טריכוטילומניה – איך בוחרים מטפל לטיפול בתלישת שערות

טריכיטילומניה – איך בוחרים מטפל לטיפול בתלישת שערות

טריכוטילומניה היא הפרעה שפוגעת בחיים החברתיים, בדימוי העצמי ובאיכות החיים. באחוז משמעותי של המקרים היא לא תחלוף מעצמה ללא טיפול מקצועי. מי שמעוניין לעקור מהשורש את הבעיה ולא את השערות, צריך לפנות לטיפול מקצועי אצל מומחה תלישת שערות. כיצד בוחרים מטפל תלישת שערות? האם פסיכולוג טריכוטילומניה יכול לעזור?

מטפל תלישת שערות CBT

מכיוון שמדובר בהפרעה נפשית, רבים חושבים שכל פסיכולוג הוא בהכרח איש המקצוע המתאים לצורך טיפול בטרכיטילומניה. אך חשוב להבין שלא כל שיטת טיפול מתאימה לכל בעיה, וכאשר מדובר בתלישת שערות יש צורך במטפל טריכוטילומניה עם הכשרה פורמלית ב CBT. בכל הנוגע לטיפול בתלישת שערות, המחקרים מראים כי לטיפול קוגנטיבי – התנהגותי (CBT) ישנם שיעורי הצלחה גבוהים והוא נחשב לטיפול מועדף. כאשר מחפשים מטפל טריכוטילומניה, מומלץ לפנות למטפל עם הכשרה ב CBT, ובפרט מומחה תלישת שערות המכיר את הנושא וכבר עבד עם מטופלים בעבר.

למי שלא יודע, טיפול CBT  הוא שיטת טיפול המשלבת טיפול התנהגותי וטיפול קוגנטיבי. על פי הגישה ההתנהגותית ההפרעה היא דפוס התנהגות נרכש אותו ניתן לשנות. הטיפול הקוגנטיבי לעומת זאת יוצא מתוך הנחה שדפוסי החשיבה משפיעים על ההתנהגות והפרעות רגשיות הן תוצאה של דפוסי מחשבה מעוותים. לכן הטיפול הקוגנטיבי שם דגש על תהליכים פנימיים בנפשו של המטופל ולרק רק דפוסי ההתנהגות.

ישנם פסיכולוגים אשר מעבר ללימודי הפסיכולוגיה, עברו גם הכשרה ב CBT. הם יכולים לעזור, אך זיכרו שאין מדובר בתופעה שכיחה וישנם מטפלים מעטים המכירים את הנושא בצורה מעמיקה ובעלי ניסיון בטיפול. חשוב לברר מול כל מטפל אליו תפנו על הניסיון שלו בטיפול טריכוטילומניה בפרט.

אז כיצד לבחור מומחה תלישת שערות?

כאשר מחפשים מומחה טריכוטילומניה, חשוב לזכור שטריכוטילומניה יכולה לבוא לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות אצל כל אדם. גם הגורמים לה יכולים להיות שונים בכל אחד מהמקרים. מכאן עולה החשיבות להעניק טיפול בהתאמה אישית לכל מטופל.

חשוב מאוד למצוא מטפל שאתם מרגישים איתו בנוח ומאמינים בניסיונו ויכולתו לעזור לכם. במהלך הטיפול תצטרכו לשתף את המטפל בפרטים אינטימיים הנוגעים למקור ומהות הבעיה ולכן יחסי האמון חשובים מאוד. על מנת ליהנות מהצלחת הטיפול יש גם לעבוד בבית, כלומר מעבר לפגישות עם המטפל. זהו דבר חשוב מאוד ויש לעסור עם מומחה טריכוטילומניה אשר מעניק גם תרגילים לבית בתור חלק מהטיפול.

טיפול בטריכוטילומניה אצל דר’ אוהד הרשקוביץ

אני אוהד הרשקוביץ, בעל דוקטורט בפסיכולוגיה קלינית וגם הכשרה ב CBT אותה עברתי בבית הספר לפסיכולוגיה מקצועית של שיקגו. עבדתי במרכז הישראלי ל OCD, שם רכשתי ניסיון רב בספקטרום רחב של הפרעות כפייתיות הכוללות גם טריכוטילומניה. מאז שנת 2001 אני מטפל בשיטת CBT עם עשרות מטופלים וסיפורי הצלחה בכל שנה. אנשים שסבלו מאוד מהבעיה ועכשיו מרגישים כאילו קיבלו מחדש את השליטה על חייהם. אם גם אתם רוצים להתמודד עם הבעיה, פנו אלי עכשיו. כמו כן אתם מוזמנים לעיין במכתבי תודה של מטופלים המוצגים באתר כאן >>

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן