האם אני יכול לעשות לעצמי טיפול CBT?

האם אפשר לעשות CBT לבד ומי יכול להרוויח מטיפול עצמי? איך טיפול עצמי יכול להחליף פסיכולוג ואילו כלים מקבלים בתוכנית?
האם אני יכול לעשות לעצמי CBT?

האם אני יכול לעשות לעצמי CBT?

טיפול CBT הוא טיפול שמתבצע בעזרת טכניקות וכלים מוגדרים מראש המתייחסים למנגנון הרגשי. מנגנון זה זהה אצל כולנו ואותם טעויות בדפוסי חשיבה והתנהגות אל מול המנגנון הרגשי גורמים לבעיות שונות כמו חרדה, OCD, הפרעות אכילה, התפרצויות זעם, בעיות שינה, ועוד.

לא חייבים מטפל בשביל ללמוד את הכלים של ה-CBT וכל אחד יכול ללמוד את העקרונות של CBT לבד וליישם אותם.

האם טיפול עצמי בשיטת CBT מבטיח שיפור?

שיטת CBT כוללת כלים יחסית פשוטים להבנה ויישום. יחד עם זאת, חשוב לציין שיישום של הכלים לא תמיד מבטיח שיהיה שיפור. לפעמים יש דפוסים שאנו לא מזהים, שממשיכים לחבל בנו, ולפעמים עוזר שיש איש מקצוע מולנו שעוזר לנו לזהות את אותם דפוסים. כך שלמידת הכלים לכשעצמה אינה מבטיחה הצלחה.

התוכנית לטיפול עצמי, בנויה באופן שעוזר לכל אחד מאיתנו לזהות את אותם דפוסים בעיתיים. התוכנית פותחה בעזרתם של מטפלים מומחים בעלי ניסיון בעבודה עם דפוסים כאלו, ובעבודה מול התנגדויות של מטופלים. בתוכנית לטיפול עצמי קיים דגש על זיהוי והתמודדות עם דפוסים קשים לזיהוי, מה שתורם בצורה ניכרת להצלחת הטיפול.

איך טיפול עצמי יכול להחליף פסיכולוג CBT? 

איך אפשר לפתור בעיות פסיכולוגיות באמצעות טיפול עצמי וללמוד לבד ומול המחשב כלים שמועברים על ידי פסיכולוגים? 

  • ראשית, כי מה שצריך בסך הכול בשלב ראשוני זה לקבל הסבר על הבעיות השונות ולמה הם מתרחשות.
  • שנית, כי בטיפול שפיתחתי מתייחסים לבעיות אלו ברמה עקרונית, למשל תוך שאילת ‘מה נרצה לעשות אחרת?’. 
  • דבר שלישי ואחרון, במסגרת טיפול עצמי לא מנסים להגיע להשלמה עם בעיות העבר, אלא מקבלים את הכלים שיאפשרו לנו לפעול אחרת באותם המצבים, שהיו בעייתיים בעבר.

את כל שלושת הכלים הנ”ל ניתן לקבל בתוכניות ללימוד עצמי, כיוון שהתוכנית מכילה את כל ההסברים, ההתייחסויות והכלים הנחוצים.

בתכנית לטיפול עצמי אותה אני מציע, ישנם סרטונים והסברים שנוצרו על ידי, הסברים על איך פועלים אחרת במצבים הבעייתיים, דוגמאות נפוצות איתם קל להזדהות, וכמובן כלים להורדה ותרגול יחד עם דוגמאות בתוך הכלים המאפשרות לך לתרגל לבד אחר כך.

התוכנית ללימוד עצמי מבוססת על בדיקות מול אנשים שהתנסו בהם, והם נמצאו יעילות עד מאוד.

בנוסף, אם נתקלת בקושי במהלך התוכנית לטיפול עצמי, תמיד ישנה האפשרות לפנות אליי לעזרה יותר אישית. לאחר קבלת העזרה, ניתן להמשיך במתכונת עצמאית בתוכנית הטיפול העצמי.

למי מתאימה התוכנית לטיפול עצמי?

משום שהתוכנית לטיפול עצמי משלבת את כל ההסברים של טיפול פרונטלי ואותם הכלים, נוסף לאפשרות של מענה אישי במידת הצורך – התוכנית לטיפול עצמי יכולה להתאים לכל אחד שמעוניין לעבור טיפול CBT.

חשוב שלמשתתף בתוכנית תהיה מוטיבציה ורצון ללמוד דברים לבד, ומוכנות לנסות לעבוד לבד בלי ליווי של מטפל. במידה מסוימת, זה גם חשוב שתהייה לו היכולת הטכנית הפשוטה לגלישה באינטרנט, להוריד קבצים מהאינטרנט, ושתהייה אוריינטציה טכנולוגית בסיסית.

טיפול עצמי מתאים במיוחד לאנשים שפחות נוח להם לשתף עוד בנאדם בבעיות שלהם, או אנשים שאין להם כרגע תקציב או זמן לפגישות שבועיות, או אנשים שגרים באזור שאין מטפל מוסמך בשיטת CBT שמטפל קרוב אליהם. במצבים אלו טיפול עצמי יכול להציע יתרון על טיפול פרונטלי בקליניקה.

חשוב לציין כי התוכנית פותחה עבור מבוגרים בלבד ולא נבדקה עבור ילדים ומתבגרים.

שיתוף המאמר:

לפודקאסט "בריא בראש":

אין מטפל קרוב באיזור שלך?

אין לך זמן או כסף להגיע לטיפול פרטי?

לא נוח לך לדבר עם מישהו על הבעיות שלך? 

קורס אינטרנטי בהנחיית ד”ר אוהד הרשקוביץ מלמד אותך להתגבר על החרדות ולשפר את החיים מקצה לקצה

טיפול CBT בסקייפ - דר` אוהד הרשקוביץ - פסיכולוג
דילוג לתוכן