למה יש לי חרדות ופחדים?

למה יש לי חרדות ופחדים?

מתוך שידור לייב בפייסבוק

שאלה שמטפלים בטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) מקבלים לא מעט היא 'למה בכלל יש לי חרדות'? האם מדובר בבעיה גנטית, האם מדובר במחלה, האם מדובר על תפקוד לקוי שמקורו במוח? רבים מופתעים לשמוע שהתשובה לשלוש השאלות הנ"ל היא 'לא'. אז מה הוא המקור של חרדות?

בעיות חרדה הן בסך הכל תוצאה של דפוסים והרגלים לא בריאים. נשתמש בדוגמאות כדי להסביר את העניין. בדוגמא הראשונה ניקח ילד שישן בחדר חשוך ומפחד ממפלצת. מה הילד יעשה במצב כזה? הוא יברח לחדר של ההורים. אם ההורים נותנים לו לברוח, מה שהילד לומד זה שהפחד מעיד על משהו לא בסדר שאי אפשר להתמודד איתו ושכדאי לברוח כשהוא מופיע. לעומת זאת, אם ההורים מחזירים את הילד לחדר אז הילד לומד שאולי הפחד הוא בעצם בסדר, שלא קורה כלום, ושהפחד עובר עם הזמן. דוגמא נוספת היא אבא שבא לילד שלו ואומר 'למה רק 90 במבחן, למה לא 100'? גם כשהאבא בסך הכל רוצה לדרבן את הילד להצליח, אחרי כמה פעמים שהילד שומע את זה שוקע אצלו המסר ש-90 זה לא מספיק, שצריך להשיג 100. מסר כזה יכול להפוך להרגשה כללית אצל הילד שדברים שהוא עושה אף פעם לא טובים דיים. דוגמא אחרונה היא אמא שאומרת לילד שלה ש'כך זה לא בסדר, למה עשית ככה, פעם הבאה תעשה כמו שאני אומרת לך'. לאחר מכן מה שמתנגן לילד בראש זה שדברים רבים שהוא עושה אינם בסדר, שדברים אלו מזיקים או מסוכנים. יתכן שילד זה יפתח גישה שלילית רחבה יותר לגבי מעשיו בדברים שונים בחייו.

שלושה היבטים של חרדה

עד כאן נוכחנו לדעת שחרדה היא תוצאה של דפוסים שלמדנו בבית, וצריך לציין בנוסף שאת החרדה ניתן לפרק לשלושה היבטים מרכזיים.

בפן החשיבתי ככל שלמדנו דפוסי חשיבה יותר ביקורתיים ושיפוטיים, למדנו לפרש דברים בצורה שלילית, ולהסיק מסקנות קשות במצבים של אי-ודאות, דפוסי חשיבה כאלו יעצימו את החרדה.

בפן הרגשי אולי לא למדנו להכיל רגשות, אולי אנו מתקשים לשבת איתם או להשלים איתם, אולי אנו נוטים לבקר את עצמנו עקב הימצאותם, או שאנו נבהלים מהם, או מנסים ישר לפתור אותם. כל התגובות הללו לא מאפשרות לפתח סובלנות רגשית נוכח החרדה, למרות שהיא חלק מחיינו, ואז אנו עוד יותר נבהלים ממנה ויוצרים מעגל קסמים של חרדה נוספת.

בפן ההתנהגותי אולי למדנו בבית דפוסים של שתלטנות, של פרפקציוניזם, של הימנעות, של תוקפנות, של בריחה, או של חיפוש כפייתי אחר ודאות. כל מיני דפוסים שנועדים לעזור לנו "לפתור את החרדה" במקום ללמוד להתמודד איתה ולהשלים איתה. ניסיון עקר זה הוא חלק ממעגל קסמים שנותן לגיטימציה לחרדה ומעצים אותה עוד יותר להבא.

את כל הדפוסים האלו אנו מקבלים דרך מודלים מהבית. זאת אומרת דרך ההתנהגויות והדיבורים של ההורים אנו לומדים איך לחשוב על הרגשות של עצמנו, איך לפרש אותם, איך לפרש מצבים חיצוניים, ואיך להגיב ברמה ההתנהגותית למצבים חיצוניים. בצורה זאת, דרך הדוגמא של ההורים אנו עלולים לפתח דפוסים לא בריאים ולפתח חרדות.

