חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

OCD במקום עבודה – לא חייבים להמשיך לסבול

או סי די, הפרעה טורדנית כפייתית, הינה הפרעת חרדה המתאפיינת בדפוסי חשיבה טורדניים ואובססיביים, המובילים לדפוסי פעולה כפייתיים. אנשים הסובלים מההפרעה הנפשית הזו מנסים להתגבר על המחשבות הטורדנית, על ידי התנהגות קומפולסיבית, שבאה לידי ביטוי ביצירת טקסים, בהתאם לכללים שהם קובעים לעצמם.
OCD במקום עבודה

OCD, הפרעה טורדנית כפייתית, הינה הפרעת חרדה המתאפיינת בדפוסי חשיבה טורדניים ואובססיביים, המובילים לדפוסי פעולה כפייתיים היכולים לגרום להפרעה בתפקוד או למצוקה במקום עבודה.

אנשים הסובלים מההפרעה הנפשית הזו מנסים להתגבר על המחשבות הטורדנית, על ידי התנהגות קומפולסיבית, שבאה לידי ביטוי ביצירת טקסים, בהתאם לכללים שהם קובעים לעצמם (שטיפת ידיים חוזרת ונשנית, בדיקה חוזרת ונשנית של הגז, הדלת והחלון, ספירה, חזרה על מילה מסוימת, משפט או שיר ועוד).

הפעולות המוטוריות ו/או החשיבתיות, החוזרות על עצמן באופן טקסי, נועדו להפחית את תחושת החרדה ואי הנעימות.

על פי מחקרים שבוצעו בתחום כשלושה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מהפרעת או סי די.

או סי די – השלכות במישור התעסוקתי

הפרעת או סי די עלולה לשבש את איכות החיים ולגרום לסבל רב ולפגיעה ניכרת בתפקוד התקין.
אנשים רבים הסובלים מהפרעה טורדנית כפייתית מתקשים לשמור על יחסי עבודה תקינים ולתפקד כראוי במקום העבודה.  לדוגמה – אדם שבודק באופן כפייתי שדלת הכניסה בביתו נעולה, ככל הנראה יאחר למקום עבודתו. כמו כן, אדם שמרבה לשטוף ידיים במהלך היום, ישיג תפוקות נמוכות יותר.

באם הסימפטומים חמורים וגלויים לעין, אנשים הסובלים מאו סי די עלולים להיתקל בקשיים להתקבל לעבודה מכניסה ואטרקטיבית, לשמור על מקום העבודה שלהם או להתקדם בהיררכיה הארגונית.
במילים אחרות, צפויים להם קשיים ואתגרים במימוש הפוטנציאל האישי בתחום הקריירה המקצועית.
החשש מחשיפת ההפרעה בפני המנהל ו/או עמיתים לעבודה נובע מהפחד להיות ב"רשימה השחורה" במשק העובדים.

רוצה לבדוק האם יש לך OCD? לחץ כאן למעבר לשאלון.

או סי די – טיפול CBT

ממחקרים שבוצעו בתחום, עולה כי הטיפול האפקטיבי היחידי בהפרעה טורדנית כפייתית הינו טיפול CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי).
מטרת הטיפול הינה לזהות את המחשבות הטורדניות והכפייתיות הגורמות ליצירת מעגל הקסמים של הטקסים והפעולות האובססיביות. המטפל ינסה להבין (בשיתוף פעולה מלא עם המטופל) מהן המחשבות הטורדניות, מדוע הן נתפסות כ"מאיימות" ומה המטופל נוהג לעשות עמן ברגע שהן צצות.

התכנית הטיפולית כוללת טיפול בחשיפה ומניעת תגובה (ERP):

  • חשיפה – בשלב החשיפה מכינים רשימה של כל הדברים המפחידים את המטופל בסדר היררכי (על פי עוצמת הפחד). כמו כן, מתבצעת חשיפה הדרגתית ומתונה (ולעיתים גם דמיונית) לאותן סיטואציות, המעוררות חרדה בקרב המטופל. בשלב זה לומד המטופל (באופן הדרגתי ועל פי הקצב האישי שלו) שהמחשבות הטורדניות אינן רציונאליות וכי ניתן להתמודד איתן, מבלי שתתרחש סכנה.
  • מניעת תגובה – השלב של מניעת תגובה הכרחי למיגור ההתנהגות הכפייתית. מטרת הטיפול הינה להרגיל את המטופל להמשיך להתנהג כרגיל ולהימנע מביצוע טקסים ופעילויות כפייתיות, כשהדחף מתעורר.
    התהליך מתבצע, כמובן, באופן מתון והדרגתי, עד להפסקה המוחלטת של ההתנהגות הכפייתית הבלתי רצויה.

או סי די הינה הפרעה הפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים בכלל ובתפקוד בעבודה בפרט. הבשורה הטובה היא שלא חייבים להמשיך לסבול ממנה. טיפול CBT קצר מועד, אפקטיבי ומכוון מטרה, יאפשר לכל אחד מהלוקים בהפרעה להתגבר על הקשיים ולאמץ אורח חיים בריא ותקין יותר.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן