מהי שליטת יתר?

נתקלנו הרבה, בסרטים ובטלוויזיה, בביטוי הסלנג "קונטרול פריק". מישהו שמנסה לשלוט בהכל ולא מוכן לקבל שום הצעה, פתרון או דרך שאינם שלו ובשליטתו. אז הביטוי אמנם סלנג ובהוליווד צוחקים על זה, אבל התסמונת הזו, או דרך התנהלות אם תרצו – היא אמיתית מאוד.

אדם הסובל משליטת יתר, מנסה להכתיב כיצד כל דבר סביבו צריך להתנהל, כלומר – לשלוט ולהשפיע הן על התהליכים והן על תוצאות התהליכים. בנוסף, הוא מנסה לדחוק את כל מי שסביבו לשנות ולהשתנות, בעוד הוא עצמו לא מוכן ובעיקר, לא מסוגל לשנות שום דבר.

יש אומרים שההתנהלות בצורת שליטת יתר נובעת מרצון מודע או לא מודע של אדם להרגיש כוח, בשל מבנה אישיות, בשל חסכים שהיו לו כילד, טראומות שונות וכן הלאה. התערבויות אינסופיות בעבודתם של אחרים (שנראית לאדם עם שליטת יתר כהכרחית לחלוטין), אי יכולת לסמוך על אף אחד, התנשאות על אחרים – כל אלו נובעים מחששות של אדם מול עצמו והרבה מאוד מהפחד מהלא נודע ממנו נכווה בעבר כנראה.

לעיתים קרובות, אותו אדם גם יהיה פרפקציוניסט, שהוא מושג מקביל ומאוד דומה. בשני המקרים, האדם מגן על עצמו למעשה מהחולשות הפנימיות של עצמו ועוד יותר מהלא נודע.

 

מהו פרפקציוניסט ומהו ההבדל בין פרפקציוניזם לשליטת יתר?

פרפקציוניזם הינו המושג המבטא שאיפתו של אדם למושלמות יתר. בעוד שהפרפקציוניסט מחפשת שלמות בכל דבר שהוא עושה, האדם עם שליטת יתר מחפש לשלוט בהכל. הרבה פעמים זה בא אמנם יחד כשתי תכונות משלימות, אולם לא בהכרח.

שאיפות לשליטת יתר או למושלמות יתר, לא חייבות להיות הפרעה אלא יותר פן באישיותו של אדם שדווקא עשוי להוביל לתוצאות טובות שמוּנעות משאפתנות וחריצות. ומתי זה הופך להפרעה? כאשר החתירה למצוינות הופכת לשאיפה לא מציאותית לשלמוּת, המשפיעה בצורה שלילית על איכות חייו של אדם. או כאשר הרצון לשלוט בהכל מותיר אדם בלתי מסופק, ממורמר, מסוכסך עם סביבתו ותחת מתחים כבדים בשל כל אלו.

הצורך לשליטת יתר ופרפקציוניזם הופכים להפרעה פתולוגית כאשר הם נהיים דפוס חיים שמנהל את האדם הסובל ממנו, והוא אינו יכול להשתחרר ממנו או לוותר עליו, גם כאשר אינו משרת אותו ואין בו צורך. במידה והאדם עם שליטת יתר אינו מצליח לשלוט בסביבתו או בתוצאות, והאדם הפרפקציוניסט לא משיג את התוצאה המושלמת אותה הוא רוצה, יגרום הדבר למצוקה עמוקה (ולרוב חסרת פרופורציות למציאות) ולהתעסקות מחשבתית קיצונית עד אובססיבית.

 

לאלו תופעות עלולה לגרום שליטת יתר, ומדוע?

כמו שבפרפקציוניזם ישנו מרדף בלתי אפשרי ובלתי מציאותי אחר שלמות– כך גם בשליטת יתר. שהרי קשה מאוד לשלוט בכל מה שקורה סביב, קשה לשלוט באנשים אחרים כל הזמן, והכי קשה לשלוט בתוצאות של כל תהליך ותהליך סביבנו. הלחץ שנוצר אפוא סביב השאיפה הענקית והבלתי מושגת לשליטת טוטאלית בהכל, יכול להיות מאוד גדול ומכביד, ולגרום בסופו של דבר לפרוץ הפרעות נלוות.

שליטת יתר עלולה להוביל לחרדות שונות, להפרעות שינה והפרעות אכילה, דיכאונות, הפרעות OCD או במקרים חמורים אף להתקפי פאניקה או פוביות שונות, ועל כן רצוי להתייחס לנטייה שכזו בהקדם ולטפל בה, כדי להימנע מבעיות תפקודיות שבסופו של דבר משפיעות מאוד על איכות החיים.

 

טיפול CBT בנטייה לשליטת יתר

טיפול CBT, או בשמו המלא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, הינו טיפול קצר-טווח בשני רבדים: הרובד המחשבתי (קוגניטיבי) והרובד המעשי (התנהגותי).

במקרה של שליטת יתר, ברובד הראשון יעבוד מטפל עם האדם הסובל באופן אישי ופרטני כדי לזהות מהן המחשבות המניעות את השאיפה לשליטת יתר. ממה פוחד אדם שיקרה במידה ויאבד שליטה? מהם דפוסי המחשבה שיוצרים את המצוקה? הרעיון הוא כמובן באופן מובנה והדרגתי להחליף את המחשבות המזיקות במחשבות יעילות וחיוביות שיסייעו לאדם להתמודד ביתר הצלחה ובמינימום לחצים עם נטייתו לשליטת יתר.

ברובד ההתנהגותי, יקבל מטופל כלים להתמודד עם נטייתו לרצות לשלוט בהכל בפועל, בחיי היום יום. יזוהו דפוסי התנהגות שקשורים לנטייה לשליטת יתר, ואת אלו בדיוק ינסה המטופל באמצעות טכניקות שונות – לשבור ולהחליף בדפוסי התנהגות אחרים.

 

מה זה טיפול CBT?

ניתן לקרוא אודות הטיפול באמצעות הקישורים הבאים:

 

יש עוד שאלות?

ניתן לקבל עוד תשובות באמצעים הבאים:
מכון CBTשליטת יתר ("פריק קונטרול")