חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הקשר בין סטרס לבין מחלות עור

הקשר בין סטרס לבין מחלות עור

מחלות עור, כמו פסוריאזיס, רוזציה, ויטיליגו, אקזמה ודרמטיטיס יכולות לגרום לנו למצוקה וכמובן משפיעות על המראה החיצוני שלנו. דבר אשר בפני עצמו גורם לנו לאי נוחות גדולה – אנשים הסובלים ממחלת עור המשפיעה על המראה החיצוני לא אחת סובלים מדחייה חברתית וגם אם לא, זה גורם להם ללחץ, חרדות חברתיות, בושה, דימוי עצמי ודימוי גוף נמוך ואף הימנעות מחשיפה. כאשר אנו סובלים ממחלות עור, אנו מייד ניגשים לרופא עור ומצפים לתרופה או משחה אשר תפתור לנו את הבעיה. אך לא תמיד הרופאים הדרמטולוגים מצליחים לעזור לנו, לעתים התרופות והמשחות אין משיגות תוצאות מספקות או שהמחלות חוזרות להופיע שוב שוב. וכך אתם מבקרים שוב ושוב אצל רופא העור, אך במקום מזור אתם חווים תסכול. אז היכן הבעיה?


השפעת הסטרס על הגוף

מסתבר שלחץ וחרדה אינם רק משהו המשפיע על תחושתנו, אלא על כל מערכות גופנו. לחץ וחרדה מדכאים את יעילות המערכת החיסונית ורבים מהסובלים מסטרס נוטים לסבול ממחלות עור שונות, כמו פסוריאיזיס, ויטיליגו, דרמטיטיס, אקזמה ורוזציה. ולא רק מחלות עור הן מופיעות או מחמירות בעקבות סטרס.

הבעיה מחמירה עוד יותר כאשר הסימפטומים של מחלת עור גורמים לנו לאי נוחות ומוסיפים לנו סטרס. מחלות עור שונות משפיעות מאוד על מראה העור שלנו, גורמות לנו להתבייש ולהסתגר – כך אנו מוספים לעצמנו עוד סטרס והתופעות מחמירות ולא עוברות. מעין מעגל קסמים שלילי שלא תרצו להיכנס אליו.

בעיה זו מוכרת לרופאים אשר כבר מזמן טבעו את המושג פסיכו-דרמטולוגיה ומשלבים טיפול דרמטולוגי עם טיפול נפשי. ישנם מטופלים המרגישים שלא בנוח כאשר הרופאים שואלים אותם שאלות אישיות אשר לכאורה אינן קשורות לבעיית העור ממנה הם סובלים. אך כאשר המטופלים נוכחים לדעת שהתפרצויות קשות של מחלות עור מופיעות לאחר, או במקביל, לאירועי סטרס הם מבינים שישנו קשר הדוק בין המצב הרגשי לבין מחלת העור.

טיפול בסטרס

חשוב לדעת שבסטרס ניתן לטפל ולמעשה חייבים לטפל. ניתן לטפל בבעיות סטרס באמצעות טיפול CBT, כלומר טיפול קוגנטיבי – התנהגותי. טיפול זה לא נועד להחליף את הרופאים והתרופות הדרמטולוגיות, אך במקרים רבים ללא התמודדות נכונה עם הסטרס שום תרופה לא תעזור לבעיות העור שלכם.

טיפול CBT הוא טיפול קוגנטיבי התנהגותי אשר יכול לסייע לכם עם בעיית הסטרס, בעיה בפני עצמה. טיפול בבעיה ישפר את הרגשתכם הכללית אך גם ישפר את ביצועי המערכת החיסונית ויפחית את הסיפטומים של מחלות עור כמו דרמטיטיס, פסוריאזיס, רוזציה, ויטליגו ואקזמה. המפתח לפתרון הוא ההכרה בכך שישנו קשר בין גוף לנפש – מצבים רגשיים גורמים לתחלואה ולא אחת מתבטאים בהתפרצויות של מחלות עור. אנו מבינים את תחושת התסכול מביקורים חוזרים אצל מומחים דרמטולוגיים, ולכן נונלץ לכם לעקור את גורם הבעיה.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד"ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן