ד"ר אוהד הרשקוביץ

פסיכולוג CBT

קורס CBT לטיפול עצמי

קורס CBT באינטרנט לטיפול עצמי

טיפול CBT בקליניקה

פגישה בקליניקה עם מטפל CBT

טיפול פסיכולוגי מקוון

פסיכולוג CBT בסקייפ / ZOOM

האם אני יכול לעשות לעצמי CBT?

האם אני יכול לעשות לעצמי CBT?

האם אני יכול לעשות לעצמי CBT?

טיפול CBT, לעומת טיפול קלאסי בשיחות, הינו טיפול שמתבצע בעזרת טכניקות וכלים מוגדרים מראש המתייחסים למנגנון הרגשי כשהוא זהה אצל כולנו, ואותם טעויות בדפוסי חשיבה והתנהגות אל מול המנגנון הרגשי גורמים לבעיות שונות כמו חרדה, OCD, הפרעות אכילה, התפרצויות זעם, בעיות שינה, ועוד.

האם אני יכול לעשות לעצמי CBT? בעקרון, כל אחד יכול ללמוד לעשות CBT לבד, לא חייבים מטפל בשביל ללמוד את הכלים של ה-CBT. הכלים הם יחסית פשוטים להבנה ויישום, יחד עם זאת, חשוב לציין שיישום של הכלים לא תמיד מבטיח שיהיה שיפור. לפעמים יש דפוסים שאנו לא מזהים, שממשיכים לחבל בנו, ולפעמים זה עוזר שיש איש מקצוע מולנו שעוזר לנו לזהות את אותם דפוסים. כך שלמידת הכלים לכשעצמה אינה מבטיחה הצלחה.

יחד עם זאת, יש היום תוכניות לטיפול עצמי, המובנות בצורה שעוזרת למטופל לזהות את אותם דפוסים בעיתיים. תוכניות טיפול אלו פותחו בעזרתם של מטפלים מומחים בעלי ניסיון בעבודה עם דפוסים כאלו, ובעבודה מול התנגדויות של מטופלים. זו היא גם הסיבה שבתוכנית לטיפול עצמי קיים דגש על זיהוי והתמודדות עם דפוסים קשים לזיהוי, מה שתורם בצורה ניכרת להצלחת הטיפול.

הכלים של הטיפול העצמי

מה הוא ההסבר לכך שטיפול עצמי זה משהו שניתן ללמוד אותו? ראשית, כי מה שצריך בסך הכול בשלב ראשוני זה לקבל הסבר על הבעיות השונות ולמה הם מתרחשות. שנית, מתייחסים לבעיות אלו ברמה עקרונית, למשל תוך שאילת 'מה נרצה לעשות אחרת?'. דבר שלישי ואחרון, מקבלים את הכלים שיאפשרו לנו לפעול אחרת באותם המצבים, שהיו בעייתיים בעבר.

את כל שלושת הכלים הנ"ל ניתן לקבל בתוכניות ללימוד עצמי, במידה והתכנית מכילה את כל ההסברים, ההתייחסויות והכלים הנחוצים. למשל בתכנית למידת כלים לטיפול עצמי, ישנם סרטונים והסברים שנוצרו על ידי, הסברים על איך פועלים אחרת במצבים הבעייתיים, דוגמאות נפוצות איתם מטופלים יוכלו להזדהות, וכמובן כלים להורדה ותרגול יחד עם דוגמאות בתוך הכלים המאפשרות למטופל לתרגל לבד אחר כך.

התוכניות ללימוד עצמי מבוססות על בדיקות מול אנשים שהתנסו בהם, והם נמצאו כיעילות עד מאוד. בנוסף, אם מישהו מתקשה בתוכנית לטיפול עצמי, תמיד ישנה האפשרות לפנות אליי לעזרה יותר אישית. כמובן שיש מקרים בהם המטופל נתקע, נעזר בעזרה, וממשיך במתכונת עצמאית לאחר מכן.

טיפול עצמי CBT

למי זה מיועד ומה צריך

משום שהתוכנית לטיפול עצמי משלבת את כל ההסברים של טיפול פרונטלי ואותם הכלים, נוסף לאפשרות של מענה אישי במידת הצורך – התוכנית לטיפול עצמי יכולה להתאים לכל אחד שמעוניין לעבור טיפול CBT. כן אציין שאת התכנית פיתחתי עבור מבוגרים בלבד והיא לא נבדקה עבור ילדים ומתבגרים.

כן חשוב שלמטופל תהיה מוטיבציה ורצון ללמוד דברים לבד, שיהיה רצון לנסות לעבוד לבד, בלי ליווי של מטפל. במידה מסוימת, זה גם חשוב שתהייה לו היכולת הטכנית הפשוטה לגלישה באינטרנט, להוריד קבצים מהאינטרנט, ושתהייה אוריינטציה טכנולוגית בסיסית.

על התכנית לטיפול עצמי של דר' אוהד הרשקוביץ

במהלך שנים של טיפול פיתחתי תכנית ייחודית לטיפול עצמי בשיטת ה-CBT. בקורס המקוון מקבלים את אותם הסברים שמקבלים בקליניקה על הבעיות ועל הטיפול בהן באמצעות סרטוני וידאו. מקבלים את אותם כלים להורדה מהאתר ולתרגול, וגם מקבלים את האפשרות למענה אישי, במידת הצורך, בעזרת קבוצת תמיכה ללא עלות או בעזרת פגישות אישיות. התוכנית לטיפול עצמי מהווה אופציה טובה במקרים הבאים:

  • למי שלא מוצא מטפל עם הכשרה רשמית ב-CBT קרוב לבית
  • למי שאין לו זמן להגיע לטיפול בפגישה אישית כל שבוע
  • למי שאין לו תקציב להוציא על טיפול אישי כל שבוע
  • למי שלא מרגיש בנוח כרגע לשתף אחרים
  • למי שיש לו מוטיבציה גבוהה לעבוד לבד

לפרטים נוספים על התוכנית לטיפול עצמי באינטרנט לחצו על הקישור הבא:

טיפול עצמי CBT

שיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לפודקאסט "בריא בראש":

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

דילוג לתוכן