הפרעת אכילה כפייתית (התקפי זלילה)

מה זו הפרעת אכילה כפייתית (התקפי זלילה)?

הפרעת אכילה כפייתית המכונה גם Binge Eating Disorder או בראשי תיבות BED, היא הפרעת האכילה הנפוצה ביותר בעולם המערבי. הפרעת אכילה כפייתית מתבטאת בהתקפי זלילה בלתי נשלטים, במסגרתם האדם צורך כמויות לא שגרתיות של מזון.
על פי ההערכות בין 1-3% מהאוכלוסיה יסבלו מ- Binge Eating במהלך חייהם. בשל שיעוריה ההולכים וגדלים, Binge Eating הפכה להפרעת אכילה המוגדרת בפני עצמה ולא כנספח, ב-DSM V. כמו שותפיהם לקטגורית הפרעות האכילה, גם בעלי הפרעת אכילה כפייתית שואפים למשקל גוף נמוך, וכתוצאה מכך הם מאמצים דיאטות חריפות, אך לא מצליחים להחזיק בהם לטווח הארוך. דבר זה פוגע בדימוי העצמי שלהם, ומביא אותם לכדי התקף זלילה נוסף.

ההבדל בין בולימיה לבין הפרעת אכילה כפייתית

מכיוון שגם היא מייצגת דפוס אכילה שאינו בריא, Binge Eating היא חלק מהקטגוריה של הפרעות אכילה. עם זאת, קיימים הבדלים ברורים בינה לבין הפרעות אחרות בקטגוריה כגון בולימיה.
בשתי ההפרעות קיים דפוס של התקפי אכילה מוגזמת המלווים בתחושות של אשמה ובושה אך בעוד שבעלי בולימיה נוטים “לטהר” את גופם לאחר האכילה בכדי למנוע עליה במשקל, בעלי הפרעת אכילה כפייתית אינם מבצעים “טיהור”. כתוצאה מכך, בעלי בולימיה הם לרוב בעלי משקל נמוך עד תקין בעוד שבעלי Binge Eating Disorder סובלים ממשקל עודף.

המאפיינים של הפרעת אכילה כפייתית

רבים מאיתנו חוו התקפי אכילה חריגים, לרוב כתגובה למצב רגשי. אך בכדי לדעת האם מדובר במקרה של הפרעת אכילה כפייתית, קבע ה-DSM מערך של כללים שבהם יש לעמוד. ראשית, על התקפי ה-Binge Eating לחזור על עצמם בתדירות של אחת לשבוע במשך שלושה חודשים בממוצע. בכל אחד מההתקפים הללו, שפרקם קצר ונמשך שעות בודדות, על האדם לאכול כמות מזון גדולה משמעותית, מזו שרוב האנשים יאכלו בפרק זמן דומה ובנסיבות דומות. בנוסף, פרק האכילה מתאפיין בחוסר יכולת לשלוט על הסיטואציה הן מבחינת להפסיק לאכול או מבחינת כמות האוכל הנצרך.הפרעת אכילה כפייתית גורמת לסובלים ממנה מצוקה רבה בזמן ההתקפים, והיא מתבטאת בלפחות שלושה מהבאים: אכילה מהירה יותר מהרגיל, אכילה הנמשכת מעבר לנקודת השובע ומביאה לכדי אי נוחות פיזית, אכילה של כמויות אדירות של מזון כאשר לא מדובר ברעב פיזיולוגי, אכילה בהחבא מתוך בושה ורצון להסתיר את כמויות האוכל שנאכלות, תחושת גועל ואשמה עצמיים או דכאון לאחר האכילה. בכדי להבדיל בין Binge Eating להפרעות אכילה אחרות, התווסף ב-DSM סעיף לפיו לא קיימת התנהגות מפצה כגון “הטהרות” לאחר התקפי האכילה.Binge Eating Disorder עשויה לסכן את בריאותם של הסובלים ממנה, שכן היא גורמת לבעיות בריאות כתוצאה מהשמנת יתר, וכן לבעיות נפשיות כגון חרדות, נדודי שינה, דכאון ונטיות התאבדויות.

הטיפול בהפרעת אכילה כפייתית

נכון להיום, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא השיטה הנחקרת והיעילה ביותר לטיפול בבעלי הפרעת אכילה כפייתית. בשיטת CBT, מלמדים את הסובלים מ-Binge Eating כיצד לשוב ולאכול נכון, וכן כיצד לזהות ולשנות את המחשבות והאמונות מכשילות הקשורות למזון, למשקל ולצורת הגוף, וכן את ההתנהגות במקרים אלו.
המחקרים מראים כי בעלי הפרעת אכילה כפייתית שטופלו באמצעות CBT, מצליחים להשיל חלק ממשקלם במסגרת תהליך הטיפול בזכות המעבר לאכילה בריאה ונכונה יותר, ופתירת הדפוס הגורם להפרעה, וכן לשמור על המצב החדש לאורך זמן רב יותר משיטות אחרות .

רוצה לדעת אם יש לך הפרעת אכילה? מלא/י את השאלון לחרדה עכשיו >>

“…למדתי לקבל את המגרעות שלי – לשנות את מה שניתן ואת מה שלא, פחות או יותר לקבל ולהשלים למדתי לחיות בשלום עם עצמי בצורה בריאה יותר…” 
“…אני מקבלת את עצמי. מאז השיחות שלנו, אני אדם אחר כלפי עצמי, כלפי הבעיה שלי וכלפי העולם כולו…” 
קרא עוד >>

דילוג לתוכן