מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD?

מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD

הפרעת OCD יכולה להיות גורם מאוד מטריד ומתסכל בחייו של מי שסובל ממנה, לפעמים עד כדי פגיעה של ממש באיכות החיים ובתפקוד היומיומי. חשוב לדעת כי ברוב המקרים ניתן לטפל בהצלחה מרובה ב-OCD, ויש כמה מתודות טיפוליות מקצועיות, חלקן נחשבות ליעילות יותר וחלקן פחות. חשוב לברר מהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ולטיפולים אחרים לפני שמקבלים בחירה להתחיל טיפול.

מהן שיטות הטיפול הנפוצות ואלו נחשבות למוצלחות?

  • ישנו הטיפול הפסיכו דינאמי המסורתי (הטיפול הפסיכולוגי), שאינו בעל מסגרת זמן מוגדרת. זהו טיפול נפשי מעמיק אשר מחפש את הסיבות ל-OCD ובכך את פתרונן ברבדים רגשיים עמוקים בהווה ובעבר של המטופל. הטיפול נחשב כשיטה בעלת הצלחה חלקית. מחקרים מהעת האחרונה אף מצביעים על בעייתיות מסוימת שמפחיתה מיעילות הטיפול, וזאת בשל העובדה שהתעסקות באופן הזה עם השורשים הרגשיים מעצימה הלכה למעשה את כל האפקט של ההפרעה. התוצאה עלולה להיות לא רק חוסר יעילות בטיפול אלא אף החרפה בהיקף ה-OCD אצל המטופל, למשל אצל מטופלים הסובלים מ-OCD עם דיכאון*.
    *לקריאה נוספת על הנושא באנגלית >>
  • שיטת טיפול נוספת היא כמובן הטיפול התרופתי. טיפול תרופתי ב-OCD הינו יעיל חלקית ויכול להיות יעיל יותר בעיקר בדרגות חומרה גבוהות ואצל אנשים בעלי מבנה אישיות מסוים. מחקרים מהעת האחרונה מראים כי 40-60% מהסובלים מ-OCD יחוו שיפור בשימוש בתרופות בלבד ללא תמיכה טיפולית נפשית, כשהשיפור יימשך כל עוד ממשיכים לנטול תרופות. חשוב כמובן לציין כי מתן תרופות לטיפול ב-OCD חייב להיעשות על ידי פסיכיאטר מוסמך.
  • שיטת טיפול נוספת ונכון להיום המומלצת מביניהן הינה שיטת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, שיטת ה-CBT, שמטפלת הן ברבדים המחשבתיים (החלפת מחשבות תוקעות ואובססיביות במחשבות מרגיעות ובונות) וברבדים התנהגותיים (התייחסות לטקסים הכפייתיים שמתלווים לOCD ומציאת שיטות הרגעה אחרות שיחליפו את הטקסים). רבים תוהים מהם אחוזי ההצלחה של השיטה? נכון להיום מחקרים מצביעים על אחוז הצלחה גבוה שעומד על כ-75% להחלמה מלאה.
  • במקרים מסוימים אופציה מומלצת נוספת היא השילוב בין טיפול CBT לבין טיפול תרופתי (כאמור, בתמיכתו ובהמלצתו של פסיכיאטר מוסמך). טיפול משולב שכזה מיועד לטפל במקרים יותר חמורים של OCD בהם יש צורך "להרגיע" את המצב כדי שמהטופל יהיה פנוי נפשית מספיק להגיב באופן חיובי לטיפול הקוגניטיבי. גם שילוב זה נחשב ליעיל משמעותית.

מדוע שיטת CBT מצליחה להגיע לאחוזי הצלחה טובים בטיפול ב-OCD?

  • בנוסף, במכון מקצועי כמו מכון סי בי טי אשר מראה נתוני הצלחה גבוהים בטיפול ב-OCD – שמים דגש מיוחד על הכשרתם של המטפלים וכולם מוסמכים בתחומים קליניים ובתחום ה-CBT בפרט. מטפלי המכון הינם בוגרים של תואר שני לפחות במקצוע קליני (פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או פסיכותראפיה ממוקדת CBT) או השלימו הכשרה פרטנית של שנתיים בתחום ה-CBT, במוסדות אקדמאיים מוכרים בארץ או בחו"ל.
  • בטיפול CBT עובר המטופל תהליך בו המטפל הוא אקטיבי ולא פאסיבי, ונותן כלים פרקטיים הניתנים ליישום ותרגול. מטופל שמסור לתהליך ומחויב, ומבצע את התרגולים המותאמים לו אישית – יגיע לתוצאות מעולות ואף להחלמה מלאה.משובים של מטופלי מכון CBT בהפרעת OCD >>


דר' אוהד הרשקוביץ

פסיכולוג ומומחה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). מטפל ומקבל מטופלים במסגרת קליניקה פרטית בפתח תקווה או בסקייפ. לפרטים או קביעת פגישה לחצו כאו. הוא פיתח קורס אינטרנטי לטיפול עצמי בשיטת CBT. לפרטים על הקורס לחצו כאן.

דר' אוהד הרשקוביץמהם אחוזי הצלחה של טיפול CBT ב-OCD?

Related Posts