, בשל המרכיב ההתנהגותי שעוסק בשינוי הרגלים לא רצויים.

הטיפול מתחלק לשני שלבים:

 • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי המחשבות, התחושות, הסיטואציות והגורמים המקדימים לתלישה (פחד, התרגשות, שעמום, נהיגה, כתיבה וכו’). הבנת המצבים המקדימים מסייעת למטופל להיות מודע לתופעה ולהשלכות שלה.
 • ·         טיפול התנהגותי – כאמור, שילוב של טכניקות התנהגותיות מגביר את יכולת השליטה של החולה בסיטואציות שמעוררות את פעולת התלישה.
  אחת השיטות היעילות לטיפול ב- OCD היא באמצעות היפוך – הרגלים, כלומר, החלפת טקס כפייתי (במקרה הזה – תלישת שיערות) בהתנהגות דומה, אך לא מזיקה – לדוגמה – לשחק עם מברשת בעלת זיפים רכים, לבצע הרפיית שרירים ועוד.
  בשלב ההתנהגותי, רוכש המטופל טכניקות לרכישת דפוסי התנהגות הולמים וסתגלניים, שיחליפו את הפעולה האובססיבית והמזיקה של תלישת ה-שיערות.
  ניטור עצמי (תיעוד התלישה בכל ההיבטים הרלוונטיים – תחושות, רגשות, מחשבות, הרגלים וכו’) ואימון למודעות עצמית יסייעו לו לשנות ולהחליף את דפוסי ההתנהגות השליליים הללו.
  בנוסף, מקבל המטופל כלים לביטוי רגשות, כדי שלא יגיע למצב של איפוק רגשי המוביל למריטת שיערות.

אין ספק כי תופעת הטריכוטילומניה פוגעת באופן ניכר באיכות החיים של הסובלים ממנה. הבשורה הטובה היא שבאמצעות טיפול CBT קצר מועד, תכליתי וממוקד יוכל המטופל להכחיד את ההרגל הטורדני הזה וליהנות מאורח חיים בריא ומאוזן יותר.צור קשר

דר' אוהד הרשקוביץ (פתח תקווה)טריכוטילומניה – הקץ לבושה! כל הדרכים לפיתרון
עוד >>