טריכוטילומניה – הקץ לבושה! על דרכי טיפול

טריכוטילומניה הינה הפרעה נפשית שבאה לידי ביטוי בתלישת שיער כפייתית. מומחי טיפול בטריכוטילומניה מסווגים אותה כהפרעה טורדנית כפייתית (OCD), כאשר המאפיין המרכזי שלה הוא היעדר יכולת להתגבר על הדחף למרוט את השיער.
אנשים הסובלים מטריכוטילומניה משקיעים אנרגיות רבות באיפוק רגשי (כתוצאה מהיעדר יכולת לבטא רגשות באופן חופשי) המוביל להתנהגות אובססיבית בכלל ולמריטת שיערות בפרט.
האזורים העיקריים המועדים לתלישה הם שיער הקרקפת, הגבות, הריסים והזקן (אם יש), אך במקרים מסוימים המריטה תתמקד גם באזורים אחרים בגוף (בית החזה, המפשעה וכו').

כיוון שאחוז גבוה מהסובלים מטריכוטילומניה אינם פונים לטיפול עקב מבוכה, קשה להעריך את שכיחות התופעה באוכלוסייה. יחד עם זאת, מחקרים מוכיחים כי ההפרעה נפוצה בעיקר סביב גיל ההתבגרות או הבגרות המוקדמת וכי היא שכיחה יותר בקרב נשים.
עוד מראים המחקרים כי קיים קשר בין ילדים הסובלים מטריכוטילומניה להפרעה טורדנית כפייתית הקיימת במשפחה.
בנוסף, נמצא שבמקרים מסוימים התופעה משולבת עם הפרעת חרדה, הפרעת אכילה, דיכאון או התמכרות לסמים

טריכוטילומניה – סימפטומים והשלכות:

 • ·         תלישה חוזרת ונשנית גורמת לאובדן שיער ולהופעת קרחות.
 • ·         השינויים הפיזיים הנראים לעין גורמים לפגיעה בביטחון העצמי ולדחייה חברתית המובילות להתבודדות, קשיי תפקוד ושיבוש שגרת החיים.
 • ·         מעבר לפגיעה הוויזואלית, תיתכן פגיעה פיזית שבאה לידי ביטוי בבליעת שיער, כסיסת ציפורניים, הטחת הראש או פעולה אחרת של פגיעה עצמית.
 • ·         לעיתים החולה אינו מודע כלל לפעולת התלישה (מבצע אותה תוך כדי כתיבה, לימוד, שיחת טלפון, נהיגה וכו')
 • ·         ה טריכוטילומניה עלולה להפוך להפרעה כרונית ולהימשך שנים רבות.
 • ·         ההפרעה מלווה, בדרך כלל, בתחושת מתח או ריגוש טרם התלישה ובתחושת הקלה או סיפוק לאחר מכן.


טיפול בטריכוטילומניה – טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
טיפול ב- OCD בכלל וב- טריכוטילומניה בפרט באמצעות CBT נחשב ליעיל ביותר, בשל המרכיב ההתנהגותי שעוסק בשינוי הרגלים לא רצויים.

הטיפול מתחלק לשני שלבים:

 • טיפול קוגניטיבי – הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי המחשבות, התחושות, הסיטואציות והגורמים המקדימים לתלישה (פחד, התרגשות, שעמום, נהיגה, כתיבה וכו'). הבנת המצבים המקדימים מסייעת למטופל להיות מודע לתופעה ולהשלכות שלה.
 • ·         טיפול התנהגותי – כאמור, שילוב של טכניקות התנהגותיות מגביר את יכולת השליטה של החולה בסיטואציות שמעוררות את פעולת התלישה.
  אחת השיטות היעילות לטיפול ב- OCD היא באמצעות היפוך – הרגלים, כלומר, החלפת טקס כפייתי (במקרה הזה – תלישת שיערות) בהתנהגות דומה, אך לא מזיקה – לדוגמה – לשחק עם מברשת בעלת זיפים רכים, לבצע הרפיית שרירים ועוד.
  בשלב ההתנהגותי, רוכש המטופל טכניקות לרכישת דפוסי התנהגות הולמים וסתגלניים, שיחליפו את הפעולה האובססיבית והמזיקה של תלישת ה-שיערות.
  ניטור עצמי (תיעוד התלישה בכל ההיבטים הרלוונטיים – תחושות, רגשות, מחשבות, הרגלים וכו') ואימון למודעות עצמית יסייעו לו לשנות ולהחליף את דפוסי ההתנהגות השליליים הללו.
  בנוסף, מקבל המטופל כלים לביטוי רגשות, כדי שלא יגיע למצב של איפוק רגשי המוביל למריטת שיערות.

אין ספק כי תופעת הטריכוטילומניה פוגעת באופן ניכר באיכות החיים של הסובלים ממנה. הבשורה הטובה היא שבאמצעות טיפול CBT קצר מועד, תכליתי וממוקד יוכל המטופל להכחיד את ההרגל הטורדני הזה וליהנות מאורח חיים בריא ומאוזן יותר.

דר' אוהד הרשקוביץ

פסיכולוג ומומחה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). מטפל ומקבל מטופלים במסגרת קליניקה פרטית בפתח תקווה או בסקייפ. לפרטים או קביעת פגישה לחצו כאו. הוא פיתח קורס אינטרנטי לטיפול עצמי בשיטת CBT. לפרטים על הקורס לחצו כאן.

דר' אוהד הרשקוביץטריכוטילומניה – הקץ לבושה! על דרכי טיפול

Related Posts