לסיכום, חרדה היא תוצאה של דפוסים והרגלים שלמדנו בעבר, הרגלים ודפוסים לא בריאים, אך לא מדובר על משהו שאינו בר שינוי. איך ניתן לטפל בחרדה? האם ניתן לשנות דפוסים אלו בלי טיפול פסיכולוגי או טיפול תרופות? תוכלו לקבל תשובות לשאלות אלו במאמר הבא:

איך מטפלים בחרדה? >>

 

דר' אוהד הרשקוביץלמה יש לי חרדות ופחדים?
עוד >>

איך נרשמים לקורס של טיפול עצמי בשיטת CBT ?

איך נרשמים לקורס של טיפול עצמי בשיטת CBT?

היום בעידן האינטרנט והטכנולוגיה מאוד קל להירשם ולהתחיל טיפול עצמי בהתראה קצרה, או אם יש צורך ניתן לעשות זאת מהיום להיום. לדוגמה, בסוף כתבה קצרה זו תמצאו קישור לקורס שפיתח ד"ר הרשקוביץ, פסיכולוג ומומחה לטיפול CBT.

אז איך הדבר מתבצע? פשוט נכנסים לעמוד ההרשמה, משלמים בשלב הראשון של ההרשמה, ומקבלים גישה מיידית לקורס דרך כל מכשיר שמחובר לאינטרנט – מחשב נייד, טאבלט, או סמארטפון.

במסגרת הקורס מקבלים הסברים באמצעות סרטוני וידיאו, בהם ניתן לצפות מכל מכשיר. סרטונים אלו, פרי ידיו של מפתח הקורס, ד"ר הרשקוביץ, מדמים חוויה של טיפול בקליניקה. בנוסף, מקבלים גישה לכלים אותם צריך להוריד ולתרגל במהלך השבוע, כמו גם שניתנת גישה לטבלאות רלוונטיות ולהסברים על הכלים הנ"ל.
תהליך ההרשמה בכללותו לוקח פחות משתי דקות.

עדיין לא בטוחים?

ניתן גם להתרשם מהשיעור הראשון בקורס ללא הרשמה, ולחוות טעימה מההסברים הניתנים במהלך הקורס. כמו כן ישנה אפשרות לבקש החזר על דמי ההרשמה במהלך החודש הראשון, כך שבאמת אין מה להפסיד.

בואו כנסו וקבלו מידע נוסף על הקורס, או התחילו  כבר היום לשפר את איכות החיים שלכם:

 

טיפול עצמי CBT

 

 

דר' אוהד הרשקוביץאיך נרשמים לקורס של טיפול עצמי בשיטת CBT ?
עוד >>

מה הם היתרונות של טיפול עצמי בשיטת CBT ?

מה הם היתרונות של טיפול עצמי בשיטת CBT ?

קיימים לא מעט יתרונות לטיפול עצמי בשיטת טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) במתכונת של קורס אינטרנטי, ויחד עם זאת ישנם כמה חסרונות בטיפול CBT קונבנציונלי מול מטפל. בואו נבחן את שני אלו, ונתחיל דווקא מחסרונות הטיפול הקונבנציונלי.

מבין הקשיים שניתן למנות, כשחושבים על המורכבות הקיימת בטיפול קונבנציונלי, ניתן להתייחס לנקודות הבאות. בארץ לא תמיד קל למצוא מטפל מוסמך ב-CBT, ואחד כזה שנגיש וממוקם קרוב למקום מגוריכם. בחיים העמוסים שאנו מנהלים זה לא טריוויאלי לפנות זמן כל שבוע, תוך הקרבת זמן אותו היינו יכולים לנצל בקרב בני משפחה או חברים. העלויות של טיפול קונבנציונלי הן גבוהות במידה ניכרת מהעלויות של טיפול עצמי דרך קורס, ועבור אנשים מסוימים גורם זה מטה את כפות המאזניים. ישנם אנשים שיתקשו או יתביישו לשתף אדם זר בחוויות אישיות ורגשות, בעוד בטיפול עצמי נהנים מגורם האנונימיות. כמו גם שברמה הטכנית טיפול דרך קורס אינטרנטי מאפשר לכם לחזור על חומרים וכלים טיפוליים כמה פעמים שתרצו, ואין חשש שמשהו ישכח או שיהיה צורך לחזור על דברים שנאמרו בפגישות יקרות נוספות.

כמו כן, ישנם מספר יתרונות ייחודיים לטיפול עצמי בקורס אינטרנטי. החל מכך ששיטה זו מאפשרת להתקדם בקצב יותר איטי, פחות מלחיץ, ובעיקר כזה שמותאם לסגנון האישי שלכם. אם לוח הזמנים שלכם אינו קבוע או מגביל בדרך אחרת, תוכלו לעבור על חומרי הקורס ולהשלים אותו בשעות לא קונבנציונליות שנוחות רק לכם. ויותר מכך ניתן לבצע את השיעורים בכל מקום ומכל מכשיר המחובר לאינטרנט. יתרון ייחודי נוסף הוא שניתן להתייעץ עם המנחה-מפתח של הקורס מתי שרק רוצים במסגרת קבוצה סגורה, במקרה ומתעורר קושי במשהו. הדבר אגב מתבצע ללא עלות נוספת, ובנוסף נהנים מהידיעה שהמנחה-מפתח של הקורס הוא מומחה בכיר בתחום ה-CBT.

