חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מכתב על-ידי מטופל עם אובססיות

עבור איזו בעיה/בעיות הגעת לטיפול CBT?
  הגעתי למכון CBT עקב אובססיה ופחד מתמשך ממחלת האיידס עקב התנסות מינית ראשונה בחיי. לאחר ההתנסות האובססיה התבטאה בכך שחיפשתי בכל מקום אפשרי באינטרנט מידע על איידס ועל דרכי הידבקות, אף על פי שהבנתי שלא יכולתי להידבק מההתנסות הזו הרגשתי שאני חייב ללכת להיבדק, לאחר בדיקה במקום אנונימי שהתגלה שהכל תקין הרגשתי הבן אדם הכי מאושר בעולם. אך לאחר כמה ימים שוב התחילו מחשבות טורדניות לגבי המחלה, שוב חיפוש בלתי פוסק באינטרנט, מה שהוביל לכך שהלכתי להיבדק שוב לאחר כמה חודשים. ההתעסקות הבלתי פוסקת בנושא והבדיקות שהלכתי אליהן רק החריפו את בעיית המחשבות הטורדניות וגרמה לכל מחשבה קטנה שצצה לגרום לחרדה ולחוסר יכולת לתפקד ברמה היומיומית. מחשבות טורדניות שכאלה התגברו ככל שהתעסקתי בזה יותר, ולא משנה כמה פעמים אמרו לי שהמחשבות שלי לא הגיוניות – זה לא עזר כי זה לא משהו שאפשר להעביר באמצעות שכנוע.

 
האם ואיך טיפול CBT עזר לך?
  טיפול הCBT גרם לי להבין שכל התעסקות נוספת כמו חיפוש מידע באינטרנט , או לגשת להיבדק שוב, רק יחריפו את הבעיה ולא יביאו את הפיתרון כמו שזה נראה באותו רגע. ושעליי להתגבר על הדחף ללכת להיבדק שוב ושוב כי זה בא רק לרעתי. הטיפול עזר לי להבין שאי אפשר לשלוט על המחשבות אבל אפשר ללמוד איך לחיות איתן ולא לתת להן להשתלט עליך.
הטיפול גרם לי להבין שכל המחשבות הטורדניות שלי באות כהגנה למשהו יותר גדול בחיים שלי שממנו אני מפחד ומדחיק – כגון הזהות המינית שלי, חוסר היכולת לקבל החלטות גדולות או קטנות בחיי וכו'.

 
האם ואיך טיפול CBT השפיע לך על החיים באופן כללי?
  לאחר ההתנסות המינית ולאחר בדיקות ואובססיות , הרגשתי שאני לא מצליח לתפקד ברמה היומיומית וכן שאני לא מצליח להסתכל לעתיד ולראות את עצמי נרשם ללימודים, ניגש לפסיכומטרי , טס לחו"ל.. טיפול הCBT גרם לי להתחיל לראות את האופק ולקבל תקווה לכך שכן אוכל לעשות את כל הדברים שתכננתי לפני שחיי "נהרסו לגמרי ושאין שום דרך חזרה" כמו שחשבתי בתחילת הדרך. למדתי לקבל דברים בפרופורציות ולתת לזמן לעשות את שלו. כי ברגע שנמצאים בסערת רגשות ועמוק עמוק בתוך מחשבות טורדניות – לא ניתן לחשוב אפילו על המחר, אלא רק רוצים שיקרה איזשהו קסם ושזה פשוט יעבור.

 
איך היית מתאר/ת את החוויה שלך עם המטפל האישי שלך?
  בתחילת הטיפול היה לי מאד קשה להיפתח , כי לפעמים צריך לדבר על דברים שלא סיפרת לאף אחד ולא דמיינת לספר לאף אחד. גם מהסיבה שחשבתי שאף פעם לא יצליחו להבין אותי או את המחשבות המטורפות שלי .
אבל לאט לאט נפתחתי והרגשתי מאד בנוח עם המטפלת, הרגשתי שהיא באמת מבינה מה אני עובר ושהיא מתאימה את הטיפול לאופן שנכון לי.

 
איזו המלצה היית נותנ/ת לאחרים ששוקלים טיפול CBT? ההמלצה שאני יכול לתת לאנשים ששוקלים טיפול CBT היא קודם כל להפסיק לחפש מידע באינטרנט – לא משנה על מה – כי זה רק יגרום לכם למחשבות יותר מטורפות ולהרגשות יותר רעות. הדרך היחידה היא באמת לגשת לטיפול שמתאים לך ובאמת שבמכון מתאימים לך את הטיפול שאתה צריך.
עוד הייתי ממליץ לא לצפות לאיזשהו קסם שפתאם הכל יהיה מושלם, זה תהליך שלוקח זמן, ולא תמיד המטפל יתן לך את הפתרונות על מגש של כסף אלא תצטרך להגיע אליהם לבד ובסוף תבין שזה לטובתך.
הטיפול עצמו והדרך שתעבור תלויה הרבה בך ובעבודה העצמית שלך.


דני

1-3-2015
 

דילוג לתוכן