 

טיפול עצמי CBT

 

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

 • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
 • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
 • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
 • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
 • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט >>

 

דר' אוהד הרשקוביץמה הם היתרונות של טיפול עצמי בשיטת CBT ?
עוד >>

האם ניתן לשלב טיפול עצמי עם טיפול אצל מטפל?

האם ניתן לשלב טיפול עצמי עם טיפול אצל מטפל?

יש אנשים המעוניינים ללמוד CBT לבד אך הם דואגים שזה לא יספיק להם, שהם לא יצליחו או שהם לא יהיו מסוגלים להבין את הכל. הדאגה המרכזית בד"כ מתרכזת בכך שיהיה להם כלי יעיל לטיפול עצמי אך הם ירגישו בחוסרו של מטפל. לאמיתו של דבר בהחלט ניתן לשלב בין השניים, כאשר טיפול עצמי אמור להיות משאב שנותן למטופל את כל הכלים שהוא צריך כדי להצליח, להבין, ללמוד ולתרגל עם האמצעים הטיפוליים.

יחד עם זאת, יש מטופלים המתקשים לזהות דפוסים בעיתיים אותם צריך לשנות, ולכן הם גם לא מצליחים להתקדם. לפעמים הם מרגישים שקשה מדי לעבוד עם הכלים שניתנו, או שהם הופכים למוצפים בקשיים אישיים ובגלל זה הם לא מצליחים בטיפול. למרות שקורס טוב אמור לקחת בחשבון תופעות כאלו ולהתייחס אליהן, בכל זאת יש מטופלים שיעדיפו מענה מול מטפל בפגישות אישיות. לכן ניתן לשלב בין טיפול עצמי לטיפול בעזרת מטפל, ובחלק מן המקרים אף מומלץ לשלב בין השניים.

מה שכן, חשוב להגיע למטפל שמכיר את שיטת הטיפול העצמי, ובעיקר את הפרוטוקול המאפשר התאמה בין חומר הלימוד העצמי לתוכן המפגשים בקליניקה. בצורה זו נמנעים קונפליקטים, מבטיחים התאמה וניתן לשלב את השניים בהצלחה. למשל בקורס לטיפול עצמי של ד"ר הרשקוביץ קיימת אפשרות לכל הנרשמים להצטרף לקבוצה סגורה המיועדת להתייעצות עם דר' הרשקוביץ. בקבוצה זו ניתן להתייעץ, לשאול שאלות ולקבל עזרה בכל נושא ובכל בעיה במהלך המסע לטיפול עצמי במסגרת הקורס.

נוסף לכך בחלק מהתוכניות לטיפול עצמי קיימת אפשרות לקבוע פגישות אישיות עם מטפל, פגישות המיועדות לתגבר את העבודה הנעשית במסגרת התכנית לטיפול העצמי. בעזרת פגישות אלו המטפל עוזר למטופל להתגבר על מכשולים שהוא לא מצליח להתגבר עליהם לבד, המטפל עוזר לזהות דפוסים שהמטופל לא מצליח לזהות לבד, הוא עוזר להתמודד עם תופעות רגשיות שהמטופל לא מאמין שהוא יוכל להתמודד עמן, ולתת הכוונה הרבה יותר אישית במרבית המקרים.

לא מדובר על משהו שהוא חובה לרוב המטופלים אבל מי שמרגיש שהוא זקוק לאופציה, היא בהחלט נמצאת על השולחן בחלק מהקורסים לטיפול עצמי. לא בכל הקורסים יש אפשרות כזו (זה לא מובן מאליו), אך בקורס לטיפול עצמי של דר' אוהד הרשקוביץ האפשרות לכך קיימת ובמידה ואופציה זו חשובה לך מומלץ לבחור קורס שהדבר זמין בו. אם אתם רוצים ללמוד עוד על קורס הטיפול עצמי של ד"ר אוהד הרשקוביץ, בבקשה לחצו על הקישור הבא:

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט >>

 

טיפול עצמי CBT

דר' אוהד הרשקוביץהאם ניתן לשלב טיפול עצמי עם טיפול אצל מטפל?
עוד >>

מהם אחוזי ההצלחה של טיפול עצמי בחרדה?

מהם אחוזי ההצלחה של טיפול עצמי עבור חרדה בשיטת CBT?

נמצא שטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא בין הטיפולים הכי יעילים, אם לא הטיפול הכי יעיל בספקטרום של חרדות. הדבר היחיד שנמצא כיותר יעיל עבור חרדה הוא טיפול CBT בשילוב עם טיפול תרופתי, דבר שנעשה לרוב במקרים קשים. ברוב הגדול של המקרים, טיפול CBT הוא טיפול מאוד אפקטיבי וצריך לומר זאת.

לגבי טיפול עצמי בשיטת CBT. מחקרים* הצליחו להראות שחלק מהתוכניות שפותחו על ידי אנשי מקצוע בכירים ומומחי CBT נמצאו כיעילות באותה מידה, אם לא יותר, מאשר טיפול מול מטפל. ברוב המחקרים זה נע בין 80%-60% הצלחה, אך כמובן שישנם אלמנטים המורידים את אחוז ההצלחה. כמו למשל: כמה המטופל מגויס לטיפול מלכתחילה, כמה המטופל מקפיד לתרגל את הכלים שהוא מקבל על בסיס שבועי, כמה הוא מחויב ומתמיד בתהליך, כמה הוא ממשיך להגיע ועושה מאמץ ללמוד. חשוב לבדוק גם אם ישנן גורמים העומדים בסתירה לטיפול, כמו מטופלים הסובלים מהתמכרויות שונות, מטופלים בעלי בעיות נוירולוגיות וקוגניטיביות, או רקע של בעיות פסיכוטיות. מדובר על מטופלים שהרקע שלהם פחות מתאים לקהל היעד של תוכניות אלו.

 

טיפול עצמי CBT

 

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

 • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
 • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
 • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
 • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
 • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

https://lp.cbtnest.com/טיפול-עצמי-חרדות-cbt/

 


*קישורים למחקרים:
דר' אוהד הרשקוביץמהם אחוזי ההצלחה של טיפול עצמי בחרדה?
עוד >>

איך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?

איך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?

לעומת טיפולים פסיכולוגים אחרים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול מובנה, שעבר סטנדרטיזציה, ואצל מטפלים רבים הוא בעל פרוטוקול ברור החוזר על עצמו. כתוצאה מכך, מדובר על משהו שניתן להעביר בצורה מסודרת, לא רק מול מטפל בקליניקה אלא גם באמצעות משאבים אחרים המעבירים את אותו מידע ואת אותם הכלים. זו היא גם הסיבה שבגינה אפשר ללמוד את הרעיונות ואת הכלים של טיפולCBT  לבד, באמצעות ספרים של אנשי מקצוע המיועדים לטיפול עצמי, מתוך משאבים באינטרנט, ממאמרים ומסרטונים.

היום קיימים גם קורסים אינטראקטיביים, שפותחו על ידי בכירים ומומחים בתחום ה-CBT. אלו מאפשרים למטופל לשבת בבית בנוחות ובזמן שנוח לו, אך לקבל את אותם ההסברים שהוא היה מקבל בקליניקה מול מטפל בזמן אמת. בנוסף המטופל מקבל גם את אותם הכלים, אותם התרגילים ואת ההסבר על השימוש בכל תרגיל. לאחר מכן מורידים את הכלים האלו ומתרגלים איתם במהלך השבוע, כפי שהיה הדבר אילו המטופל היה מגיע לטיפול פרונטלי מול מטפל CBT, כי בשני המקרים יש צורך בתרגול עצמאי.

בעזרת קורסים מסוג זה מטופלים יכולים ללמוד לבד את הרעיונות והכלים הנמצאים בלב טיפול ה-CBT, ולבצע אותם באופן עצמאי תוך שיפור מתמשך ומתמיד. היום גם יש מחקרים המוכיחים שטיפול עצמי באינטרנט יכול להיות יעיל באותה מידה כמו טיפול מול מטפל. ניתן לקבל מידע נוסף אודות יעילות הקורסים לטיפול עצמי כאן >>

ללמידת טיפול עצמי מספר יתרונות לעומת טיפול מול מטפל, את היתרונות הללו ניתן לחלק לכמה תחומים. מבחינת עלות, מדובר על עלות פחותה בהרבה כי העבודה נעשית באופן עצמאי. מבחינת זמינות, העבודה נעשית בקצב האישי של המטופל והטיפול עצמו הינו יותר ברור כי מתאפשרת חזרה על שעורים. מבחינת זמן, ישנה גמישות רבה יותר וזה חשוב בתקופות עומס או למטופלים שמעדיפים להתקדם בקצב איטי יותר. מבחינת נגישות, אין צורך בקביעת פגישה או במעבר של מרחק גיאוגרפי כדי להגיע למטפל, כמו גם שאפשר לסמוך שהחומר הטיפולי מגיע מידי מטפל מומחה בעל הכשרה רשמית בתחום.

 

טיפול עצמי CBT

 

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

 • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
 • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
 • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
 • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
 • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

https://lp.cbtnest.com/טיפול-עצמי-חרדות-cbt/

דר' אוהד הרשקוביץאיך לומדים טיפול CBT באופן עצמאי?
עוד >>

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל?

האם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל?

יש טיפולים שלא ניתן לעשותם לבד, והטיפולים הכי יעילים אותם ניתן לעשות במקרים של חרדה הם טיפול תרופתי, טיפול דינאמי-פסיכואנליטי, וטיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT). במסגרת טיפול תרופתי חייבים להגיע לרופא פסיכיאטר על מנת שאפשר יהיה לקבל את התרופה הנדרשת. בטיפול דינאמי חייבים לשבת עם מטפל שנותן כל מיני הצעות, פרשנויות והכוונה למה שהמטופל מביא עמו. טיפול ה-CBT לעומת זאת הוא הטיפול היחיד אותו ניתן ללמוד לבצע עם או בלי מטפל. זאת כיוון שטיפול זה מבוסס על רעיונות וכלים סטנדרטים, אותם ניתן ללמד וללמוד בלי מטפל שישב מולך. כמו כן, יש היום כמות בלתי נדלית של משאבים ללימוד עצמי, בין אם מדובר על ספרים, על קורסים או על תכנים באינטרנט. כך יש אפשרות ללמוד, להעביר ולבצע גם באופן עצמאי את טיפול ה-CBT.

לגבי השאלה "האם זה יעיל באותה מידה?", מכיוון וחלק מהמשאבים לטיפול עצמי כוללים את אותם ההסברים שמקבלים בחדר הטיפול עם מטפל בשר ודם, והם כוללים את אותם כלים טיפוליים כמו שמקבלים במהלך טיפול פרונטאלי, אז במידה והמטופל מגויס לטיפול ומתרגל כפי שמתבקש הטיפולים האלו בהחלט יעילים באותה מידה ובחלק מן המקרים אף יותר לפי מחקרים*. למשל כשמשווים טיפול עצמי לטיפול CBT אצל מטפל שלא עבר הכשרה רשמית בשיטה, יתכן ונראה תוצאות טובות יותר בשיטת הטיפול העצמי.

בנוסף, לא חסר יתרונות משמעותיים נוספים בשיטה של טיפול עצמי. בין השאר ניתן למנות זמינות והתאמה ללוח הזמנים של המטופל; ניתן לחזור על שעורים נבחרים כמה שצריך; לא מתקיים חסרון של מספר פגישות מוגבל אצל מטפל; ניתן להיעזר בידיעה שמקבלים את המידע ממטפל מוכשר ובכיר – מומחה בתחום; במידה ושוכחים את התוכן של אחד השעורים ניתן לחזור על התכנים; אין צריך לחפש מטפל קרוב מבחינה גיאוגרפית; וכמובן שטיפול עצמי לא מתקרב לעלות של טיפול פרונטאלי ולכן ענייני תקציב לא צריכים להגביל ולמנוע.

 

טיפול עצמי CBT

 

ד"ר הרשקוביץ פיתח תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בתוכנית מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה סגורה או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

 • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
 • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
 • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
 • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אנשים אחרים בנושאים רגישים
 • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט >>

 


*קישורים למחקרים:
דר' אוהד הרשקוביץהאם טיפול עצמי יעיל כמו טיפול אצל מטפל?
עוד >>

השוואה בין שלושה סוגים של טיפול בחרדה

השוואה בין שלושה סוגים של טיפולים בחרדה

יש לא מעט סוגי טיפולים שמטרתם להקל על חיינו ולסייע בהתמודדות עם מגוון גדול מאוד של בעיות ומצוקות נפשיות. שניים מהטיפולים המרכזיים שגם נחשבים במחקרים למצליחים ביותר בהתמודדות עם חרדות (והפרעות נוספות) הינם טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT) וטיפול דינאמי-פסיכואנליטי. ­­­­לצידם, נמצא גם טיפול תרופתי. במאמר זה נשווה בין שלושת טיפולים אלו בפרמטרים של זמן הטיפול, משך זמן השפעה ועלויות הטיפול.

דר' אוהד הרשקוביץהשוואה בין שלושה סוגים של טיפול בחרדה
עוד >>